MojAndroid

Ak pozorne čítate náš web, tak ste v nedávnej minulosti určite zachytili myšlienku toho, že by Google mal tento už minulý rok prísť s viacerými Nexus zariadeniami. Prvotné špekulácie hovorili o tom, že Google naraz predstaví viacero Android smartfónov od viacerých výrobcov s natívnym Androidom, čo sa však už po krátkej chvíli zdalo takmer nemožné. Mení to však nová postava na čele Androidu Sundar Pichai, ktorý sa zaslúžil o to, že sa tento rok dočkáme ešte niekoľkých Nexus zariadení. Koľko ich však bude?

nexus-playuground

Google I/O a Samsung Galaxy S4 Google Edition

Prvým Nexus zariadením, ktorého sme sa tento rok dočkali, bol prekvapivo Samsung Galaxy S4 s čistým Androidom. Google toto zariadenie predstavil pri príležitosti Google I/O 2013, najväčšej developerskej konferencie roka. Hoci sa očakávalo, že spoločnosť pri tejto príležitosti svetu prinesie novú, alebo aspoň vylepšenú verziu smartfónu Nexus 4, nestalo sa tak. Namiesto toho sa Google dohodol so Samsungom a priniesli to najlepšie, čo ponúka Google zo softvéru v tom najlepšom, čo ponúka Samsung z hardvéru. Samsung Galaxy S4 Google Edition prekvapil naozaj každého, mnohých však príjemne. Na trhu sa bude predávať za 500 EUR, zatiaľ čo cena posledného zariadenia vyrobeného Googlom, Nexusu 4, klesla na hranicu 270 EUR.

Galaxy S4 vs. Galaxy S4 Google Edition
Galaxy S4 vs. Galaxy S4 Google Edition

Náš tip
Recenzia Samsung Galaxy S4

Sundar Pichai a Google edícia HTC One 

Po tom ako Google predstavil upravenú verziu vlajkovej lode spoločnosti Samsung, sa špekulovalo aj o tom, či sa nedohodol na spolupráci aj s ďalšími výrobcami Android smartfónov. Tieto špekulácie sa veľmi rýchlo potvrdili a svetlo sveta uzrel HTC One v Google edícii. Jeho predstavenie malo síce menšie publikum, nakoľko ho svetu po prvýkrát ukázal samotný Sundar Pichai na konferencii AllThingsD D11avšak zariadenie zožalo rovnako veľký úspech a už o niekoľko dní sa začne predávať na Google Play Store v zahraničí. Cenou na úrovni 420 EUR môže byť skvelou voľbou pre milovníkov natívneho Androidu a prémiových zariadení, nakoľko je HTC One po konštrukčnej stránke naozaj skvostom.

HTC One
HTC One

Náš tip
Recenzia HTC One

Biely Nexus 4 od LG

Hoci sme sa nového, bieleho Nexusu 4 nedočkali na Google I/O, na trh stopercentne príde. Potvrdila to aj spoločnosť LG, ktorá stojí za jeho výrobou a pri príležitosti jeho predstavenia pripravila aj tlačovú konferenciu. Tá len potvrdila doteraz otázne špecifikácie, ktoré ostali voči čiernej verzii nezmenené. Jedinou zmenou prešiel zadný kryt, ktorý je odteraz biely, v kombinácii s predným čiernym panelom.

Nexus 4 biely
Biely Nexus 4

Náš tip
Recenzia Nexus 4

Ďalšie Google Nexus zariadenia

Sú HTC One, Samsung Galaxy S4 a biely Nexus 4 poslednými Nexus zariadeniami, ktorých sa tento rok dočkáme? Určite nie! Sundar Pichai totižto pre neznámy zahraničný zdroj povedal, že: “Hlavným cieľom Nexus programu je vedenie ekosystému a to bude pokračovať aj naďalej.” Je preto viac než možné, že sa tento rok dočkáme ďalších zariadení s označením Nexus. Otázkou však ostáva, ktorý z výrobcov sa bude podieľať na ich výrobe?!

Sundar pichai plany android

Na rôznych zahraničných stránkach sa už dlhšie debatuje o tom, že by Google ešte tento rok mal predstaviť nový Nexus 7 tablet. Ten by mal prísť s rovnako veľkým 7-palcovým displejom, avšak s Full HD 1920 x 1080 pixlovým rozlíšením a ďalšími novinkami v podobe procesora od spoločnosti Qualcomm a Androidom vo verzii 4.3 Jelly Bean. Nový Android nebol po poprvýkrát tento rok predstavený na Google I/O a preto dúfame, že sa ho do konca roka ešte dočkáme. Najlepšie aj s novým Nexusom 7.

Náš tip
Recenzia Nexus 7

Nakoľko má Google dobré vzťahy so spoločnosťou LG, myslíme si, že tento rok príde na trh ešte jedno zariadenie z tejto dielne. Viacero zahraničných zdrojov už potvrdilo, že spoločnosť pracuje na prototype nového smartfónu, ktorým by mal byť LG Optimus G2, pričom by sa tento smartfón mohol vyrábať aj v edícii s čistým Androidom. Vybavený by mal byť procesorom Snapdragon 800 s taktom až 2,3 GHz a chýbať by nemal ani Full HD displej s uhlopriečkou pod 5 palcov. Nič z tohto však nemusí byť pravda a ani jedna zo spoločností zatiaľ výrobu nového Nexusu (5?) nepotvrdila.

nexus5
Jeden z konceptov Nexusu 5

Náš tip
Recenzia LG Optimus G

Koniec Nexusom nehlása ani spoločnosť Samsung. Tá vraj pracuje na 11-palcovom tablete Nexus 11, ktorý by mal byť pokračovaním vcelku úspešného zariadenia Nexus 10. Novinka by mala priniesť nový 8-jadrový procesor Exynos5 Octa a chýbať by nemali ani také maličkosti, ako je dvojica 8 Mpix/2 Mpix fotoaparátov a podpora microSD kariet do kapacity 64 GB. O tom, ako by mal vyzerať nový Nexus 5, Nexus 8 a Nexus 11 hovorí pekne spracovaný koncept Nexus zariadení od bfconcepts.

Nexus family
Koncept rodinky nových Nexus zariadení

Náš tip
Recenzia Nexus 10

Svoje by si na trhu mala presadiť aj spoločnosť Sony. Hoci jej spolupráca so spoločnosťou Google nie je na takej vysokej úrovni, ako pri iných výrobcoch, pokojne by sme sa mohli dočkať Nexus zariadenia z tejto dielne. Mohlo by ísť o Xperiu Z v Google edícii, pri ktorej mimochodom Sony uvoľnilo AOSP súbory, prípadne by sme sa mohli dočkať 10-palcového Xperia Z tabletu s čistým systémom Android.

Náš tip
Recenzia Sony Xperia Z

Google a odkúpená Motorola

Veľkým hráčom na tohtoročnom trhu môže byť aj Motorola. Tá síce za posledné obdobie nepredstavila žiadnu hardvérovú novinku, spôsobené to však môže byť tým, že pilne pracuje na vlastnom Nexus zariadení – X Phone. To je už viac-menej potvrdené a viacerí odborníci tvrdia, že sa nového Motorola X Phone smartfónu dočkáme ešte tento kalendárny rok. Na internete existuje už viacero zaujímavých konceptov, zatiaľ sa však ani jeden z nich nepotvrdil.

Takto údajne vyzerá Nexus smartfón od Motoroly
Takto údajne vyzerá Nexus smartfón od Motoroly
Náš tip
Motorola potvrdila výrobu X Phone

Budúcnosť: máme sa na čo tešiť!

Hoci je predstavenie ďalších Nexus zariadení veľmi citlivou témou, na ktorú sa Google vyjadruje len nejasne, jedno je isté. Tento rok sa dočkáme ďalších Nexus zariadení! Ideálnym prípadom by bolo predstavenie nového Androidu 4.3 Jelly Bean na jeseň spolu s novým tabletom Nexus 7 a smartfónom Motorola X Phone, ten však môže byť jednoducho nahradený Nexusom od LG. Príchod akéhokoľvek ďalšieho Nexus zariadenia od inej značky môžme považovať za nadštandard a pevne veríme, že postupom času bude mať každý z výrobcov na trhu aspoň jeden smartfón a jeden tablet s čistým Androidom. Či už sa bude volať Nexus, alebo nie. Natívny systém Android v kombinácii s najmodernejším hardvérom je totižto snom nejedného fanúšika zeleného robota. Ako ste na tom vy? Preferujete nadstavby od výrobcov alebo čistý Android?

2.6.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+