MojAndroid

Jednou z najočakávanejších udalostí tohto roka bude pre operačný systém Android predstavenie novej verzie s označením 5.0 Key Lime Pie. Viaceré zdroje sa zhodujú na tom, že pôjde o veľkú aktualizáciu, ktorá prinesie viaceré zmeny nielen v používateľskom rozhraní, ale aj funkciách. Doteraz neexistujú žiadne dôveryhodné informácie o tom, čo by tento OS mal so sebou priniesť, a preto sme sa rozhodli vytvoriť zoznam ôsmich funkcií či zmien, ktoré by sme v novom Androide uvítali.

Multitasking v oknách

Android podporuje multitasking už od svojich počiatkov. Aplikácie môžete spúšťať a po minimalizovaní sa k ním opäť jednoducho vrátiť výberom z multitaskingového menu Androidu, ktoré obsahuje naposledy používané aplikácie. Zatiaľ čo na smartfónoch nám takýto spôsob realizácie práce s viacerými aplikáciami maximálne vyhovuje, na zariadeniach s väčšou uhlopriečkou nám chýbajú staré dobré okná, známe z operačných systémov Windows, Mac OS X, či Linux na počítačoch. Možnosť pracovať s viacerými otvorenými aplikáciami a prepínať sa medzi nimi napríklad pomocou klávesovej skratky alebo zo spodnej lišty OS, nám v Androide jednoducho chýba. Rovnako ako aj možnosť usporiadať otvorené aplikácie vedľa seba a pohybovať s nimi podľa vlastného uváženia.

OS

Niečo podobne ponúka spoločnosť Samsung na niektorých svojich zariadeniach Galaxy, ktoré podporujú funkciu zvanú Multi-view. Táto umožňuje súčasne otvoriť dve kompatibilné aplikácie v dvoch oknách, ktorých veľkosť sa môže meniť. Nový Android by sa mohol touto funkciou inšpirovať a sprístupniť ju aj vo svojej natívnej verzii v podobe, v akej ju poznáme na počítačoch.

Nové používateľské prostredie a funkcie v desktopovom režime

Android je prepracovaný operačný systém, ktorý ponúka plnohodnotné aplikácie na takmer akúkoľvek prácu. Preto by sme privítali, keby existovalo špeciálne prostredie s funkciami ako na desktope alebo notebooku. Podobným smerom sa uberá spoločnosť Canonical, ktorá pracuje na svojom vlastnom riešení pre Android. Projekt s názvom Ubuntu for Android sľubuje plnú podporu desktopového používateľského prostredia a funkcií operačného systému Ubuntu, ktorý sa automaticky spustí po zasunutí Android smartfónu do doku.

ubuntu-android

Nebolo by skvelé využívať výkonné zariadenia s dvoj- a viacjadrovými procesormi na bežnú prácu, tak ako na počítači či notebooku? Smartfón je kompaktnejší, nosíme ho všade so sebou. Predstavte si situáciu, keď prídete domov a namiesto toho, aby ste zapínali svoj počítač, zasuniete telefón do doku s pripojeným monitorom a ostatnými perifériami ako napríklad myšou, klávesnicou alebo tlačiarňou. Stačí už len pokračovať tam, kde ste vo svojej práci skončili naposledy.

Výber používateľskej nadstavby

Používatelia by mali mať pri rôznych výrobcoch možnosť výberu používateľskej nadstavby. Či je to Samsung so svojim TouchWiz, Sony s TimeScape, HTC so Sense, Android by jednoducho mal ponúknuť možnosť prepnutia do svojej natívnej podoby.

Samsung-Galaxy-S3-Touchwiz-UX Nexus-4-screen-04

Na obrázkoch vyššie používateľská nadstavba TouchWiz a natívne prostredie Androidu.

Používateľské kontá pre smartfóny

Poznáte tu situáciu, keď ste so svojimi priateľmi alebo s rodinou a chcú si pozrieť váš nový smartfón? V súčasnosti sú naše zariadenia osobnejšie ako kedykoľvek predtým a preto nie je divu, že sa ich v takýchto situáciach vzdávame len veľmi ťažko. Telefón môže obsahovať súkromné údaje ako SMS správy, e-maily s dôvernými informáciami alebo fotografie, ktoré by ste svojmu okoliu len veľmi neradi ukázali, nech už na to máte akýkoľvek dôvod.

Nexus-10_s19

Posledná iterácia Androidu priniesla so sebou aj podporu požívateľských kont. Vďaka nim je možné vytvárať samostatné používateľské účty, ktoré sa vzájomné neovplyvňujú a umožňujú zvoliť vlastné nastavenia, či inštalovať aplikácie. Dáta uložené používateľom sú po zaheslovaní profilu šifrované, takže ich nie je možné jednoducho skopírovať. Funkcia používateľských kont je však zatiaľ dostupná len na tabletoch, a preto by sme uvítali, keby ju Google sprístupnil aj na smartfónoch.

Priama integrácia sociálnych sietí Facebook a Google+

V súčasnosti zaznamenávajú sociálne siete svoj najväčší rozmach. Facebook má už viac ako 700 miliónov aktívnych používateľov a pomaly sa k nemu približuje aj Google+, ktorý v decembri minulého roka zaznamenal približne 300 miliónov aktívnych používateľov. Doterajšie verzie Androidu tento fakt ignorovali a v natívnom Androide tak môžeme len ťažko hľadať hlbšiu integráciu s týmito sociálnymi sieťami. Dúfame, že v ďalšej verzii OS pridá Google synchronizáciu údajov aj s týmito službami. Aktuálne fotografie, či dátumy udalostí kontaktov zo sociálnych sietí by určite potešili nejedného používateľa.

os1 os2

Natívna aplikácia Androidu so synchronizáciou fotografií a aktualít pomocou aplikácie HaxSync.

Nové ovládacie prvky 

Google by sa v novej verzii mohol uchýliť aj k novému spôsobu ovládania systému. Inšpirovať by sa mohol napríklad u konkurenčného Ubuntu pre smartfóny, ktorý neobsahuje žiadne tlačidlá a jeho ovládanie je založené len na gestách. Zaujímavou alternatívou k súčasným softvérovým tlačidlám by mohli byť aj ovládacie prvky známe z Paranoid Android ROM, tzv. PIE alebo tiež “koláč”. Tieto tlačidlá sa zobrazia až po určitom geste, napríklad pohybom prsta z okraja displeja. Nezaberajú tak zbytočne miesto na displeji.

Paranoid-for-Android-Pie-1000

Synchronizácia SMS

Google so svojimi servermi synchronizuje naše kontakty, e-maily, úlohy, udalosti a ďalšie údaje. Chýba nám však synchronizácia SMS správ, vďaka ktorej by sme získali perfektný prehľad SMS komunikácie aj po dlhšom období a výmene niekoľkých zariadení. V súčasnosti na Google Play existujú aplikácie, ktoré dokážu zálohovať, obnoviť alebo synchronizovať SMS, no priama integrácia by nás potešila viac.

Nová aplikácia pre odosielanie správ

Facebook odhalil svoju predstavu o tom, akoby mal vyzerať sociálny telefón len prednedávnom. Rodina aplikácií a launcher Facebook Home so sebou prinášajú okrem iného aj zaujímavé a podľa nás výborné riešenie pre chatovanie. Pomocou tzv. Chat Heads (chatovacie hlavy), môžete odpisovať na prichádzajúce správy bez toho, aby ste sa museli prepnúť do inej aplikácie.

F21

Nová správa sa jednoducho zobrazí ako ikona kontaktu v mieste, kde si sami zvolíte. Kliknutím na ňu sa otvorí chatovacie okno, v ktorom môžete rýchlo odpovedať na prijatú správu a následne sa okamžite vrátiť k pôvodnej činnosti, ktorú ste vykonávali. Jednoduché a rýchle. Google by sa mohol takýmto spôsobom komunikácie inšpirovať a priniesť podobnú aplikáciu/funkciu, natívne zabudovanú do Androidu. Samozrejme aj s podporou iných komunikačných služieb.

http://www.youtube.com/watch?v=9p_y9dAK94Q

To čo v skutočnosti nový Android 5.0 ponúkne svojim používateľom sa samozrejme dozvieme po jeho oficiálnom predstavení v máji, na vývojárskej konferencii Google I/O. Aké funkcie by ste od nového operačného systému očakávali vy? Napíšte nám do komentárov pod článkom.

7.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

38 odpovedí na “Téma týždňa: Osem vecí, ktoré by sme chceli vidieť v Androide 5.0”

  1. synchronizácia SMS by bolo naozaj fajn. predstavte si že už neexistujú listy. Kedysi si odkladali listy a spominaju si akí boli zaľúbení napr. :) a teraz? jedine ak ste si vyznavali lásku aj cez maily…

    • Ono vec sa ma tak, ze tablety skor ci neskor konkurenciou PC budu (ak nahodou uz nie su). Minimalne teda pre ultra-prenosne notebooky su tablety konkurenciou uz teraz. A co sa tyka klasickych pocitacov? Pripojis k tabletu mys/klavesnicu cez usb, a vacsi monitor (hdmi), a mas v podstate plnohodnotny pocitac.

      Druha vec, system distribucie software (a najma jeho cena!) je pre tablety jednoznacne vyhodou: os zadarmo, office za par euro, rovnako ako hry. No keby programy pre PC stali tolko co pre tablety, neoplatilo by sa tolko piratit…

      • A kto si myslis ze by ten softver potom vyrabal? Zober si priklad ako je softver od firmy Adobe – taky Photoshop, ktory bezne pouziva kde-kto, kto si chce upravit fotky. Za tym softverom je obrovsky tim ludi, specialistov rozneho druhu ktori su z vacsej casti v USA takze rezia na vyvoj takehoto softveru je obrovska. Dokazes si predstavit ze by takyto softver sa predaval za 5 eur? Ja nie a hovorim to preto lebo viem co obnasa vyvoj softveru. A napriek tomu ze cena v pripade balika Adobe je podstatne vyssia tak mne sa neoplati piratit uz dnes – zabity cas, vela virusov, nestabilita softveru.

        • Ano, uplne spravne hovoris, “pouziva kde-kto”. Co myslis, kolko ludi ktori si nainstalovali cracknuty photoshop naozaj vyuziva jeho moznosti? To je soft pre profikov, ktory zvladnes tak po roku usilovneho ucenia. Pre beznych domacich uzivatelov naprosto zbytocny “kanon” ktorym strielaju “vrabce”.

          Na doma uplne staci “photoshop touch”, na markete za 8€ (co je velmi slusna cena, pri ktorej sa fakt ani neoplati zhanat crack). Na obycajne editovanie/orezavanie fotiek staci. Pripadne su tam aj podobne editory zadarmo. Lenze kazdy “expert” co ma v ruke 20-megapixlovy kompaktik velkosti krabicky cigariet a so senzorom ako pol detskeho nechta si mysli, ze tie jeho fotky budu super len ked ich upravi v Photoshope…

          • Musim s tebou iba suhlasit, je to bezna realita. A priklad firmy Adobe je iba jeden z mnohych, je vela softveru ci na desktopy alebo na tablety. Ludia vsak z principu siahaju po tych najlepsich (najdrahsich) a pochopitelne si ho nekupia. Pri tom iny vyrobca, ktory robi softver daleko vhodnejsi pre bezneho uzivatela zostava mimo hry. Nielen ze sa jeho softver ovela menej stahuje, ak si ho niekto stiahne tak zas iba cracknutu verziu. A pri tom mnohokrat ludia mimu ovela viac penazi za ovela zbytocnejsie veci.
            Ja som mal kedysi tiez iba nelegalny softver. Od isteho momentu som to zacal brat tak, ze ked nekradnem knihy, oblecenie alebo pivo v krcme tak preco by som mal softver? Ale cele to nie je ani tak o cene ako o mentalite naroda. Podobne to je s hudbou, filmami, atd. atd. atd.

            • S týmto ^ silno súhlasím. Napr. ľudia, čo si kupujú smartfóny za stovky eur majú problém si kúpiť aplikáciu za pár centov/eur. Pritom je to bezpečnejšie, bez reklám a s aktualizáciami.

        • nakodis a nastrihas, aplikacie na to uz su, este nie v takej kvalite ako pre PC, ale to sa zmeni. android ako OS pre skuseneho pouzivatela a hlavne ochotneho pouzivatela dokaze uz teraz bez problemov nahradit Windows atp.

          • Ale proste nespravis tam, ja by som tam napr. do skoly nic nespravil. Preto som napisal multimedia, to co vyuzije 90% ludi, ofice, videa. Ale taku javu, c#, asm, vhdl, sql, vselijake kniznice, rozne programy, ktore su jednoducho len na win. Nikdy to plnohodnotne PC nenahradi, jedine, zeby sa microsoft sam zabil, zeby dalsi win bol only metro, a vyvojari by mozno presli na iny os.

  2. Bolo by super, ak by sa dala vybrať nadstavba/natívne prostredie :) na TF300 na 4.2.2 je to super spravené, že mám v podstate na výber z 2 launcherov (4.1 a 4.2 (NEXUS)) …. na S3 používam Novu nejaký ten čas, takže prepnutie do natívu by ma celkom potešilo, aj keď alternatívny launcher (nova) by mal podla mňa viacej možností takže v konečnom dôslednu by som aj tak možno používal Novu :D takže neviem

    • Hej, toto by sa aj mne najviac páčilo. Android je taký pekný systém a oni to dodrbú nejakým TouchWizom.. Komu sa páči, nech si ho nechá, ale ja by som rozhodne uvítal čistý Holo design :)

    • Mam tiez S3 a pouzivam obidva launchery, touchwiz a aj Nova launcher. Prepinam ich stlacenim home tlacidla. (avsak pred tym nez som nainstaloval Novu, sa ma pytalo ci ju chcem pouzivat stale, vybral som moznost “iba raz”) Nova je zatial najlepsi launcher aky som kedy mal, avsak ma mrzi ze prechod medzi strankami na hlavnej ploche laguje :/. Pri Touchwiz ide vsetko plynulo.

  3. pouzivatelske konta na smartfonoch.. po prve.. prkotina. telefon je cisto osbna vec a nevidel som, zeby dvaja ludia zdielali jeden telefon. A ano akoze to zevraj ( velke ZEVRAJ) aj vlastne google chcel aj na smarfonoch, ale zabranil im v tom patent Nokie :)

    • Bezne deti pouzivaju smartphony rodicov, na hry, ale casto aj nejake vzdelavacie aplikacie. Takisto moja priatelka pouziva denne moj mobil, v ktorom su nejake aplikacie/hry, ktore pouziva iba ona a uz sa ma pytala, ci tam nemoze mat svoje konto podobne, ako ma na mojom Nexuse 7 :) Cize vyuzite by to urcite malo a toho, kto by to nepotreboval, by to nijako neobmedzovalo :)

  4. Ako neviem, velmi smiesny clanok podla mna…
    Okna, na tabletoch este povedzme aky-taky vyznam mat mozu, na telefonoch vobec. Ale aj na tabletoch je lepsie picture-in-picture pripadne grid riesenie…. 0/1

    Funkcie v desktopovom rezime… dobre, toto beriem, toto moze byt zaujimave. Hoci viac v tomto pripade verim Ubuntu, viem si predstavit ze by to fungovalo aj na KLP. 1/2

    Vyber nadstavby – preco? Nadstavba TouchWiz alebo Sense je to co tieto telefony predava. Aky by mal Samsung alebo HTC zaujem na to, aby sa dali vypnut este jednoduchsie ako teraz? Niezeby bolo zlozite nahrat si vanilla-like launcher alebo romku.
    1/3

    Konta pre smartfony – ako pise Tomas, je to hlupost. To skor nejaky “demo” mod, ktory automaticky hodi kazdu aplikaciu ktora je nafixovana na nejaky ucet, alebo priamo na telefonne cislo (SMS, Gmail, bezne maily, facebook….) pod heslo. 1/4

    Lepsia integracia s G+ a FB – S google+ sa google kontakty AFAIK spajat daju, s FB to slo v 2.x, zrusene to je od ICS. Predpokladam ze na to mal google nejaky dovod… ale tiez by som to rad mal spat. Povedzme ze 1.5/5

    Nove ovladacie prvky: Nie. Nie. Netreba vymyslat ziadne blbosti. Ziadne gesta ktore sa clovek musi ucit aby sa mohol vobec dostat do menu, ziadne skryvanie kolaca kade tade. Uz moznost skrytia softkeys je pre mna osobne dost na hrane. 1.5/6

    Synchro SMS: Ano, s tymto suhlasim. Viac moznosti synchronizacie cez google servery by bodlo, hlavne SMS ale aj veci ako postup v hrach a pod. (aj ked na to Google ma API a snazi sa ju propagovat, to je dobre) 2.5/7

    Nova aplikacia na spravy: Nevidim dovod. Od coho je dobre ze mi budu kade tade vyskakovat hlavy ked s telefonom nieco robim? Ak chcem vidiet kto mi co pise, stiahnem listu. Integracia viacerych sluzieb do jednej systemovej aplikacie by bola fajn, ale silno pochybujem ze by do toho taky Facebook siel.

    2.5/8. Nic moc skore.

  5. To si fakt myslíte, že výrobcovia budú vyvíjať a optimalizovať nadstavby pre iné zariadenia? To sa nikdy nestane a nadstavby bol a je vynikajúci nápad, vďaka nim je čistý Android oveľa lepší ako by bol bez nich.

  6. Nestojim o priamu integraciu fb ani g+ do systemu. Ak sa nejaky vyrobca rozhodne to urobit, prosim. Ale zdroj nech zostane bez toho. Pripadne nech je pre notorickych vyznavacov socialnych sieti vytvorena ultra hyper super custom rom so vsetkymi “vymozenostami” socialnych sieti a bude automaticky publikovat informaciu o kazdom prde majitela na vsetky siete a kontakty majitela a kontakty kontaktov kontaktov. Je to choreeee.

Pridaj komentár

+