MojAndroid

24. septembra tomu boli presne 4 roky, čo je na svete operačný systém Android od spoločnosti Google. 3 dni na to oslavoval aj samotný Google, ktorý tu je s nami už úctyhodných 14 rokov. Za ten čas sa toho veľa zmenilo, nielen v Androide, ale aj v technológiách. Prvý Android smartfón – HTC Dream – ponúkal operačnú pamäť RAM o veľkosti 192 MB, dnešné najvýkonnejšie smartfóny ponúkajú pamäť RAM približne 10-krát tak veľkú. Technika napreduje míľovými krokmi a Google je spoločnosťou, ktorá v mnohých smeroch udáva tomuto rastu smer.

História

Spoločnosť Android Inc. bola založená v Kalifornii v októbri 2003 Andym Rubinom, Richom Minerom, Nickom Searsom a Chrisom Whitom. Google Inc. v auguste roku 2005 odkúpil v tej dobe nie príliš známu “startup” firmu Android Inc. a urobil z nej svoju dcérsku spoločnosť. Toto bol začiatok v súčastnosti najrozšírenejšieho operačného systému pre smartfóny.

Operačný systém Android bol vytvorený na linuxovom jadre pod vedením Andyho Rubina a jeho tímu, ktorý v Google na tejto mobilnej platforme pracoval. Ďalším dôležitým krokom bolo založenie konzorcia Open Handset Aliance, ktoré združovalo spoločnosti zaoberajúce sa výrobou mobilných telefónov, čipov alebo mobilných aplikácií, napr. Google, HTC, Intel, LG, Motorola, NVidia, Qualcomm, Samsung, Texas Instrument a ďalších 25 spoločností. Cieľom tohto konzorcia bolo vyvinúť otvorený štandard pre mobilné zariadenia. V ten istý deň Open Handset Alliance ohlásila svoj prvý produkt, Android, otvorenú mobilnú platformu postavenú na jadre Linux verzie 2.6. O týždeň neskôr bol vydaný už aj prvý Android SDK pre vývojárov pod licenciou open-source.

V októbri 2008 bol v USA uvedený prvý komerčný telefón vyrobený firmou HTC s operačným systémom Android – HTC Dream, známy aj ako T-Mobile G1 (na Slovensku bol prvý telefón s Androidom uvedený koncom júla 2009) a zároveň s tým bol uvoľnený SDK 1.0. V roku 2009 narástol počet zariadení používajúcich Android na viac ako dvadsať.

V roku 2010 sa stal Android vedúcou mobilnou platformou na mobilnom trhu. Odvtedy má na vedúcej pozícii nezastupiteľné miesto. Posledné štatistiky hovoria o tom, že na začiatku roku 2012 bol operačný systém Android nainštalovaný na 59% zo všetkých smartfónov na svete, čo v konkrétnych číslach znamená už viac ako 500 miliónov zariadení s týmto operačným systémom, pričom sa denne aktivuje ďalších 1,7 milióna zariadení s OS Android. Zaujímavé čísla sa spájajú aj so špeciálnym obchodom s aplikáciami – Google Play Store (predtým známy ako Android Market) – ktorý od svojho začiatku ponúkal už viac ako 625 000 aplikácií, pričom počet ich nainštalovaní stúpol celkovo až na číslo 25 miliárd!

Od svojho začiatku prešiel operačný systém Android niekoľkými významnými aktualizáciami svojich verzií. Prvé dve verzie OS Android boli dostupné len v zariadení HTC Dream – konkrétne šlo o prvotnú verziu s označením 1.0 a o jej neskorší update s číslom 1.1, ktorý bol neoficiálne nazývaný aj Petit Four. Ďalšie verzie systému Android boli dostupné na viacerých zariadeniach s rozličným hardvérom. Verzia 1.5 alias Cupcake priniesla oproti predošlej verzii napríklad podporu prvých widgetov, podporu klávesníc 3-tích strán, A2DP profil pre bezdrôtový prenos audia, animovaný prechod medzi obrazovkami, možnosť automatickej rotácie displeja, schopnosť pridávať súbory na YouTube a Picassa, ktoré takisto spravuje spoločnosť Google. Verzia 1.6 Donut priniesla do Androidu ďalšie zaujímavé novinky. Spomenúť môžme prvé použitie speech-to-text funkcie, podporu WVGA rozlíšenia či prvé použitie gest. Android 2.0/2.1 Éclair toho priniesol zákazníkom ešte viac. Prvý krát sa v tejto verzii objavila podpora pre Bluetooth 2.1, podpora pre protokol HTML5 a konečne sa zákazníci dočkali aj väčších displejov s vyšším rozlíšením.

Android 1.5  Android 1.6

Vo verzii 2.2 Froyo spoločnosť Google predstavila USB tethering a Wi-Fi Hot Spot, trhákom bola aj podpora prvého flashu, či ďalšie vylepšenia predošlej verzie. Android 2.3 Gingerbread bol vo svete smartfónov menšou revolúciou. Po prvýkrát sa v tejto verzii Androidu objavila podpora pre NFC, podporu našla konečne aj predná kamera. Úplne nové grafické prostredie ešte viac zjednodušilo prácu s týmto systémom, ktorý mal oproti predošlým verziám aj vylepšený výkon. Prvýkrát sa v tomto systéme objavila aj podpora pre rôzne snímače, akými sú napríklad gyroskop či barometre. 3.0 Honeycomb bola verzia vyrobená špeciálne pre tablety. Okrem viacerých funkcií a vylepšení špeciálne pre tablety táto verzia ponúkla aj podporu služby Google Talk. Zákazníkov určite potešila aj podpora pre hardvérovú akceleráciu, podpora pre viac ako jedno-jadrové procesory, či napríklad prvá dostupnosť obchodu Google Books (ktorý sa na Slovensku nenachádza doteraz).

  Android 2.3

Android 4.0 Ice Cream Sandwich už nebol len malou revolúciou, ale obrovským krokom, ktorý Android spravil. Od úplne nového grafického prostredia, ktoré je jednotné pre smartfóny aj tablety, Google predstavil napríklad aj funkciu Face Unlock pre odomknutie displeja tvárou, možnosť vytvorenia skratiek na aplikácie priamo na zamknutú obrazovku, či zabudovaný editor fotografií. Samozrejme prišla aj lepšia optimalizácia výkonu a prvýkrát sme sa mohli stretnúť s nahrávaním FullHD videa v mobilných zariadeniach. Najnovšia verzia – Android 4.1 Jelly Bean – už taký veľký krok pre Android neznamenal. Hoci táto verzia priniesla niekoľko výborných funkcií, graficky sa moc oproti predošlej verzii nezmenila. Medzi najväčšie trháky tejto verzie jednoznačne patria rozšírené notifikácie a práca s nimi alebo služba vyhľadávania Google Now, ktorá je odpoveďou na službu Siri v zariadeniach s iOS. Novinkou bolo aj predinštalovanie internetového prehliadača Google Chrome, ktorý už viac nebol v beta verzii. Celkovo tak Android prešiel už dlhú cestu, na ktorej sa mnohokrát potkol, no o to viackrát vstal a priniesol niečo, čím si získal stovky miliónov zákazníkov.

Android 4.0  Android 4.1

Android dnes

Po 4 rokoch je operačný systém Android vo viac ako 500 miliónoch zariadení. Zákazníci tento operačný systém využívajú na zariadeniach rôzneho typu – od smartfónov, cez tablety a počítače až po hodinky či dokonca inteligentnú elektroniku. Tento operačný systém môžeme nájsť v nespočetnom množstve zariadení rôznych značiek, spomenúť môžeme Samsung, HTC, LG, Sony, Huawei či zariadenia Nexus, ktoré vznikli priamo v spolupráci so spoločnosťou Google. Okrem toho existuje veľké množstvo vlastných, neoficiálnych verzí operačného systému Android, ktoré sa dokonca dajú nainštalovať aj na zariadenia, ktoré pre tento opračný systém ani neboli vyrobené (napríklad HTC HD2 s Windows Mobile). Nás rozšírenie a obľúbenosť tohto operačného systému veľmi teší a držíme mu v budúcnosti palce. Dúfame, že si svojou jednoduchosťou, intuitívnosťou a rôznorodosťou, či už zariadení alebo verzií a nadstavieb, získa Android ešte veľké množstvo fanúšikov, a že sa mu bude aj naďalej dariť tak, ako sa mu darilo doteraz. A nakoniec predsa len neskôr, ale aj tak – VŠETKO NAJLEPŠIE, ANDROID!

Zdroj: Wikipedia(1), Wikipedia(2) 

30.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+