MojAndroid

Ďalší týždeň v mobilnom svete je za nami, a tak je čas priniesť tému, ktorej sa budeme venovať najbližší týždeň. Nakoľko sa venujeme veľmi často aj mobilným aplikáciám a ich tvorbe a podpore (Android Code, Android Roadshow), rozhodli sme sa, že nazrieme do ich budúcnosti. Ako budú vyzerať aplikácie v najbližších mesiacoch a rokoch? Dozviete sa v našej pravidelnej rubrike Téma týždňa, kde sa budeme venovať budúcnosti (nielen) mobilných aplikácií.

thinking

História

V začiatkoch mobilného segmentu sa len ťažko dalo rozprávať o niečom, ako aplikácia. Čierno-biele displeje umožňovali častokrát len niekoľkoriadkové zobrazenie dát, pričom sa muselo dbať na to, aby na displeji boli všetky základné údaje ako čas, či zmeškané udalosti. Už v tejto dobe sa však dbalo na to, aby mohli majitelia mobilných zariadení robiť niečo iné ako telefonovať a písať správy, a tak vznikali prvé jednoduché aplikácie a hry. Medzi prvé aplikácie môžme jednoznačne považovať pomôcky ako Poznámky či Kalkulačka. Medzi hrami si zas svoje prvenstvo získali Labyrint či napríklad obľúbený Snake.

 Game-Screen

Aplikácie a hry v minulosti ponúkali jednoduchú grafiku, ktorá bola prispôsobená výkonom vtedajších zariadení. Hoci nešlo o žiadne prevratné zobrazovanie niekoľkých farieb na displeji s veľkým rozlíšením, tituly splnili svoje úlohy a používateľ bol s nimi spokojný. Dnes sa vraciame opäť k jednoduchosti a kladeniu dôrazu na praktickosť, čoho dôkazom môže byť napríklad populárny štýl Holo grafiky, ktorý bol nasadený Androidom 4.0 Ice Cream Sandwich. V tomto štýle dnes nájdeme naozaj niekoľko krásnych a plne funkčných aplikácií a hier.

Z minulosti si však neberieme príklad len v oblasti grafiky a praktickosti, ale snažíme sa o vytvorenie aplikácií, ktoré by boli čo najbližšie ľuďom. Moderná doba ponúka obrovské množstvo graficky aj funkčne prepracovaných titulov, avšak chýbajú tie, ktoré by boli jednoduché a intuitívne pre bežného používateľa. Základom každej dobrej aplikácie je kvalitné podávanie informácií. Človek by z aplikácie mal vyťažiť viac informácií ako do nej vložil, a tak na rad prichádzajú senzory, ktoré zadávanie informácií spravia automaticky za vás. Príkladom môže byť svetoznáme auto KITT zo seriálu Knight Rider.

 knight-rider-02

Budúcnosťou sú senzory

Zatiaľ čo zariadenia v minulosti disponovali len minimom senzorov, dnešné zariadenia ich majú hneď niekoľko. Výborným príkladom je najnovšia vlajková loď spoločnosti Samsung – Galaxy S4 – ktorá ponúka až 9 senzorov. Tie za vás dokážu zmeniť jas displeja, zmeniť otočenie obrazovky, zachytiť pohyb vašej ruky, digitálne zachytiť vašu GPS polohu, zistiť teplotu, tlak a vlhkosť ovzdušia, blízkosť predmetu pri displeji, množstvo farebných zložiek dopadajúcich na zariadenie či dokonca aj gestá, ktorá vydávate pohybom hlavy, končatinami alebo očami. Senzory tak zariadeniu dokážu odovzdať obrovské množstvo informácií bez toho, aby ste sa ich vôbec dotkli.

 Samsung Galaxy S4 senzory

Zabúdať však netreba ani na základné funkcie moderných zariadení, ktoré dnes dokážu plniť rovnako funkciu senzoru. Napríklad taký fotoaparát dnes okrem snímania a nahrávania videa môžete použiť aj ako slovník, ktorý vám v reálnom čase preloží text, na ktorý sa pozeráte. Príkladom je WordLens.

Zaujímavým je rozhodne aj využitie mikrofónu. Hovoríte si, že mikrofón okrem telefonovania nevyužijete takmer nikde, no autori aplikácie TableDrum dokazujú, že tomu tak nie je. Presvedčí vás o tom video nižšie.

Nezabúdajme na príslušenstvo

Ďalšou súčasťou moderného sveta mobilných zariadení je inteligentné príslušenstvo. Moderné bezdrôtové technológie umožňujú dokonale využiť každý doplnok, ktorý nosíte na svojom tele a možnosti príslušenstva nepoznajú hranice. Ako príklad si môžeme opäť zobrať Samsung Galaxy S4, ktorého funkcie sa pripojením príslušenstva niekoľkonásobne zväčšujú.

Samsung S Band MojAndroid

Existuje však aj príslušenstvo, ktoré môžete využiť takmer s akýmkoľvek mobilným zariadením. Za zmienku stojí rozhodne bezdrôtová meteostanica Urban Weather Station, hodinky Pebble alebo Sony Smartwatch, inteligentný čip Fitbit One, či inteligentné náramky Fitbit Flex, Amiigo a LG Smart Activity Tracker.

netatmo (1)

Záver

Budúcnosť je jasná – sú ňou senzory v zariadeniach, jednoduché a prehľadné prostredie aplikácií a príslušenstvo. Ide o veci, ktoré sa budú v najbližšej dobe zdokonalovať a prinášať čoraz viac inovácií pre mobilné zariadenia a ich používateľov. Zaujíma nás však, čo si o budúcnosti mobilných aplikácií myslíte vy. Ktorá oblasť mobilného segmentu sa bude v najbližšej dobe rozvíjať najviac? Neváhajte a napíšte nám váš názor v komentároch pod týmto článkom, prípadne zahlasujte v našej ankete nižšie.

Budúcnosť mobilných aplikácií najviac ovplyvní:

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

5.5.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+