MojAndroid

V posledných dvoch Témach týždňa sme si predstavili smartfóny, ktoré boli v niečom prvé. V prvej časti sme spomenuli niektoré modely, ktoré boli prvé v niečom, čo sa týkalo RAM alebo procesora. Minule sme si zasa predstavili pionierov na poli displeja a fotoaparátu. Tento týždeň trochu zmeníme tému a predstavíme si úplne prvé smartfóny so systémom Android, ktoré mali v ponuke poprední svetoví výrobcovia.

TÉMA | Toto sú smartfóny, ktoré boli v niečom prvé

TÉMA | Toto sú smartfóny, ktoré boli v niečom prvé [2. časť]

HTC Dream / T-Mobile G1

Náš výber začneme, samozrejme, modelom HTC Dream, ktorý bol známy aj pod titulom T-Mobile G1 a navždy zmenil smartfónový priemysel a môžeme povedať, že aj celý svet. Tento smartfón je označovaný za prvý komerčne dostupný smartfón so systémom Android a dodnes mu tento titul zostal. Od tých súčasných sa ale veľmi líši. Okrem toho, že ponúkal neporovnateľne slabší hardvér, HTC Dream ponúkal aj vysúvateľnú hardvérovú klávesnicu. Ako uvidíte nižšie v článku, tento trend bol u premiérových Android smartfónov veľmi populárny rovnako, ako množstvo hardvérových tlačidiel.

T-Mobile-G1-2 T-Mobile-G1-3

Samsung Galaxy I7500

Zrejme iba tí najskalnejší fanúšikovia si pamätajú model, ktorý znamenal predzvesť nadvlády Android smartfónov od kórejského výrobcu, ktorý sa neskôr stal najväčším dodávateľom smartfónov na svete. Model Galaxy I7500 bol úplne prvým Android telefónom spoločnosti a hoci skutočnú popularitu zožali až modely z radu Galaxy S, aj tie boli odvodené od tohto prvotného modelu. Ten ponúkal Android 1.5 Cupcake a neskôr fungoval aj s Androidom 1.6. Na tú dobu šlo o skutočne výkonné zariadenie – AMOLED displej mal veľkosť 3,2″ a rozlíšenie 320 x 480 pixelov, čo bolo na rok 2009 skutočne dosť. 528 MHz procesor ARM11 bol doplnený o 128 MB RAM, 5 MP kameru a 8 GB vnútornej pamäte.

Samsung-Galaxy-0 Samsung-Galaxy-2

Huawei U8220 / T-Mobile Pulse

Spoločnosť Huawei bola jedným z priekopníkov čínskych výrobcov, ktorí začali ponúkať zariadenia so systémom Android. Úplne prvým modelom bolo zariadenie Huawei U8220, známe aj pod menom T-Mobile Pulse. Telefón ponúkal Android 1.5 Cupcake, no neskôr bola k nemu dostupná aktualizácia aj na Android 2.1 a vďaka neoficiálnym ROM aj na 2.3.7 Gingerbread. Zariadenie ponúkalo 3,5-palcový displej s rozlíšením 320 x 480 pixelov, procesor ARMv6 taktovaný na 528 MHz a dokonca 192 MB RAM. Hardvérovú výbavu dopĺňal fotoaparát s rozlíšením 3,2 MP.

T-Mobile-Pulse-0

LG EVE

Prvým smartfónom so systémom Android spoločnosti LG bol model LG EVE. Aj toto zariadenie disponovalo vysúvacou hardvérovou klávesnicou a predstavené bolo 14. septembra 2009. Ponúkalo 3-palcový displej, Android 1.5 Cupcake, 528 MHz procesor Snapdragon MSM7200A, 5 MP fotoaparát a 1,500 mAh batériu.

LG-EVE-0 LG-EVE-3

Motorola CLIQ / Motorola DEXT

Ani spoločnosť Motorla nenechala na svoje prvé Android zariadenie dlho čakať. Model CLIQ tiež ponúkal systém Android 1.5 Cupcake a vysúvateľnú hardvérovú klávesnicu. Zaujímavosťou bola aj nadstavba MOTOBLUR UI, ktorá ponúkala informácie zo sociálnych sietí a skutočne tak premenila zariadenie na inteligentné. Aj v tomto prípade bol prítomný procesor Snapdragon s taktom 528 MHz, 256 MB RAM, 3,1-palcový displej s rozlíšneím 320 x 480 pixelov, 5 MP fotoaparát a batéria s kapacitou  1420 mAh.

Motorola-CLIQ-0 Motorola-CLIQ-1

Sony Ericsson Xperia X10

V predchádzajúcich prípadoch boli rozdiely prvých Android smartfónov výrobcov a súčasných modelov skutočne drastické. V prípade Sony Ericsson Xperia X10 to už ale tak celkom nie je. Hoci dizajn smartfónov prešiel veľkými zmenami, prvý Android smartfón z dielne Sony Ericsson reprezentoval celý rad ďalších smartfónov, ktoré boli predstavené aj o niekoľko rokov neskôr. Hardvérové tlačidlá vpredu sme vídali aj na oveľa neskorších zariadeniach a už aj na svoju dobu bola X10 veľmi vyspelá. Ponúkala 1 GHz procesor Snapdragon, 4,1-palcový displej a 8 MP kameru.

Sony-Ericsson-Xperia-X10-0 Sony-Ericsson-Xperia-X10-6

Lenovo LePhone

Ak sme hovorili o tom, že historicky prvé smartfóny so systémom Android u jednotlivých výrobcov vyzerali diametrálna odlišne, ako súčasné modely, ešte sme nespomenuli prvý smartfón spoločnosti Lenovo. Telefón ponúkal zaujímavý oblý tvar, no ešte zaujímavejšia bola odnímateľná hardvérová klávesnica. Model LePhone bol predstavený v roku 2010 a okrem 3,7-palcového AMOLED displeju s rozlíšením 480 x 800 pixelov sme tu našli aj 1 GHz procesor Snapdragon a dvojicu 3 MP fotoaparátov – jeden vpredu a jeden vzadu.

Lenovo-LePhone (1) Lenovo-LePhone

Xiaomi Mi One

Aj jedna z najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností na svete musela niekde začínať. Spoločnosť najskôr pripravila svoju známu MIUI ROM, ktorá bola dostupná pre iné zariadenia a neskôr sa zrodil aj prvý smartfón, ktorý fungoval výlučne s touto ROM. Bol ním Xiaomi Mi One, ktorý uzrel svetlo sveta v auguste 2011. Ponúkal procesor Snapdragon S3 s dvomi jadrami a taktom 1,5 GHz, 1 GB RAM, 8 MP hlavný fotoaparát, 2 MP prednú kameru, 4-palcový displej a batériu s kapacitou 1930 mAh. Na tú dobu šlo o výborné zariadenie za skvelú cenu, ktorá bola na úrovni 325 USD.

Xiaomi-Mi-One (1)

Tak to sú väčší výrobcovia smartfónov a ich prvé modely so systémom Android. Pamätáte sa ešte vy na svoj prvý Android? Ktorý to bol? A vlastnili ste niektorý z vyššie spomenutých modelov? Dajte nám vedieť v diskusii, kam až siahajú vaše skúsenosti so systémom Android.

Zdroj: PhoneArena

20.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+