MojAndroid

Mnohí z vás si už určite všimli, že pre Google edíciu Samsungu Galaxy S4 je dostupný Android 4.3. Ten samozrejme neunikol očiam zahraničných redaktorov, ktorí celý systém dôkladne preskúmali a ako bonus preštudovali aj jeho kód. A práve ten im prezradil, že Android 4.3 prinesie úplne nový typ notifikácií. Tie budú podporovať replikáciu v aplikáciách tretích strán a v externých zariadeniach, čo umožní Androidu stať sa najlepšie stavaným OS pre využívanie s externými zariadeniami. Novým notifikáciám v Android 4.3 sme sa venovali v ďalšej časti nášho seriálu Téma týždňa.

jelly-bean

Podpora replikácie notifikácií v aplikáciách tretích strán je niečo, čo úplne zmení prístup používateľa k notifikáciám. Umožní totižto nielen zobrazenie notifikácií v prostredí jednotlivých aplikácií, ale napríklad aj zmenu notifikačnej lišty tak, ako si dnes napríklad meníme launcher, domáce obrazovky alebo spôsob odomykania. Kód, ktorý zahraniční redaktori našli v spojení s výrazom “notifikácia” napovedá o prítomnosti “Notification Listeners”, čo sú aplikácie tretích strán, ktoré by mohli pristupovať ku všetkým notifikáciám. Aktuálne je prístup k notifikáciám povolený len pre Google aplikácie a aplikácie od OEM (výrobcu), avšak v blízkej budúcnosti by mala dostupnosť takýchto aplikácií byť vyriešená malou aktualizáciou systému. Potom budú môcť aplikácie 3. strán označiť notifikáciu za prečítanú, ignorovať ju, prípadne vyvolať aktívne tlačidlá.

Ďalšou novinkou je prístup k už prečítaným notifikáciám. Tie sa v notifikačnej lište zobrazia sivou farbou a používateľ k nim bude môcť pristúpiť aj neskôr, keď notifikáciu prečíta. Nové notifikácie nebudú zobrazené klasicky, v notifikačnej lište akú poznáme dnes, ale v špeciálnom menu, ktoré si môžeme umiestniť ako skratku na domácu obrazovku. Google tak musel urobiť, aby odstránil nutnosť “stiahnutia” notifikačnej lišty, čo je pri externých zariadeniach ako Google Glass, či pripravované Google hodinky nemožné. Notifikačná lišta však bude aj napriek tomu v zariadení dostupná.

nexusae0_wm_Screenshot_2013-06-29-15-44-24_thumb nexusae0_wm_Screenshot_2013-06-29-15-44-36_thumb

Práve externé zariadenia spôsobia pri notifikáciách obrovskú revolúciu. Predstavte si, že budete cez svoje Google Glass alebo inteligentné hodinky schopní prečítať si notifikácie, jedným dotykom archivovať nový e-mail, prepnúť skladby v prehrávači hudby či urobiť akýkoľvek ďalší úkon bez toho, aby ste do ruky museli chytiť svoj smartfón či tablet. Android by sa tak stal najlepšie pripraveným OS pre prácu s externými zariadeniami, čo by len dodalo na jeho už dosť veľkej popularite. Nové notifikácie by tiež mohli vylepšiť synchronizáciu medzi vašimi zariadeniami a tak by ste si mohli prečítať napríklad notifikácie z vášho smarfónu na tablete, ktorý budete držať v rukách a pracovať s ním.

google-glass-white-

Podľa všetkých dostupných informácií bude notifikačný panel možné len “prekryť” a nie nahradiť. To znamená, že bude v zariadení stále prítomný, ale vývojári budú môcť prísť s vlastnou náhradou za notifikačný panel, ktorá bude používateľsky alebo graficky prívetivejšia. To otvorí v Androide opäť ďalšie možnosti úprav a cesty pre vývojárov, ktorí tak umožnia používateľom dotvoriť si zariadenie podľa svojich predstáv. Nové notifikácie sú zatiaľ vcelku nezrozumiteľné a nepodporuje ich žiadna aplikácia, veríme však, že sa Google na túto tému čoskoro vyjadrí a ozrejmí nám svoje plány s Androidom 4.3 Jell Bean. Čo si nových notifikáciách myslíte vy? Zahlasujte aj v našej ankete pod článkom.

Páčia sa vám nové notifikácie v Androide 4.3?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: AndroidPolice

7.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+