MojAndroid

Tento týždeň patril jednoznačne spoločnosti Google a novinkám, ktoré priniesla. Na udalosti “Raňajky so Sundarom Pichaiom” sme sa totižto stali svedkami predstavenia nového tabletu Nexus 7 II. generácie, zaujímavého zariadenia Chromecast a v neposlednom rade Google predstavil aj nový Android 4.3. Práve ten si v našom seriáli Téma týždňa rozoberieme do detailov, tak sa usaďte a čítajte.

Novinky v Androide 4.3 Jelly Bean

1. Rýchlejší a plynulejší systém

Nový Android 4.3 stavia na základoch predchádzajúcej verzie a rovnako prináša systémové vylepšenia v podobe časovania vsync, triple bufferingu, zníženia latencie na dotyky a hardvérovo akcelerovanej grafiky 2D – pridáva však niektoré ďalšie optimalizácie. Na vykresľovanie 2D grafiky sa teraz používa optimalizovaný tok príkazov, ktoré transformuje do účinnejšieho formátu. Pri viacvláknovom spracovaní je možné na vykonanie niektorých úloh použiť multithreading vo viacerých jadrách procesora.

jb-android-43

Android 4.3 tiež vylepšuje rendering (po slov.  vykresľovanie) tvarov a textu. Tvary, ako napríklad kruhy alebo obdĺžniky, sú tak vykresľované s vyššou kvalitou a efektívnejšie. Optimalizácia vykresľovania textu prináša zvýšenie výkonu pri zobrazovaní viacerých fontov, vyššiu kvalitu pri jeho približovaní a rýchlejšie vykresľovanie pri použití tieňov.

2. Podpora OpenGL ES 3.0 

Android 4.3 podporuje OpenGL ES 3.0, vďaka ktorému budú môcť podporované zariadenia využiť najnovšie technológie v zobrazovaní 2D a 3D grafiky. Kľúčovými novinkami nového štandardu sú najmä podpora akcelerácie pokročilých vizuálnych efektov, kvalitné ETC2/EAC kompresné textúry a nová verzia GLSL ES.

3. Vylepšená Bluetooth konektivita

Pridaná bola podpora pre Bluetooth Low Energy, ktorý umožní komunikáciu s nízko-energetickými zariadeniami a senzormi, ktoré používajú technológiu Bluetooth Smart. S Androidom 4.3 bola do praxe uvedená aj platforma Bluetooth Smart Ready so štandardnou sadou API, ktorú môžu aplikácie použiť na vyhľadávanie blízkych zariadení. Aplikácia môže fungovať buď ako klient alebo server, prijímať alebo posielať dáta môže v oboch režimoch.

jb-btle

Súčasťou vylepšení Androidu a konektivity Bluetooth je aj podpora profilu AVRCP 1.3. Tento umožňuje lepšiu komunikáciu s multimediálnymi zariadeniami.

4. Obmedzené profily

Android 4.3 rozširuje funkciu používateľských účtov o obmedzené profily. Tieto umožňujú lepšiu správu oprávnení jednotlivých používateľov. Majiteľ zariadenia môže jednoducho stanoviť oddelené prostredia pre každého používateľa a upraviť povolenia pre jednotlivé aplikácie, ktoré sa v nich nachádzajú. Každý takýto profil ponúka pre jeho vlastníka izolované zabezpečené miesto s vlastným úložným priestorom, aplikáciami, widgetmi a nastaveniami. Majiteľ môže tiež kontrolovať, ktoré nainštalované aplikácie budú v profile dostupné. Aplikácie môžu ponúknuť rôzne formy obmedzení. Napríklad pri prehrávaní multimediálneho obsahu môže byť podľa veku používateľa zablokovaný prístup k nevhodnému obsahu. Majiteľ zariadenia môže tiež zakázať nákup aplikácií, či vnútroherné nákupy.

5. Lokalizácia

Google Play Services ponúkajú pokročilé API pre lokalizáciu, ktoré je možné použiť v aplikáciach. Android 4.3 ich na podporovaných zariadeniach optimalizuje tak, aby minimalizovali spotrebu elektrickej energie. Napríklad gyroskop a magnetometer môžu do aplikácií a hier odosielať hrubé dáta a skenovanie WiFi sietí môže byť prevádzkované aj bez toho, aby ste sa museli k sieti pripojiť, čo by malo prispieť k lepšej lokalizácii bez použitia GPS.

gps-location

6. Bezpečnosť systému

Google pridal do nového Androidu aj ďalšie bezpečnostné prvky. V podnikových prostrediach môžete teraz nakonfigurovať WiFi prihlasovacie údaje v sieťach so zabezpečením WPA2. Developeri môžu tiež využiť API pre Extensible Authentication Protocol (EAP) a Encapsulated EAP (Phase 2). Bezpečnosť bola zvýšená aj zakomponovaním SElinux a tzv. kľúčenky, ktorá bezpečne uchováva privátne kľúče aj v prípade neautorizovaného získania rootovských práv. Nová verzia systému Android tiež prinesie lepšie spravovanie povolení aplikácií, ktoré je však potrebné “zapnúť” nainštalovaním samostatnej aplikácie.

Náš tip
Zdrojový kód Androidu 4.3 odhaľuje podporu 4K a kontrolu oprávnení

7. Inteligentná voľba 

Inteligentá voľba pri vytáčaní kontaktov a telefónnych čísel sa konečne dostala aj do natívneho OS Android. Hoci výrobcovia ju vo svojich nadstavbách pridávajú už pomerne dlhú dobu, až teraz sa ju Google rozhodol zakomponovať aj do najnovšej verzie Androidu 4.3 Jelly Bean. Znamená to, že kontakt vytočíte už aj po naťukaní začiatočných písmen, jeho mena alebo časti telefónneho čísla. Android automaticky navrhne voľbu na zavolanie kontaktu, ktorá najlepšie odpovedá zadaným údajom.

inteligentna volba

8. Lepší fotoaparát

Okrem toho, že Google vo verzii 4.3 vylepšuje základné funkcie fotoaparátu, prináša aj vylepšený PhotoSphere. Ten by mal po tvrdej práci Google programátorov lepšie a kvalitnejšie spájať nasnímané fotografie, čo by prospelo nielen celkovej kvalite snímok, ale aj jednoduchosti samotnej aplikácie.

Náš tip
Android 4.3 Jelly Bean vylepšuje Photosphere

9. Ďalšie novinky

Google prináša s novým Androidom aj podporu pre modulárny framework DRM, ktorý umožňuje vývojárom jednoduchú integráciu DRM s vlastnými streamovacími protokolmi, ako napríklad s MPEG DASH. Android 4.3 má tiež vstavaný dekóder VP8 a na podporované zariadenia prináša virtuálny surround zvuk. Nové notifikácie prinesú podporu pre zobrazovanie zmeškaných udalostí na externých zariadeniach a k dispozícii sú aj nové nástroje pre sledovanie a analyzovanie výkonu.

jb-gpu-profile-clk-n4 jb-gpu-profile-cal-n4

Zdrojový kód nového Androidu 4.3 tiež prezradil, že systém podporuje prehrávanie 4K videí, ktoré však v mobilných zariadeniach asi len tak skoro neuvidíme. Zaujímavým je aj číslo doteraz aktivovaných Android tabletov. Tých je na našom svete už viac ako 70 miliónov, pričom 7 miliónov z nich tvorí práve prvá generácia tabletu Nexus 7. Rozhodne zaujímavým je aj fakt, že každý druhý predaný tablet má v sebe Android.

Google Play Store a novinky z oblastí aplikácií a hier

Spoločnosť Google pri príležitosti predstavenia nového systému Android informovala aj o svojom obchode Google Play a jeho najčerstvejších úspechoch. Samotný šéf Androidu Sundar Pichai prezradil, že na Google Play Store sa nachádza viac ako 1 milión aplikácií, ktoré si používatelia stiahli už viac ako 50 miliárd-krát. Znamená to, že v priemere si každú z aplikácií stiahlo aspoň 50 000 používateľov.

google-play-stats-645x350

Za posledný rok si veľmi polepšili aj developeri, tvorcovia Android aplikácií a hier. Ich príjem sa za posledných 12 mesiacov zvýšil viac ako 2,5-násobne, čím pomaly dobiehajú aj developerov pre konkurenčnú platformu iOS. Google sa tento rok zameral aj na hry a predstavil novú aplikáciu Google Play Games, ktorá slúži na zjednotenie vašich výsledkov v rôznych Android hrách, ktoré máte nainštalované vo svojom Android zariadení. Novinkou v portfóliu spoločnosti sú aj učebnice, ktoré chce Google vrámci svojho obchodu ponúkať študentom a žiakom rôznych škôl, zatiaľ však len v USA.

Náš tip
Obchod Play má viac ako 1 milión aplikácií, aktivovaných bolo 70 miliónov tabletov

Android 4.3 by už v týchto chvíľach mal byť dostupný pre zariadenia Nexus 4, Nexus 7, Nexus 10 a Samsung Galaxy Nexus. Ak ste ešte neobdržali aktualizáciu, skúste náš návod, prípadne si počkajte na alternatívnu ROM CyanogenMod, ktorá chystá verziu 10.2 s Androidom 4.3 Jelly Bean.

Náš tip
Získajte Android 4.3 Jelly Bean na Nexusoch už teraz [NÁVOD]

28.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+