MojAndroid

Často diskutovaná téma posledného týždňa bola jednoznačne najnovšia verzia operačného systému Android – 4.1 Jelly Bean. Tento týždeň sme vás informovali hneď o niekoľkých novinkách ohľadom tejto verzie Androidu. Priniesli sme vám správu o tom, že Google vydal zdrojový kód Androidu 4.1 Jelly Bean, deň na to potvrdili majitelia smartfónu Samsung Galaxy Nexus aktualizáciu práve na túto verziu OS. Ďalšou správou, v ktorej sa spomínal Jelly Bean, bol článok o klávesnici z tejto verzie Androidu, ktorá je dostupná pre všetky zariadenia s Androidom 4.0 ICS a vyšším. Ešte v ten deň ste sa mohli dozvedieť aj o tom, že Jelly Bean sa dokáže prispôsobiť rôznym veľkostiam displeja a v piatok sme vám priniesli exkluzívne článok o tom, ktoré zariadenia dostanú od výrobcu aktualizáciu na najnovšiu verziu OS Android 4.1 Jelly Bean.

My sme sa rozhodli, že vám v ďalšom dieli seriálu Téma týždňa najnovšiu verziu operačného systému Android – Jelly Bean – predstavíme ešte detailnejšie. V nižšie napísanom článku si teda môžete prezrieť, čo prináša Jelly Bean oproti predošlej verzii nové, čo vylepšené a na čo sa môžete v najbližšej dobe tešiť.

Optimalizácia výkonu

Najnovšia verzia operačného systému Android s označením 4.1 Jelly Bean prináša skoro totožné prostredie než predošlý Ice Cream Sandwich, zameriava sa skôr na vylepšenie výkonu. Tešiť sa môžeme na lepšiu optimalizáciu vykresľovania grafiky, tzv. tripple buffering, ktorý umožňuje striedanie až 60 snímok na displeji za 1 sekundu. Google vylepšil aj prácu procesora vo vzťahu k výdrži batérie. Procesor sa so všetkými procesmi spustí, keď sa dotknete obrazovky a vypne vtedy, keď chcete šetriť batériu.

MôjAndroid.sk TIP: Ako rýchly je Android 4.1 Jelly Bean [VIDEO]

Internacionalizácia

Google pri novej verzii svojho operačného systému Android myslel aj na cudzincov. Poteší vás prítomnosť ešte väčšieho množstva jazykov (konkrétne 18 nových), podporu tu má aj kódovanie Unicode 6.0, ktoré pozná až 109 449 znakov. Klávesnica v najnovšej verzii Androidu ponúka 27 rozložení kláves, písmo podporuje obojsmerné vykreslenie (aj zprava doľava). Medzi klávesnicami prepínate pomocou skratky ctrl + space, rozloženie kláves si však musíte nastaviť už v nastaveniach. Okrem 18 nových jazykov sa môžu zahraniční používatelia tešiť aj na plnú podporu japončiny a jej znakov.

MôjAndroid.sk TIP: Jelly Bean klávesnica pre všetkých od Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich vyššie

Vylepšené notifikácie

Android 4.1 prináša zásadné zmeny v systéme notifikácií. Aplikácie teraz môžu zobrazovať väčšie a na informácie bohatšie oznámenia, ktoré sú interaktívne – používateľ ich tak môže jednoducho ovládať priamo z notifikačnej lišty pomocou jednoduchých gest. Pridaná bola aj podpora pre ďalšie druhy obsahu vrátane fotografií. Notifikácie prinášajú aj novinku v podobe zobrazenia celého textu SMS správy, ktorá vám práve prišla, v notifikačnom bare. MMS správa zobrazí celú prijatú fotografiu aj s popisom. Notifikácie z rovnakej aplikácie sa zobrazia v skupine, pričom prvá bude vždy zobrazená na najväčšej ploche. Pomocou pinch-to-zoom môžete reklamy v notifikačnom bare zmenšovať alebo zväčšovať. Zmena sa týka aj screenshotov. Tie sa po zosnímaní objavia v notifikačnej lište a tak ich môžete dvoma dotykmi zdieľať kdekoľvek a s kýmkoľvek chcete. Výbornou funkciou je aj možnosť identifikovania aplikácie, ktorá vytvorila reklamu v notifikačnej lište. Dlhým podržaním reklamy zistíte, z ktorej aplikácie prišla a môžete si reklamy z danej aplikácie zablokovať, poprípade aplikáciu odinštalovať.

Lepšia kontrola nad widgetmi

Google v novom OS predstavil aj vylepšené widgety aplikácií, ktoré sa svojou veľkosťou dokážu automaticky prispôsobiť aktuálne voľnému miestu na ploche. Developeri môžu tiež využiť rôzne rozmery widgetov pri vertikálnej alebo horizontálnej orientácii displeja. Widgety spolu s aplikáciami môžete odstrániť, respektíve odinštalovať, jednoduchým podržaním a “vyhodením” za pomyslenú hranu vášho displeja.

MôjAndroid.sk TIP: Android 4.1 Jelly Bean: stiahnite si widget pre rozpoznávanie hudby

Kontakty

Fotografie kontaktov sa v novej verzii Androidu dajú ukladať vo vyššom rozlíšení 720×720 px. Aplikácie tretích strán môžu tieto fotografie získať presne v tomto alebo menšom rozlíšení, podľa aktuálnej potreby. V aplikácii kontakty Google vylepšil aj systém vyhľadávania, Google vyvinul aj nový algorytmus, ktorý automaticky rozpozná dva identické kontakty a spojí ich do jedného. Priamo v detailoch kontaktu môžete kontakt jednoducho a rýchlo pridať aj na niektorú z domácich obrazoviek. Zaujímavou funkciou je aj automatická synchronizácia nastavenej profilovej fotky na Google účte medzi všetkými zariadeniami.

Android Beam s podporou Bluetooth

Android Beam bol predstavený s operačným systémom Ice Cream Sandwich ešte minulý rok. Dnes sme sa v novej verzii Androidu 4.1 Jelly Bean dočkali jeho vylepšenia. Novinka prináša prenos multimédií prostredníctvom Bluetooth, ktoré sa automaticky aktivuje po priložení dvoch zariadení s podporou NFC. Zariadenia, medzi ktorými chcete rýchlo preniesť napríklad obrázky alebo videá tak už nemusíte držať v tesnej blízkosti vedľa seba.

Podpora nových multimediálnych funkcií

Novinky v oblasti multimédií sa Androidu dotkli najmä v oblasti zvuku. Najzaujímavejšou funkciou je asi podpora viackanálového zvuku, ktorý môže byť na podporovaných zariadeniach prenášaný cez HDMI výstup. Na zariadeniach bez kompatibilného hardvéru bude zvuk automaticky prispôsobený pre počet kanálov, ktoré telefón či tablet podporuje (zvyčajne stereo). Do Androidu 4.1 Jelly Bean bola vstavaná podpora pre kódovanie/dekódovanie zvuku AAC 5.1. Neskôr v tomto roku by mali byť dostupné aj audio docky, ktoré budú so zariadením spojené pomocou USB kábla/konektora.

Rýchlejší internetový prehliadač

Internetový prehliadač sa dočkal tiež niekoľkých noviniek, ktoré zahŕňajú lepšiu podporu pre HTML 5 video (touch-to-play/pause, plynulejší prechod do full screen režimu), vylepšenú rýchlosť renderovania stránok a zníženú náročnosť na pamäť zariadenia. Zvýšený výkon by ste v Jelly Bean mali pocítiť aj pri HTML 5/CSS3 animáciách a pri JavaScripte (JavaScript Engine V8). V novom Androide bude už natívne predinštalovaný aj internetový prehliadač Google Chrome.

Google Play Store

Google predstavil aj nové, inteligentné aktualizovanie aplikácií. Namiesto sťahovania novej verzie v plnej veľkosti sa do vášho zariadenia stiahne len tá časť aplikácie, v ktorej bola vykonaná zmena v zdrojovom kóde. Zmenou prešiel aj systém odporúčania aplikácií, ktorý odteraz zaznamenáva aplikácie, ktoré si kúpite, populárne tituly vo vašom okolí, aplikácie, ktorým dali +1 vaši priatelia z Google zoznamu a podobne. Odporúčané aplikácie vám tak budú ešte bližšie a nestane sa vám, že vám Google Play Store odporučí rusko-francúzsky slovník, ak ste oň nikdy ani nezakopli. K dispozícii bude aj nový widget pre My Library – vašu knižnicu. Uvidíte na ňom všetky knihy, filmy, hudbu a magazíny podľa toho, čo ste naposledy pozerali alebo počúvali. Nová funkcia je aj šifrovanie zakúpených aplikácií.

Fotoaparát

Jelly Bean zrýchľuje prístup k albumom fotografií a zjednodušuje aj ich zdieľanie len pomocou jedného kliknutia. Odstránenie snímok je teraz veľmi jednoduché – stačí posunúť prst smerom nahor po obrazovke. V prípade, že nechtiac vymažete niektorú z fotografií, existuje tu funkcia pre návrat späť. Zaujímavá je aj nová funkcia pre prehliadanie práve odfotených snímok, ktorá umožňuje ich prezeranie v samostatnom paneli, ktorý ovládate pohybom prstu, aj bez nutnosti opustenia samotnej aplikácie Fotoaparát. Google vynovil aj niekoľko animácií, napríklad pri prepínaní z prednej na zadnú kameru, pri zoomovaní, pri rýchlom prehliadaní galérie, atď.

Vylepšený hlasový vstup

Okrem inovácie softvérovej klávesnice (lepší slovník a predikcia) prichádza s novým Androidom aj vylepšený prevod hlasu na text, ktorý je teraz dostupný v offline a online móde.

Google Search a Google Now

Funkcia vyhľadávania, Google Search, bola v Androide Jelly Bean prerobená od základov a ponúka úplne nové používateľské prostredie, vyhľadávanie hlasom a funkciu Google Now. Relevatné výsledky už nie sú zobrazované len v textovej podobe, ale tešiť sa môžete na oveľa bohatší formát vrátane obrázkov. Google Now je nová funkcia, ktorá sleduje vaše správanie, ako napríklad čo vyhľadávate na internete, dáta z kalendára a Google máp. Váš Jelly Bean smartfón tak bude vedieť kam idete a ako rýchlo sa tam dostanete, bude schopný navrhnúť alternatívne trasy a dokonca vás upozorní kedy máte odísť z domu, aby ste sa včas dostali na dohodnutú schôdzku. S Google Now budete automaticky informovaní o športových udalostiach vášho obľúbeného futbalového alebo hokejového tímu. Získať môžete tiež odporúčania na reštaurácie vo vašom blízkom okolí alebo správy o aktuálnych udalostiach v danom regióne. Využití je naozaj veľa a myslíme si, že  Google Now svojimi funkciami a výkonom poráža aj SIRI od Apple.

MôjAndroid.sk TIP: Google Now je výkonným hlasovým pomocníkom pre Android, poráža SIRI od Apple [VIDEO]

Telefonovanie

Ak zmeškáte hovor na vašom zariadení s OS Android Jelly Bean, widget s informáciou o tomto hovore vám dovolí zavolať naspäť alebo napísať správu pomocou jedného dotyku. Pomocou jedného dotyku môžete dokonca prebiehajúci hovor aj podržať. Zmenou prešla aj samotná aplikácia Telefón, ktorá je odteraz ľahšie ovládateľná a ponúka editovanie často volaných čísel v samostatnej záložke.

Jednoduchší prístup

Google pri vyvíjaní Jelly Beanu myslel aj na zdravotne postihnutých ľudí, hlavne tých, ktorí majú slabší zrak alebo sú nevidiaci. Vynovená funkcia Gesture Mode im umožňuje pomocou gest, pohybov prstu po obrazovke a hlasových pokynov ovládať Android zariadenie s Jelly Beanom ešte jednoduchšie, ako to bolo pri predošlej verzii. V Jelly Beane bude dostupná aj akási “živá lupa”, ktorá vám priblíži priestor okolo kurzora, aby bola navigácia po displeji ešte jednoduchšia. Google pracoval aj na pohybe vrámci textového dokumentu. Pomocou hlasových pokynov sa môžete pohybovať na úrovni znakov, slov, viet, celých odsekov alebo dokonca strán. Poteší aj vynovená funkcia TalkBack pre čítanie obsahu na displeji a podporu nájdu aj ľudia, ktorí sú odkázaní na Braillovo písmo.

Verzia: 0.95.1-prod
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 0.95.1-prod
Aktuálna cena: Zdarma

Kalendár

Zmenou prešiel aj Google kalendár. Okrem vylepšenia animácií a prechodov sa zmeny dotkli aj synchronizácie, ktorá je teraz ešte dokonalejšia, čo sa všetkých zariadení týka. Pribudli aj nové upozornenia, ktoré vás na vaše udalosti upozornia v notifikačnej lište, kde sa zobrazí celý popis udalosti. Nebudete tak musieť otvárať kalendár. Ak však na udalosť kliknete, môžete napísať všetkým účastníkom krátku správu typu: “Za 10 minút som tam.”. Zmenou prešiel aj layout pre tablety.

Spotreba dát

Upozornenia na prekročenie dátového limitu môžete v Jelly Beane vypnúť pre daný mesiac aj bez toho, aby ste menili daný limit. Zakázať môžte po novom aj sťahovanie dát z vami určenej SSID cez Wi-Fi, aby ste predošli nechceným poplatkom za prekročenie limitu. Jelly Bean dokáže vďaka novej funkcii rozpoznať aj zariadenie s rovnakou verziou OS Android, ak je pripojené na Wi-Fi tethering a umožňuje s ním ďalšiu komunikáciu.

Face Unlock – odomykanie displeja tvárou

Face Unlock nie je v Androide žiadnou novinkou, Jelly Bean však túto funkciu vylepšuje tým, že musíte pre odomknutie displeja na pokyn žmurknúť. Táto novinka tak odstránila nedostatok, ktorý umožňoval odomknutie displeja aj pomocou fotografie majiteľa zariadenia.

MôjAndroid.sk TIP: Jelly Bean Face Unlock vyžaduje žmurknutie

Internet a siete 

Nová funkcia Jelly Beanu umožňuje ostať pripojený na mobilné dáta v prípade, že je signál z Wi-Fi, na ktorú ste napojený, slabší ako z 3G pripojenia. Google vylepšil aj bezpečnostné nastavenia pre Wi-Fi, pridal WPS tlačidlo a podporu PIN kódu.

Systém

Šifrovanie vášho zariadenia je v novej verzii OS Android ešte spoľahlivejšie a neumožňuje prerušiť šifrovanie hovorom ani SMS správami. Novinky sa dočkalo aj vypínacie menu, ktoré po dlhom stlačení tlačidla vypínania ponúka možnosť zapnutia Safe Mode režimu. Nové tlačidlo Reset app preferences vám umožní rýchly reset nastavení aplikácie a jej obmedzení. Zmenou prešlo aj vyskakovacie okno pri spúšťaní aktivity, ktorá môže byť vykonaná viacerými aplikáciami. Ikony navrhnutých aplikácií sú väčšie a môžete sa medzi nimi ľahšie orientovať. Pribudli aj niektoré nastavenia pre developerov.

MôjAndroid.sk TIP: Android 4.1 Jelly Bean: stiahnite si boot animáciu, pozadia a nový Google Play Store

Google aplikácie

Samozrejmosťou je, že Google so svojou novou verzii Androidu predstavil aj nové funkcie svojich aplikácií. Nakoľko ich je veľké množstvo, nebudeme si ich tu spomínať. Prečítajte si radšej naše podrobnejšie články, kde sa dozviete viac.

Google Play Store na webe prináša zmeny – vzdialená správa aplikácií

Google I/O 2012: Chrome pre Android už nie je Beta

Aktualizácia Google Drive na verziu 1.1.1.6

Google Currents: aktualizácia prináša vylepšené prostredie a výkon

Aktualizácia YouTube: Prináša zaujímavé zmeny UI, vzdialené prehrávanie a uloženie videa pre neskoršie prehratie

Google Maps 6.9 prinášajú offline režim, Google Earth vylepšuje 3D a pridáva turistického sprievodcu

Google+ prináša nové používateľské prostredie a podporu pre tablety

Google konečne predstavil Stretnutia (Events) pre Google+

15.7.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+