MojAndroid

V poslednom čase sa v technologickom svete objavujú správy o patentoch a následne súdnych sporoch. Pred pár dňami sa skončil súdny proces, ktorý uznal porušovanie patentov spoločnosti Apple a Samsung tak musí zaplatiť viac ako jednu miliardu dolárov. Apple však so žalobami nekončí a usiluje sa zakázať predaj ďalších zariadení.

Spoločnosť Apple patrí ku gigantom technologického sveta. Silné postavenie má hlavne na americkom trhu, kde sa táto spoločnosť stala akýmsi vzorom dokonalého dizajnu a funkcií. Už dlhú dobu im však na krk dýcha Google so svojim operačným systémom Android a ostatní výrobcovia, ktorí svoje produkty za posledné roky ešte viac zdokonalili a priblížili k tomu, čo ponúka Apple. Doteraz si bol Apple svojím postavením viac než istý a konkurencia pre neho bola takmer nepoznané slovo, v posledných rokoch sa však karta obracia. Robí niečo Apple zle?

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

  1. časť: Apple a ich stratégia: jedno zariadenie pre všetkých
  2. časť: Apple a krádež nápadov
  3. časť: Čo Apple skutočne vymyslel?
  4. časť: Prečo sa Apple súdi? Slovo na záver

Apple a ich stratégia: jedno zariadenie pre všetkých

Zabudnime na chvíľu na notebooky a desktopy, ktoré vyrába Apple a presuňme sa rovno ku ich smartfónu. Apple iPhone má na svete obrovskú predajnosť a hoci existuje len jeden druh telefónu, ktorý Apple každým rokom vylepšuje, dokáže iPhone konkurovať rôznorodým zariadeniam s inými operačnými systémami. Prečo však Apple vyrába iba jeden nový smartfón ročne? Je ich politika správna? Keby bol Apple v technickom svete monopolom, každý by mal rovnaký mobil, ktorý by raz ročne vymenil za novší typ. S tabletmi je to rovnako. Apple iPad je jediným tabletom tejto spoločnosti a na trhu sa ponúkajú len rôzne verzie toho istého zariadenia. Bolo by správne, aby sme mali všetci rovnaké mobilné telefóny a tablety, ako to chce dosiahnuť Apple? Však ostatné operačné systémy ponúkajú niekoľko stoviek modelov s rôznymi funkciami, každý model upravený do istej cenovej a výkonnostnej kategórie, takže si môže vybrať každý podľa toho, čo potrebuje a na čo má. Tak prečo iba jeden nový mobil ročne?

Apple iPhone 4/4S.

Apple má veľmi zaujímavú stratégiu so svojimi mobilnými zariadeniami. Každý rok vyrobia len jeden mobil, do ktorého dodajú (väčšinou) vlastný hardvér a softvér. Všetko je teda otázkou jednej spoločnosti a Apple nie je (skoro) na nikoho viazaný. Takáto stratégia  je pre Apple výhodná svojou jednoduchosťou. Každý rok musí Apple doladiť len jednu kombináciu hardvéru a softvéru, developeri píšu aplikácie len pre jedno zariadenie a všetko sa točí len okolo jedného mobilu – iPhone-u. Pre Apple to je jednoduché, však načo by sa trápili s desiatkami rôznych modelov, načo by developerom sťažili prácu niekoľkými rozlíšeniami displejov a rôznymi hardvérovými súčiastkami, atď. Ale vážne všetci chcú, aby bol na svete len jeden mobil a jeden tablet?! Vymeníte rôznorodosť a možnosť výberu za vyladenosť a všednosť? To, čo chce Apple už dlhé roky dosiahnuť, chce Google so systémom Android zmeniť na opačnú stranu. A či sa vám to páči, alebo nie, Google-u sa to v poslednej dobe darí :-)

Spôsoby ako si personalizovať Android telefóny a iPhone :-)

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

  1. časť: Apple a ich stratégia: jedno zariadenie pre všetkých
  2. časť: Apple a krádež nápadov
  3. časť: Čo Apple skutočne vymyslel?
  4. časť: Prečo sa Apple súdi? Slovo na záver
9.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+