MojAndroid

Výstava CES 2016 je už praticky na konci a my sme spoznali množstvo nových produktov a noviniek, ktoré by mali znázorňovať, ako bude vyzerať technologický svet v najbližšom období. Ako každý rok, aj tentokrát bola výstava oproti predchádzajúcim ročníkom v niečom iná a trochu sa zmenilo aj jej celkové posolstvo. Poďme sa ale pozrieť na tie najzaujímavejšie novinky, ktoré boli tento týždeň v Las Vegas predstavené.

Smartfóny

CES v Las Vegas už dávno nie je výstavou, kde ide iba o smartfóny. MWC v Barcelone či IFA v Berlíne sú stále častejším terčom veľkých výrobcov pri predstavení nových telefónov a do Las Vegas si prinášajú rôzne ďalšie inovácie a novinky, ktoré často ešte nie sú ani pripravené k predaju. Napriek tomu sa ale niekoľko smartfónov našlo a najviac pozornosti si určite zaslúžila spoločnosť Huawei, ktorá predstavila novú vlajkovú loď Huawei Mate 8. Ide o prémiový smartfón so 6″ QHD displejom, elegantným spracovaním, vysokým výkonom a celkovo veľmi zaujímavou kombináciou špecifikácií a pekného dizajnu.

 huawei-mate-8-2

Okrem toho predstavili svoje nové smartfón aj spoločnosti ZTE, LG či Lenovo, no v týchto prípadoch šlo skôr o dostupnejšie zariadenia, ktorým sa médiá až tak nevenovali. Nikto si ale nenechal ujsť predstavenie smartfónu Letv Le Max Pro, ktorý je prvým na trhu s dlho očakávaným čipom Snapdragon 820 a aspoň chvíľu si bude môcť užívať postavenie jediného smartfónu s týmto extrémne výkonným procesorom.

letv-le-max-pro-titulka

Nositeľné zariadenia

Množstvo fanúšikov technológií po celom svete aj tento rok očakávalo revolúciu v nositeľných zariadeniach. Tí skeptickejší z nás predpokladali, že nič také sa konať nebude, no napriek tomu sme na CES 2016 videli niekoľko zaujímavých inteligentných hodiniek a náramkov. Okrem toho sme videli aj v tomto smere niekoľko noviniek, ktoré potešia najmä tých používateľov, ktorí nie sú so súčasnými nositeľnými zariadeniami spokojní.

Jedným z najelegantnejších inteligentných náramkov predstavených v Las Vegas je Misfit Ray. Na rozdiel od predchádzajúcich podobných zariadení od tohto výrobcu nemá novinka okrúhly tvar, ale ide o skutočne atraktívny doplnok, ktorý nikoho neurazí. Samozrejmosťou je ale potrebná porcia senzorov, ktoré vám pomôžu sledovať vašu fitness aktivitu.

Inovatívny prístup k fitness náramkom priniesla aj spoločnosť Mio so svojim náramkom Mio Slice. Tu vidíme inováciu najmä v novom spôsobe zadávania fitness cieľov a porovnávania výkonu v jednotlivých dňoch. Miesto sledovania počtu prejdených krokov počíta Mio Slice aj s inými faktormi (vek, pohlavie, váha, predchádzajúca fitness aktivita,…) a na základe toho zisťuje, akú skutočnú námahu ste museli vynaložiť na dosiahnutie určitých fitness cieľov.

mio-slice

Virtuálna realita

Už niekoľko rokov očakávame na každej väčšej výstave nejaký prielom vo virtuálnej realite. Technológia je k dispozícii a už chýba iba niekto, kto by ju zvládol natoľko, aby bola dostatočne prívetivá pre najbežnejších používateľov. Tento rok bola k tomu najbližšie spoločnosť HTC so svojim zariadením HTC Vive Pre. Taiwanská spoločnosť jednoznačne dedikovala množstvo úsilia do zlepšovania svojho zariadenia. Najzaujímavejšia je kombinácia reálneho a virtuálneho sveta, čo môže pripsieť k lepšiemu zážitku z používania a aj k zníženiu odrezanosti od sveta v prípade aktívneho používania zariadenia. Dočkali sme sa aj hardvérových vylepšení, a to pri samotnom headsete, ako aj pri ovládačoch, ktoré sú teraz v mnohých smeroch oveľa lepšie. Teraz nám ostáva už iba čakať na kvalitnejší obsah pre virtuálnu realitu.

HTC-Vive-product-1

Televízie

Výstava CES býva aj predvesťou nových trendov v zobrazovacích technológiách na našich televíziách. V minulosti šlo najmä o televízie so 4K rozlíšením či špeciálnou OLED technológiou, ktorej priekopníkom je spoločnosť LG. Tento rok sa témou číslo jeden stali televízie s HDR. Pojem, ktorý poznáme z našich smartfónov a fotoaparátov budeme odteraz spájať aj s našimi televíziami. Nové HDR televízie predstavil Samsung, LG a aj iní výrobcovia a znovu ide o zlepšenie oproti posledným modelom. Spolu s ultra-jemným 4K rozlíšením a v prípade LG aj OLED technológiou ide o niektoré z najlepších televízií na svete a hoci ešte nejaký čas budú tieto high-endové zariadenia pre väčšinu používateľov nedostupné, postupne sa určite dostanú do väčšiny domácností. Zabudnúť nesmieme ani na trend neustáleho znižovania hrúbky nových televízií, ktorý sa už zrejme nikdy nezmení. To nám ale neprekáža.

samsung-suhd-tv-5

Ďalšie inovácie

Novinky v kategórii domácich spotrebičov, mobilných zariadení či inteligentných hodiniek a fitness náramkov sú pri takýchto veľkých akciách očakávané a predvídané. Vieme približne odhadnúť, že uvidíme nové a lepšie zariadenia, no výrobcovia nás iba málokedy niečím prekvapia a väčšinou iba naplnia naše očakávania (v tom lepšom prípade). Oveľa zaujímavejšie je to ale v prípade zariadení, o ktorých ani netušíme, že budú prekvapené. Práve tie totiž vytvárajú nové segmetny na trhu a pomáhajú vykresliť obraz blízkej, ale aj mierne vzdialenej budúcnosti.

lg-ohybny-displej

Skvelým príkladom je ohýbateľný displej od LG. 18-palcový OLED panel pôsobí trochu ako zo sci-fi filmu, no je skutočný a plne funkčný. Otvára priestor novým zariadeniam a novým formám tradičných zariadení, ktoré používame každý deň. Možno neuvidíme takéto displeje v bežnom živote v priebehu najlbižších rokov, no je skvelé vidieť, že technológia je už tu a čaká na svoje praktické využitie.

Hoci veľké výstavy už dávno nie sú doménou nových počítačov, tento rok sme na CES videli niekoľko nových laptopov. Zatiaľ, čo HP a Samsung predstavili ultra-tenké notebooky ideálne na kancelársku prácu, Razer prišiel s niečím zaujímavým. Razer Blade Stealth je skvelý ultrabook s výbornými špecifikáciami, no v tomto prípade ide o herné zariadenie. Ako to už ale v prípade ultrabookov býva, väčšinu moderných hier si tu s integrovanou grafickou kartou veľmi neužijete.

Razer ale prišiel s riešením, ktorým je akýsi pripojiteľný dock. Ten ukrýva port pre akúkoľvek modernú dedikovanú grafickú kartu a ultrabooku pridá fantastický grafický výkon aj pre najmodernejšie hry. K docku je možné pripojiť externý monitor, no tento extra grafický výkon je možné nasmerovať aj priamo do monitoru v ultrabooku. Jednoducho skvelé riešenie, ktoré kombinuje prenosnosť ultrabookov a vysoký výkon pre náročné hry.

Jednou z domén posledných výstav CES je aj prezentácia najnovších technológií určených pre automobilový priemysel. V praxi to znamená zväčša zaujímavé prototypy či modernizáciu infotainment systémov. Jedným z najzaujímavejších prototypov, resp. iba konceptov, je automobil Faraday Future. Malo by ísť o elektrické superauto s výkonom 1000 koní, zrýchlením z nuly na sto pod 3 sekundy a schopnosťou konkurovať najrýchlejším autám na planéte. Stále ale ide iba o koncept, no je skvelé vidieť, kam až môže zájsť vývoj v automobilovom priemysle.

Faraday Future je skutočne iba hudbou budúcnosti. Spoločnosť GM ale predstavila elektromobil do súčasnosti – nový Chevy Bolt. Toto plne funkčné elektrické auto s dojazdom 320 km je skutočným obrazom toho, ako by mohli vyzerať automobily v blízkej budúcnosti. Nejde o luxusný model s vysokou cenovkou, ako je to v prípade automobilov Tesla. Automobil bude dostupný pre bežné rodiny s deťmi, ktoré by ho mohli využiť najlepšie. Množstvo priestoru a šikovné zabudované technológie sú ideálne pre moderné rodiny a je iba otázkou času, kým sa táto novinka dostane do predaja.

nvidia-drive-px-2_

Druhým populárnym trendom po elektromobiloch sú autonómne automobily. Ide už o dlhšie vyvýjanú technológiu, ktorú sa snažia zvládnuť viaceré veľké technologické spoločnosti a vo veľkej miere im teraz môže pomôcť nový superpočítač od spoločnosti Nvidia. Ide o veľký krok vpred pre autonómne automobily, keďže podľa spoločnosti Nvidia sa autonómne autá musia postupne zdokonalovať a čerpať zo svojich skúseností, resp. z najazdených kilometrov. Ide tak o istú formu umelej inteligencie, ktorá má ale priamy dopad na zlepšenie jazdy takéhoto auta a v neposlednom rade aj na zvýšenie bezpečnosti.

samsung-chladnicka-1

Obrovskou oblasťou nových technológií je v poslednom období aj internet vecí. Neustále prepojené zariadenia prinášajú nové možnosti a každá ďalšia výstava pomáha vylepšiť našu predstavu o tom, ako sa bude toto odvetvie priemyslu vyvíjať. Aj na výstave CES sme videli niekoľko nových produktov, ktoré nám pomôžu zautomatizovať množstvo úkonov v domácnosti a vytvoriť tak “inteligentný domov”. Krok vpred spravila tento rok spoločnosť Samsung so svojou inteligentnou chladničkou, ktorá ponúka obrovský 21,5-palcový tablet zabudovaný priamo do dverí. Ten umožní nakupovať chýbajúce potraviny, no zároveň sa dokáže zmeniť na televíziu a zobrazí vám aj úlohy na daný deň či informácie o počasí.

Celkovo by sme výstavu CES 2016 označili za nadpriemernú. Nezaregistrovali sme síce žiadne na prvý pohľad revolučné zariadenie, ktoré by bolo aj dostupné a zmenilo by spôsob, akým žijeme. V mnohých odvetviach ale došlo k pomerne veľkým vylepšeniam a my sa už nemôžeme dočkať, kým si niektoré novinky z výstavy vyskúšame na vlastnej koži. Kým sa tak ale stane, svoj názor môžete vyjadriť aj vy. Hlasujte v našej ankete a dajte nám v diskusii pod článkom vedieť, ktorá novinka vás zaujala najviac, prípadne aj to, čo vás sklamalo.

Čo vás na CES 2016 oslovilo najviac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: The Verge, engadget

10.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+