MojAndroid

Pri príležitosti stiahnutia 25 miliárd aplikácií z Google Play Store sme si mohli pred dvoma týždňami užiť výpredaj platených aplikácií za 25 centov. Mnohí z vás využili príležitosť a kúpili niekoľko platených aplikácií za zlomok ich ceny. Našli sa však medzi nami aj takí, ktorí si radšej aplikáciu nelegálne stiahnu. Myslíme si, že sa tejto problematike potrebujeme seriózne venovať aj na našom webe, pretože pravidelne spolupracujeme práve s vývojármi z Čiech a Slovenska, ktorí najintenzívnejšie vnímajú tento problém. Náš portál MojAndroid.sk vrámci podpory slovenskej Android komunity spustil súťaž o najlepšie Android aplikácie Android Code 2012, kde najlepších developerov odmeníme aj finančne. Je tu ďalšia časť seriálu Téma týždňa a pravda o sťahovaní platených aplikácií.

Platené aplikácie – kupujete si ich priamo v Play Store alebo využívate warez?

Nie je tomu tak dlho, čo na Slovensku môžeme kupovať platené aplikácie. Dovtedy však tí šikovnejší z nás mohli kupovať aplikácie len za pomoci rootu a špeciálnych nastavení krajiny, tí menej šikovní využívali na získavanie platených aplikácií warez a nelegálne sťahovanie zo zahraničných zdrojov. Existujú najmenej tri skupiny ľudí, čo sa kupovania platených Android aplikácií týka. Prvá skupina si prezrie recenziu na danú aplikáciu alebo hru, najprv si stiahne bezplatnú verziu a po odskúšaní (alebo v prípade, že bezplatná verzia hry či aplikácie neexistuje) si aplikáciu aj oficiálne kúpi. Druhá skupina ľudí využíva na skúšanie aplikácií priamo plné (platené) verzie, ktoré si stiahnu z nelegálnych zdrojov a v prípade, že sa im hra alebo aplikácia pozdáva, neváhajú a zakúpia si ju oficiálnou cestou. Tretie skupina ľudí si stiahne nelegálne plnú verziu a povie si: “Prečo by som mal platiť za aplikáciu, ktorú som si stiahol (hoci nelegálne) zadarmo… ,” a aplikáciu si vo svojom zariadení nechajú nainštalovanú bez toho, aby za ňu niekomu zaplatili. Do ktorej skupiny patríte vy?

Ako získavate platené Android aplikácie?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pomer platených a bezplatných aplikácií je zhruba 1:9. To znamená, že bežný používateľ nie je nútený zaplatiť za aplikáciu na Play Store, nakoľko existuje veľmi veľká pravdepodobnosť, že zoženie alternatívu úplne bezplatne. Výnimku tvoria špeciálne aplikácie, ako napríklad navigácie alebo značkové aplikácie ponúkajúce exkluzívne funkcie, no čoraz viac sa začínajú objavovať aplikácie za pár drobných, ktoré za to naozaj stoja. Výhľady do blízkej budúcnosti hovoria o tom, že počet platených aj bezplatných aplikácií bude rásť obdobne, v roku 2016 by na Google Play Store malo byť odhadom 10-násobne toľko platených a rovnako 10-násobne toľko bezplatný aplikácií, než tam môžeme nájsť dnes. Odborníci tvrdia aj to, že cena platených aplikácií pôjde rapídne dolu a v roku 2016 bude len málo platených aplikácií za viac ako 3 USD.

Viac si môžete prečítať v článku: Takmer 90% všetkých stiahnutých aplikácií sú zadarmo [ANKETA]

Plaťte za Android aplikácie, inak prídeme aj o tie bezplatné

Téme platenia za aplikácie pre mobilné zariadenia sa venovali aj na zahraničnom portáli pcpro.co.uk. Okrem viacerých názorov od developerov autori rozoberali aj situáciu ohľadom pirátstva s Android aplikáciami. Viacero developerov vyhlásilo, že pokiaľ bude počet nelegálnych kópií stúpať (a verte, že developeri si počet takýchto kópií dokážu zistiť), jednoducho pre danú platformu prestanú vytvárať nové aplikácie, prípadne ich ďalšie verzie, lebo to pre nich bude stratou času aj financií. Oveľa lepší názor majú developeri na používateľov z AppStore pre zariadenia s iOS. Pre developerov ide o “poctivejších” používateľov, ktorí sú za aplikácie ochotní platiť viac. Prečo je však tomu tak?

Existuje viacero názorov. Jeden hovorí o tom, že používateľ s Android zariadením vo väčšine prípadov očakáva, že daná aplikácia je zadarmo. Často si totiž cenu aplikácií spája s tým, že Android je “otvorený operačný systém”, a tak nie je za aplikácie potrebné platiť (alebo sa nájde alternatíva, ktorá je bezplatná). Samotní vývojári hier sa čudujú, prečo sú používatelia Android zariadení takí “skúpi” na kupovanie platených aplikácií, keď si na druhej strane dokážu priplatiť za výkonnejšie zariadenia a dátové balíky, ktoré využívajú od operátora. Pre objektívnosť situácie prinášame niekoľko názorov samotných používateľov:

“Môj PC beží pod Linuxom a nie som zvyknutý na platbu za aplikácie…”

“Nikdy som nezaplatil za aplikáciu a nikdy tak ani neurobím, radšej budem používať aplikácie s reklamami…”

“Nezaplatím za aplikáciu, všetky stoja za prd…”

Podľa developerov by bolo riešením zamedziť inštaláciu aplikácií cez inštalačné súbory .apk pre zariadenia bez root-u, takisto by privítali aj viac výpredajov, kde by svoje aplikácie mohli zviditeľniť. Ak Android používatelia nezačnú za niektoré aplikácie platiť, developer jednoducho prejde na inú platformu. Samozrejme, že nehovoríme o všetkých developeroch, no tento problém sa tiahne s Google Play Store odvtedy, ako sa začali predávať platené aplikácie. A treba s ním niečo robiť.

Záver

V dnešnej dobe nie je nič zadarmo. Hoci sa viacerým zdá myšlienka platenia za Android aplikácie nezmyselná, keď sú dostupné predsa bezplatne (hoci nelegálne), všetkým prízvukujeme, že všetko má svoj zmysel. Ak budeme všetci platiť za aplikácie, ktoré za to stoja, vývojár obdrží viac financií a bude môcť pracovať na ďalších svojich projektoch. Tak vzniknú nové aplikácie, ktoré môžu byť napríklad bezplatné, prípadne za nižšiu cenu. Ide o kolobeh, ktorý funguje všade, nielen vo veci kupovania aplikácií. Ak teda chceme, aby bol Android najlepším mobilným operačný systémom, pomôžme mu s tým a neoslabujme ho z vnútra nelegálnym sťahovaním aplikácií. Nikto z nás predsa nechodí do práce a nedostáva žiadnu mzdu, tak prečo nepodporiť aj developera?

Na záver ešte jedna otázka:

Koľko máte oficiálne zakúpených platených aplikácií vo svojom Android zariadení?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: MojAndroid komentáre, pcpro.co.uk

14.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+