MojAndroid

Na trhu sa objavuje čoraz viac mobilných operačných systémov a laik, ktorý sa o mobilný trh vôbec nezaujíma, môže mať pri výbere nového smartfónu problém. Najhoršie však je, že prehľad strácajú už aj ľudia, čo sa v tejto brandži pohybujú, a preto sme sa rozhodli mobilným operačným systémom a ich porovnaniu venovať v našej Téme týždňa. Okrem Androidu, iOS a Windows Phone si dnes povieme niečo aj o Ubuntu, Tizen, BlackBerry OS, Firefox OS a Jolla systémoch.

BlackBerry 10

Hoci nesie prvý z operačných systémov najdlhší názov, vôbec to neznamená, že je najprepracovanejší. Spoločnosť RIM, ktorá tento operačný systém pre svoje zariadenia vyvíja, je naopak, zrejme najviac pozadu. BlackBerry 10, čo je najnvošia verzia tohto operačného systému, príde na trh už o pár dní, konkrétne 30. januára a RIM spolu s ňou predstaví hneď aj niekoľko zaujímavých zariadení. Konkrétne dva. Jedno z nich bude ponúkať plne dotykový displej ako jediný ovládací prvok a druhé príde na trh s QWERTY klávesnicou. Aj napriek veľkým zmenám, ktoré RIM v najnovšej verzii svojho OS prinesie, je bohužiaľ BlackBerry 10 ešte stále operačným systémom, ktorý vo svojej konkurencii zastáva posledné miesto.

Nový systém BlackBerry 10 prinesie vylepšený internetový prehliadač, úplne novú klávesnicu a fotoaparát s funkciou Time Shift, ktorá umožní snímať perfektné zábery v burst móde. Každá novinka, s ktorou RIM príde, je však veľkým rizikom, pretože ide väčšinou o veci, ktoré ponúkajú už aj ostatné konkurenčné systémy.

Ubuntu for Mobile

Operačný systém Ubuntu môže byť výbornou voľbou pre milovníkov Linux-ovo zameraných systémov. Hoci je na PC platforme pomerne obľúbený, v mobilnom svete ide o nováčika, ktorý si najprv musí získať svojich priaznivcov. Ubuntu je postavené na Linuxe, rovnako ako Android, a používa dokonca aj rovnaké drivery. Nie je však postavené na Java Virtual Machine, a tak si na Ubuntu nebudeme môcť užiť Android aplikácie, čo sme rozoberali aj v našom obsiahlejšom článku. Ubuntu napriek všetkým výborným vlastnostiam pre bežného používateľa však ponúka viac nedostatkov ako výhod, a preto bude určený len špecifickej skupine ľudí. Jednou vecou však môže upútať aj ostatných – dá sa nainštalovať na existujúce Android zariadenie, takže ak na svojom smartfóne či tablete máte root, budete si môcť Ubuntu nainštalovať, vyskúšať a v prípade, že vám nebude vyhovovať, ho môžete jednoducho vymeniť za Android, ktorý ste mali na svojom Android zariadení nainštalovaný natívne.

Ďalšou výbornou správou je to, že o pár rokov bude Ubuntu v mobile využiteľné aj ako PC. Stačí, aby ste pripojili klávesnicu, myš a externý monitor, a následne sa prostredie prispôsobí na väčšie rozlíšenie a vy pracujete s počítačom, ktorého výkon zabezpečuje malé zariadenie – váš mobil, či tablet. Toto však bude reálne využiteľné len pri výkonnejších zariadeniach, čo za pár rokov však nebude vôbec problémom. Celé prostredie operačného systému Ubuntu je orientované na gestá a jednoduché pohyby, s ktorými ovládate takmer všetky funkcie. Hoci je teraz dosť nejasné, čo všetko Ubuntu OS pre mobily a tablety prinesie, tešíme sa na jeho hlbšie predstavenie neskôr v tomto roku. Zatiaľ si pozrite video vyššie, ktoré tento operačný systém aspoň z časti predstavuje.

Firefox OS

Konkurencia na mobilnom trhu sa točí okolo prémiových a výkonných modelov smartfónov a tabletov, predbiehajúc sa v tom, kto vyrobí najvýkonnejšie zariadenie v čo najkratšom čase. To však vôbec nerieši Mozilla, ktorá vytvorila vlastný operačný systém Firefox OS, predtým známy ako Port to Gecko. Tento OS sa totižto zameriava na menej výkonné zariadenia a jeho hlavnou cieľovou skupinou sú ľudia, ktorí do svojich mobilných zariadení nechcú investovať veľa. Preto Mozilla vytvorila spoluprácu s firmami ZTE a Alcatel, ktoré by mohli na trh priniesť prvé zariadenia s týmto OS. Podporu získala Mozilla aj od operátorov ako Sprint, či Telefonica Spain.

Práve spolupráca Mozilly s operátormi zaručuje to, že prvý masovo predávaný smartfón s Firefox OS bude predstavený v Španielsku a latinskej Amerike, hardvér týchto mobilných zariadení by pritom údajne mal stáť len 100 USD. To by tieto zariadenia umožnilo predávať za naozaj smiešne sumy, navyše, keby ich predávali operátori, išlo by o zariadenia za 1 dolár a podobné sumy. Firefox OS je dizajnovo dosť podobný Androidu, no aj napriek tomu tu opäť nebudú dostupné Android aplikácie. Mozilla vsadila na vlastný obchod s online aplikáciami, ktoré budú dostupné špeciálne len pre tieto zariadenia. Aplikácie budú vyvíjané na základoch HTML5 kódu, takže prepísať aplikácie pre tento OS nebude až tak zložité. Vyššie nájdete takisto ukážku toho, čo Firefox OS dokáže.

Jolla

Mnohí z vás možno o operačnom systéme Jolla ešte nepočuli. Ide o systém vyvíjaný rovnomennou fínskou firmou, ktorá sa rozhodla pokračovať vo vývoji špecifického systému MeeGo od Nokie, ktorá si za “svoj” zobrala Windows Phone systém. Jolla už verejnosti ukázala, ako so systémom MeeGo pokročila a všetko nasvedčuje tomu, že vsadili na gestá a jednoduchosť prostredia. Takisto tímu Jolla nechýba veľký entuziazmus a odhodlanie do ďalšieho vývoja.

Operačný systém Jolla si našiel už teraz stabilnú fanúšikovskú základňu, nakoľko ho chcú všetci, čo vlastnili alebo ešte vlastnia Nokiu N9 – smartfón, kde bol MeeGo použitý. Autori systému Jolla nazvali prostredie svojho OS ako SailFish, čo môže naznačovať aj to, že firma Jolla za sebou nemá žiadne veľké firmy a na systéme pracuje len hŕstka ľudí. Systém Jolla bude prvotne predstavený v Číne, kde budú umiestnené aj jeho hlavné servery a neskôr sa dostane aj do Európy a USA. Na svet by sa Jolla mala dostať ešte v marci, na trh reálne príde zrejme až v lete.

Tizen

Možno by ste si na mieste operačného systému Tizen radšej prečítali názov Bada, no tento systém sa Samsungu jednoducho prestal páčiť, a tak z neho vytvorili vlastný operačný systém v spolupráci s Intelom – Tizen. Ide o akési pokračovanie Bady, ktoré je rovnako založené na Linuxe a je s Badou kompatibilné. Kompatibilný bude Tizen aj s Firefox OS, nakoľko budú mať aplikácie napísané v rovnakom kóde – HTML5. Navyše bude Tizen pomocou aplikácie 3.strán schopný spustiť aj Android aplikácie.

Samsung sa na začiatku roku 2012 nechal počuť, že systém Tizen spôsobí revolúciu na mobilnom trhu a ešte ten rok vydajú prvý smartfón s týmto operačným systémom. Samsung však svoj sľub nesplnil a nedávno informoval o tom, že to tento rok bude tým, kedy predstavia svoj prvý Tizen smartfón. Základňa používateľov je pre tento OS rovnako stabilná, nakoľko Bada vykazovala ešte väčšie čísla používateľov ako Windows Phone pri meraniach v 3. kvartáli minulého roku. Tento rok by sme sa mohli dočkať už verzie Tizen 2.0, ktorá by mohla byť predstavená s už spomínaným Tizen smartfónom.

Windows Phone

Veľmi obľúbeným operačným systémom sa v poslednej dobe stal aj Windows Phone, ktorý si “osvojila” spoločnosť Nokia, ktorá pod týmto operačným systémom vydáva vlastnú radu zariadení Lumia. Tento OS je spojením medzi gigantickými spoločnosťami Nokia a Microsoft, pričom druhá z menovaných spoločností tento OS vyvíja. Windows Phone zaberá popredné priečky so svetových meradlách počtu používateľov a drží sa tesne za najrozšírenejšími mobilnými operačnými systémami.

Najnovšia verzia operačného systému Windows Phone 8 dizajnovo pripomína svoju PC verziu Windows 8, v ktorom Microsoft vsadil na typické “dlaždice”, ktoré nájdeme aj v mobilných zariadeniach. Microsoft toto prostredie nazval Metro UI. Celkovo je WP veľmi prepracovaný operačný systém, ktorý ponúka veľké množstvo funkcií, na ktoré sú ľudia zvyknutí hlavne zo svojich desktopov a notebookov, spomenúť môžeme napríklad prítomnosť kancelárskeho balíčku Microsoft Office, či prehliadača Internet Explorer. Pod operačným systémom Windows Phone sa predáva množstvo mobilných zariadení a tabletov, spomenúť môžeme značky ako Samsung, HTC, LG, či už spomínaná Nokia so zrejme najväčším počtom zástupcov na trhu.

Apple iOS

Operačný systém iOS osobitne zrejme predstavovať netreba. Ide o veľmi obľúbený mobilný operačný systém od spoločnosti Apple, ktorá ho predáva len na dvoch typoch zariadení – iPhone a iPad. Tento OS patrí medzi najprepracovanejšie systémy pre mobilné zariadenia vôbec, s širokou používateľskou základňou a množstvom fanúšikov, ktorí si dokonca kupujú aj “klony” zariadení iPhone a iPad, len aby vyzerali “cool” a mali zariadenie podobajúce sa na iPhone, či iPad. Za najväčšie prednosti tohto systému patrí určite prehľadnosť, jednoduchosť a množstvo aplikácií, ktoré sa nachádzajú v samostatnom obchode AppStore.

V dnešnej dobe zastáva operačný systém iOS druhé miesto vo svetových štatistikách, hneď za operačným systémom Android. Počet jeho používateľov je aj napriek všetkému dosť obdivuhodný, nakoľko sa iOS predáva len na spomínaných dvoch typoch zariadení. Proti nemu však hrá pomerne vysoká cena za iPhone a iPad, ktoré spoločnosť Apple predstavuje pravidelne každý rok v nových verziách, rovnako ako aktualizuje aj svoj operačný systém pre tieto mobilné zariadenia. Apple iOS však jednoznačne patrí medzi najväčšieho konkurenta pre Android od spoločnosti Google, ktorému momentálne patrí prvé miesto v celosvetových štatistikách a počtoch používateľov. Medzi používateľmi je však veľmi obľúbená kombinácia zariadení iPhone + Android tablet, prípadne Android smartfón + iPad.

Android

Operačný systém Android je momentálne najobľúbenejší operačný systém pre smartfóny a tablety na trhu. Za jeho úspechom stojí rozhodne aj firma Google, ktorá tento operačný systém vyvíja. S otvorenou platformou Android sa fantázii medze nekladú a nájdete v ňom všetky funkcie, ktoré by správny smartfón a tablet mal mať. Pre verejnosť je tento OS obľúbený najmä vďaka svojej otvorenosti, ktorá umožňuje jeho nekonečné upravovanie a obmieňanie. Pre OS Android je charakteristická rada zariadení Nexus, čo sú smartfóny a tablety od rôznych spoločností, vyrobené striktne v spolupráci so spoločnosťou Google. Najnovším smartfónom od Google je Nexus 4, ktorý na trh prišiel s už najnovšou verziou operačného systému Android 4.2, najnovším tabletom je Nexus 10.

Najnovšia verzia operačného systému Android 4.2 Jelly Bean prichádza v takzvanom Holo dizajne, ktorý prináša jednoduché a “čisté” prostredie. Výrobcovia zariadení s Androidom však zvyknú operačný systém obohatiť o vlastnú nadstavbu, medzi najznámejšie patria Sense od HTC, Timescape od Sony alebo Touchwiz od Samsungu, ktorý mimochodom patrí medzi najväčšieho výrobcu zariadení s týmto mobilným operačným systém. Dnes sa Android, ktorý je mimochodom postavený takisto na Linuxovom jadre, nachádza vo viac ako stovkách miliónov zariadení, len za 3.kvartál minulého roku sa so systémom Android predalo viac ako 130 miliónov smartfónov. Android je špecifický aj veľkým množstvom aplikácií, ktoré ponúka vo svojom Google Play Store a obľúbený je aj vďaka svojej pravidelnej aktualizácii na novšie verzie systému, ktoré Google predstavuje spravidla na svojich konferenciách Google I/O.

Záver

Každý z mobilných operačných systémov má svoje výhody a svoje nevýhody. Nie je lepší a horší systém, existujú len jednoducho systémy, ktoré vyhovujú istým skupinám ľudí a ten, čo vyhovuje najväčšiemu počtu ľudí, vyhráva. My nechceme vyzdvihovať alebo potápať žiadny z vyššie spomínaných mobilných systémov, a preto sme sa rozhodli, že zhrnieme nevýhody a výhody systémov v tabuľke nižšie. Samotný názor na jednotlivé systémy si vytvorte sami.

Operačný systém Android iOS Windows Phone Tizen Jolla Firefox OS Ubuntu OS BlackBerry 
Výrobca  Google  Apple  Microsoft  Samsung & Intel  Jolla  Mozilla  Canonical  RIM
Najnovšia verzia  4.2 Jelly Bean  iOS 6  Windows Phone 8  beta  Jolla  beta  beta  10.0
OS prispôsobený aj pre tablety áno áno áno N/A áno N/A N/A predošlé verzie áno
Počet zariadení v pomere*  75%  15%  2%  0%  0,1%  0%  0%  4,3%
Vlastný obchod s aplikáciami  áno  áno  áno  N/A  v príprave  nie  v príprave  áno
Otvorenosť systému (otv./zatv.)  O  Z  Z  O Z  O  O  Z

* – údaje z 3Q 2012

Ktorý z mobilných operačných systémov preferujete vy a prečo? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o váš názor v komentároch pod týmto článkom.

Zdroj: DigitalTrends

27.1.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+