Mobily sú stále väčšie a SIM karty čoraz menšie. Skúseným používateľom síce pojmy ako Mini SIM, Micro SIM či Nano SIM nerobia problémy, avšak pre ľudí, ktorí sa o svet mobilných technológií až tak intenzívne nezaujímajú, môžu byť zmätočné. Obzvlášť to platí v tomto období, kedy štartujú vianočné akcie operátorov a mnohí ľudia si budú kupovať nové telefóny. Pre neskúseného používateľa môže byť riadnym prekvapením zistenie, že za posledné štyri roky sa veľkosť SIM kariet zmenšovala hneď dvakrát a jeho bežná SIM karta mu do nového mobilu akosi „nepasuje“.
V tomto článku si preto v krátkosti priblížime históriu SIM kariet, ich veľkosti s ktorými sa môžeme stretnúť, koľko stojí výmena u našich operátorov a ako postupovať pri orezávaní SIM karty. Reč však bude aj o najnovšom trende, ktorý sa objavil len tento týždeň pri predstavení iPadu Air 2 – univerzálnej Apple SIM karte.
Stručná história a vývoj SIM kariet
SIM karta je zariadenie, ktorého história je úzko spätá so vznikom a vývojom GSM sietí v 80. rokoch minulého storočia. Pri staršom systéme NMT sa SIM karty nepoužívali, telefónne číslo a ďalšie potrebné dáta boli uložené priamo v pamäti telefónu. Štandardy SIM boli stanovené Európskym inštitútom pre telekomunikačné normy v roku 1987, prvá SIM karta však bola vytvorená „až“ v roku 1991 nemeckým výrobcom Giesecke & Devrient a prvá séria takýchto kariet bola určená pre fínskeho operátora Radolinja. SIM karta sa potom rýchlo sa stala bežnou a nevyhnutnou súčasťou telefónov a je ňou vlastne dodnes.
Samotná skratka SIM znamená Subscriber Identity Module a je to vlastne vymeniteľná čipová karta, ktorá obsahuje dáta a informácie potrebné pre autentifikáciu, teda údaje, pomocou ktorých sa telefón môže prihlásiť do mobilnej siete. Na SIM kartu je možné uložiť aj kontakty a SMS správy.
Pre niektorých používateľov je SIM karta spätá s telefónnym číslom, ako si však povieme nižšie, to isté telefónne číslo je možné využívať aj na dvoch SIM kartách. SIM kartu je v prípade potreby možné nahradiť inou a telefónne číslo nám zostane nezmenené, samotná karta teda nie je pevne a nemenne zviazaná s jedným telefónnym číslom. Je len akýmsi štandardným nosičom dát a telefónne číslo určujú vlastne tie informácie, ktoré sa na nej nachádzajú (zdôrazňujem to z dôvodu, že som sa už opakovane stretol s otázkou, či človek pri výmene SIM karty dostane nové telefónne číslo).
SIM karty mali počas rokov svojej existencie niekoľko veľkostí. Tá úplne prvá, ktorá sa nazývala proste SIM karta alebo 1FF, mala veľkosť bežnej kreditnej karty s rozmermi 85,60 x 53,98 x 0,76 mm. V dobe pred viac než dvomi desaťročiami to nebol až taký problém, miniaturizácia nebola ani zďaleka na takej úrovni ako dnes, telefóny boli vtedy „riadne tehly“ a výrobcovia sa nepredháňali v tom, kto z hrúbky telefónu uberie 0,1 mm.
Približne v roku 1996 začala byť nahradzovaná novším a podstatne menším formátom Mini SIM, resp. 2FF, ktorý má rozmery len približne 25 x 15 mm. To je práve tá veľkosť, ktorá bola pre SIM karty typická dlhé roky, stretávali sme sa s ňou v druhej polovici 90. rokov a v celom prvom desaťročí tohto storočia. Mnohí z nás ani netušili, že pred ňou existovalo niečo väčšie a nazývali sme ju proste „sim karta“. Mini SIM karta sa však dodávala (a stále sa dodáva) ako súčasť plastovej kartičky, z ktorej sa dala vylomiť (a to je vlastne veľkosť pôvodnej SIM z r. 1991). Toto riešenie nebolo samoúčelné, ale umožňovalo využiť Mini SIM kartu aj zariadení, ktoré má slot na klasickú SIM rozmeru kreditnej karty. Mini SIM karty s nami boli najdlhšie obdobie a vo svojej dobe predstavovali prakticky jediný a hlavný štandard.

Možno by sme Mini SIM ako hlavný štandard používali dodnes, keby nebolo spoločnosti Apple, ktorá sa rozhodla v rámci šetrenia priestorom použiť v r. 2010 v iPhone 4 menší formát Micro SIM, teda 3FF, o veľkosti asi 15 x 12 mm. Ten bol síce uvedený už v roku 2003, ale populárnym sa stal až vďaka spoločnosti Apple, ktorú v tomto smere začali čoskoro nasledovať aj iní výrobcovia mobilov, keďže v moderných smartfónoch sa hodí každý priestor navyše.
Apple to však nestačilo a v roku 2012 iPhone 5 prišiel znova s novým slotom, tentokrát na Nano SIM kartu s rozmermi 12,3 x 8,8 mm. Po prvýkrát bolo odobrané aj z hrúbky, táto karta je hrubá len 0,67 mm. Zaujímavosťou je, že tento štandard bol uvedený až začiatkom r. 2012 a iPhone 5 bol prvým telefónom, ktorý mal slot na Nano SIM.
Dnešná situácia
Kým povedzme v roku 2007 existoval prakticky len jeden formát a vlastne všetky bežne dostupné telefóny mali slot na Mini SIM, dnes je situácia zložitejšia a v praxi sa využívajú všetky tri formáty. S Mini SIM sa stretávame hlavne u telefónov nižšej, ale tiež strednej triedy. V tej sa však už objavuje aj čoraz viac telefónov s micro SIM.

Medzi drahšími modelmi vyššej triedy už Mini SIM prakticky nenájdeme, bežnou sa tu stala Micro SIM a čoraz viac výrobcov pri svojich vlajkových lodiach využíva aj Nano SIM. Ak by sme mali uviesť pár príkladov, Micro SIM má napríklad LG G3, Samsung Galaxy S5, Note 4 či Huawei Mate 7. Micro SIM má aj Sony Xperia Z2, ale nový model Z3 už má Nano SIM. iPhone 6 má pochopiteľne Nano SIM a toto riešenie nájdeme aj v HTC One M8 a vo vlajkovej lodi Nokie, resp. Microsoftu – Lumii 930.

Najmenšiu Nano SIM kartu však nie je problém použiť aj v telefóne so slotom na Micro či Mini SIM. Stačí použiť príslušný adaptér, do ktorého kartu vložíte a následne ho zasuniete do príslušného slotu v mobile. Jedná sa teda o niečo podobné, ako adaptéry na microSD karty, s tým rozdielom, že tu je adaptér skutočne len kus plastu, ktorý má vyplniť priestor väčšieho slotu. Sada takýchto adaptérov z Nano na Micro a Mini SIM sa dá kúpiť za 2 až 5 eur, z čínskych zásielkových obchodov aj za menej ako 1 euro.
Mám Mini SIM a potrebujem Micro/Nano SIM – ako na to?
Ak teda máte nejaký starší telefón a prechádzate na nový s novším slotom na SIM kartu, budete to musieť riešiť. Možnosti sú dve – buď si od operátora zobrať novú SIM kartu, alebo pôvodnú kartu orezať.
Ak si trúfate, môžete kartu orezať či vystrihnúť aj sami. Nie je to nič zložité a pomôcť vám môže návod v nasledujúcom videu.
Ak sa predsa len bojíte pustiť do orezávania sami, môžete to nechať na iných. Vašu SIM kartu vám za malý poplatok pomocou špeciálnych klieští orežú, resp vykroja v mnohých servisoch, prípadne aj v predajniach operátorov. Napríklad Orange poskytuje túto možnosť pre svojich zákazníkov zdarma a v O2 si môžete kartu nechať zdarma orezať aj v prípade, ak nie ste ich zákazníkom.
Druhou možnosťou je vziať si novú Nano SIM kartu od operátora. V prípade, že si súčasne beriete aj telefón z jeho ponuky na zmluvu, výmena je zdarma. Ak si však mobil kúpite inde a požiadate len o samotnú výmenu karty za Nano SIM, zaplatíte za to poplatok. Najnižší je v Telekome – 3,98 eura, v O2 zaplatíte 8 eur a v Orange 10 eur. Výmena SIM karty za novšiu má však oproti orezaniu aj potenciálnu výhodu v podpore nových technológií, napr. LTE, ktorú staršie SIM karty nepodporovali.

Dve SIM karty s jedným telefónnym číslom
Pre úplnosť si môžeme spomenúť ešte možnosť využívať jedno telefónne číslo na dvoch SIM kartách. Telekom túto službu označuje ako Twin SIM a za jej vydanie si účtuje 15,89 eura. Tieto karty samozrejme nemožno používať naraz, vždy je aktívna len jedna, tá z ktorej sa naposledy uskutočnila komunikácia so sieťou. Ak komunikáciu so sieťou uskutočníte z druhej, dovtedy neaktívnej karty, stane sa aktívnou a pôvodná sa deaktivuje. Orange má podobnú službu s názvom Duo SIM karta, cena za jej aktiváciu je 91,61 eura. O2 službu tohto typu neposkytuje.
Poznámka: Služby Twin SIM a Duo SIM si netreba mýliť s Dual SIM, čo je možnosť využívať súčasne dve SIM karty s rozdielnymi telefónnymi číslami v jednom telefóne, ktorý má sloty na dve SIM karty. Existujú dokonca aj tzv. Triple SIM telefóny, ktoré majú až tri sloty na SIM karty.
Budúcnosť – zbaví nás Apple SIM kariet ?
SIM karty, ktoré sú tu s nami už viac ako dve desaťročia, sú v skutočnosti prežitkom a anachronizmom, ktorý sa nehodí do dnešnej modernej doby. Všetky informácie, ktoré sú uchovávané v malom mikročipe uloženom v kúsku plastu, by v skutočnosti mohli byť uložené priamo v telefóne a namiesto SIM karty by sme sa do siete prihlasovali napríklad menom a heslom, ako povedzme do Google účtu. Neexistujú žiadne technické prekážky, ktoré by zabraňovali mať v telefóne takýmto spôsobom uložené prihlasovacie údaje aj viacerých operátorov a využívať ich služby podľa potreby a výhodnosti. V obmedzenej miere je to dnes možné vďaka Dual či Triple SIM, bez SIM karty by to však bolo omnoho jednoduchšie.
Pochopiteľne, operátorom sa takáto predstava nepáči, ich ideálom je zákazník, ktorý využíva len ich služby a v dokonalom prípade ešte aj s viazanosťou a hrozbou zmluvnej pokuty (ktorá je mimochodom tiež prežitkom a podľa rozhodnutí slovenských súdov má charakter neprijateľnej zmluvnej podmienky). Operátori preto len neradi zaraďujú do svojej akciovej ponuky Dual SIM telefóny, pretože tie umožňujú zákazníkom využívať aj služby konkurencie.
Túto hegemóniu operátorov má šancu zmeniť firma Apple, ktorá presadila formát Micro SIM, Nano SIM a nakoniec bude možno aj hrobárom SIM karty ako takej. Nemusí to byť pritom vôbec hudba vzdialenej budúcnosti, veľmi dôležitá správa v tejto súvislosti prišla totiž tento týždeň pri predstavení nových iPadov. Hoci na tlačovej konferencii Tim Cook a ďalší predstavitelia Apple spomenuli všetky možné detaily týkajúce sa ich hrúbky, displejov, fotoaparátov či výkonnejšieho čipsetu A8X, jedna mimoriadne podstatná vec im akoby nestála za zmienku, hoci môže spôsobiť ďalšiu revolúciu v mobilnom svete.
Je ňou Apple SIM, akási “univerzálna” Nano SIM karta, ktorá sa nachádza priamo v slote nových iPadov Air 2, samozrejme len v modeloch podporujúcich dátové pripojenie. Zatiaľ sa tak nejedná o riešenie, ktoré by bolo integrované priamo v zariadení, aj tak je však veľkým krokom vpred. Umožňuje totiž priamo v prostredí operačného systému iOS prepínať medzi sieťami viacerých operátorov a využívať ich služby (jedná sa samozrejme zatiaľ len o dátové služby, nie o hlas či správy, keďže iPady ich nepodporujú). Apple SIM momentálne podporujú americkí operátori AT&T, Sprint, T-Mobile a britský operátor EE. Najväčší americký operátor Verizon zatiaľ chýba.
Myšlienka takejto univerzálnej karty nie je nová, ale práve Apple má šancu spopularizovať ju. V praxi by tak malo byť možné jednoducho zmeniť služby jedného operátora za služby iného bez výmeny SIM karty. Ak by sa niečo podobné masovo rozšírilo a stalo štandardom, už by nebolo nutné pri objavení výhodnejšej ponuky meniť SIM kartu – proste by sme uzatvorili zmluvu s novým operátorom, hoci aj cez internet a na tej istej karte začali využívať jeho produkty. Prípadne, pri ceste na dovolenku by sme uzatvorili krátkodobý kontrakt s tamojším operátorom a dva týždne využívali jeho služby.
Bohužiaľ, bližšie technické špecifikácie svojej Apple SIM spoločnosť zatiaľ nezverejnila a musíme si počkať na podrobnejšie informácie. V zásade o niečo podobné sa však pred približne piatimi rokmi snažil aj Google a o niečom na spôsob Apple SIM sa hovorilo už v r. 2010. Vtedy však táto téma upadla do zabudnutia a Apple sa zrejme nechcela dostať pre univerzálnu SIM kartu do sporu s operátormi.
Stane sa Apple operátorom?
Dnes je situácia zrejme iná a Apple sa cíti byť dosť silnou spoločnosťou na to, aby operátorom mohla nielen diktovať podmienky, ale začať im zasahovať priamo do ich biznisu. Prítomnosť Apple SIM v iPadoch je zrejme len začiatkom a oveľa zaujímavejšie bude, ak sa táto nová funkcia objaví aj v iPhonoch a bude sa týkať aj hlasu a správ. Hovorí sa dokonca, že Apple by sa postupom času mohol stať akýmsi globálnym operátorom, či už na základe dohôd s lokálnymi poskytovateľmi, alebo aj budovaním vlastných sietí.
Prirodzene, naplnenie takéhoto plánu by mohlo zabrať celé roky a je viac než pravdepodobné, že Apple by narazila na odpor operátorov. Je totiž samozrejme rozdiel presadiť nový formát SIM karty, ktorý však na službách operátorov nič zásadné nemení a priniesť úplne nový revolučný štandard, ktorý môže zásadne ovplyvniť ich zisky a odsunúť ich na druhú koľaj. Ak však nejaká spoločnosť má šancu v tomto boji uspieť, je to určite Apple, ktorá má nielen dostatok finančných prostriedkov, silnú pozíciu na trhu a širokú i vernú zákaznícku bázu, ale rátať môže aj neutíchajúcim vysokým dopytom po svojich zariadeniach, ktorý operátori vonkoncom nemôžu ignorovať. Budúcnosť je teda otvorená a bude zaujímavé sledovať, akým smerom sa bude vývoj uberať a či sa v nasledujúcich rokoch dočkáme nejakej plne softvérovej SIM karty a prestane existovať ako samostatná hardvérová súčiastka.
Zdroje: wikipedia.org, phonescoop.com, kenstechtip.com, thewirelessbanana.com, mojIphone.sk, Telekom, O2, Orange. Úvodný obrázok: plus.google.com
Mne príjde praktickejšia vymeniteľná simka. V prípade že si kúpim nový telefón, veľmi jednoducho simkartu prehodím bez toho aby som niečo musel riešiť u operátora.
Mne príde praktickejšia žiadna SIMka. Len sa odhlásiš z jedného telefónu a prihlásiš do druhého, nemusíš nič vyberať, ani len vypínať. A takisto nemusíš riešiť rozdielne veľkosti SIM.
Telefónny zoznam či iné dáta sa ti automaticky zosynchronizujú z cloudu.
A teraz mi povedz ako vyriešiš takúto bežnú situáciu ktorá sa Apple fanatikom stáva najčastejšie…vybije sa ti mobil…nemáš nabíjačku lebo skôr nájdeš niekoho kto má USB nabíjačku ako iPhone konektor…nemáš ako vybrať SIM a vložiť do iného mobilu…a potrebuješ byť súrne na príjme…AKO?
Nijako, nekúpim si iPhone ako troll
pre tupca OralaB
“namiesto SIM karty by sme sa do siete prihlasovali napríklad menom a heslom, ako povedzme do Google účtu”
druhý telefon ,samozrejme nejaký rozumný,napr. blackberry,windows phone či dalšie apple zatriadenie , by sa stačilo prihlásiť menom a heslom = telefonujem
ale to zaslepený vojačik analB nepochopí jemustačí soňi čo o chílku zbankrotuje alebo nejaký iný šamšung z androprdom
No ja by som to práve poriešil nepoužívaním SIM kariet…
super článok, len by som možno vytkol nadmerné používanie slova “vlastne” na začiatku článku ;)
Vďaka za pochvalu aj upozornenie, budem sa snažiť dať si na to pozor:-)
Vidieť že sa Apple zase inšpiroval u inej značky…. konkrétne mam na mysli Blackberry ktorá nedávno odkúpila spoločnosť ktorá je špičkou v oblasti “vyrtualizacie sim kariet”…. Ale o tom sa samozrejme nikde nepíše …
Vidiet ze si sa nezamyslel troska nad tym ze ked to apple implementoval do funkcneho zariadenia tak asi je za tym dlhsi vyvoj ako nedavne odkupenie nejakej spolocnosti inou vies to technologiu nevyvynies za pol dna… A ak ano ak si taky technik musis zarabat tazke peniaze :)
No a čo si myslíš že tá spoločnosť ktorú kúpilo BlackBerry nepracovala na vývoji? … treba sa oboznámiť aj so zskulisnimi informáciami a nie len sledovať mainstream
Tak daj nejaké “zákulisné info” :-D. Zdá sa, že o niečom vieš :-D
Nakoľko mi zmazali Link na stránku kde sa o tom dá prečítať tak máš smolu.
Ale keby sa Weby ktoré sa venujú prevažne Androidu / iOS a WP a raz za rok podajú skreslenú info o BB zaujímali rovnako o všetky platformy zistili by že Apple v iOS 8 okopíroval od BB OS 10 napr rýchle odpisovanie na správy a možno by sa toho našlo aj viac ale nemám chuť hľadať to..
Ten link som dostal. To je to zákulisné info? Článok na BBczech? :-D Ale OK, zhrňme si to. 7.10. bbczech prišlo so správou, že BB kúpilo nejakú firmu. A Apple, keď sa to dozvedel, zamakal aby ešte stihli prekopat nové iPady, ktoré boli predstavené o 10 dní :-D.
To, že sa tá firma venuje nejakej virtualizacii SIM neznamená, že to Apple okopiroval. Predsa je kopec firiem, ktoré sa venujú rovnakej oblasti. A posledná vec čo to znamená je, že Apple kopíruje BB :-D.
A teraz posledné slová. Je mi totálne u prdele, s prepáčením, kto koho kopíruje. To sú ich problémy. Mňa zaujíma len výsledný produkt a to, či to je pre mňa, ako spotrebiteľa, výhodné. Všetko :-). Dovi dopo.
Nie ale keď niečo urobí Apple tak je o tom 150 článkov ale keď nejaká iná firma urobí to isté pred nimi tak sa o tom nenapise ani čiarka….
A áno je to zakulisne info lebo nikde inde sa to nepíše…. na CZ A Sk nie je web stránka ktorá sa venuje telefónom a tabletom na takej úrovni aby prinášala komplexné informácie ohľadom všetkých výrobcov a platforiem a toto ma štve… zaujatost voči určitým výrobcom a platformam
Pozri, pokiaľ by to tá firma implementovala do nejakého zariadenia, respektíve sa spojila s niekym kto to použije, tak je toho určite plný net. Ale tak sa nestalo. Apple niečo podobné spravil, reálne to použil, tak sa o tom píše. Správy, že ten kúpil toho a toho sú o ničom, pokiaľ to nemá aj reálny vplyv na zariadenia.
Bože môj, zobuďte sa ľudia. Čo musíte stále nanášať na tých lepších? A tá tvoja gramatika…
Za chvíľu bude piko sim :D
Pekny kvalitny clanok
Častejšie mením telefón ako operátora…
Iste sa mobily zaobidu bez sim karty?
Autor clanku nic nepise o sifrovani komuniakcie, pricom kluce k sifrovaniu su ulozene priamo na Sim karte.
Myslim, ze to vsetko moze byt ulozene priamo v telefone. V nejakom chranenom osobitnom ulozisku, rovnako ako v suvasnosti udaje citacky odtlackov Touch ID.
najskor som sa smial, az potom som pochopil ze to myslis vazne
Hlavne ze si nakoniec pochopil. Citaj co pisu na dsl.sk: SIM síce okrem iného obsahuje aj privátne kľúče pre šifrovanie komunikácie po mobilnej sieti a implementáciu šifrovania a jej dôležitou funkciou je fyzická ochrana proti skopírovaniu identity užívateľa v mobilnej sieti, tieto funkcie by mohli byť ale bezpečne implementované pomocou podpory hardvérového šifrovania v mobilných procesoroch.
Kedysi bolo mozne naklonovat udaje z 16 sim kariet na jednu a cislo si prepinat v menu telefonu (namiesto Orange/Telekom menu bola na sim ulozena “aplikacia” na prepnutie cisla). Z Ebayu asi 10€. Nove karty sa uz ale naklonovat nedaju.
naposledy 13 rokov dozadu :) HLR ta uz teraz nepusti…
Kedze Apple uz vsade ma TouchID sensor, preco pri zapnuti iphonu by sa namiesto nacitavania privatneho kluca zo SIM chipu nemohol uskutocnit proces nacitania odtlacku prsta? Hash z toho by bol unikatny ID a iOS by to sparoval s iCloud kontom a postarte iPhonu clovek by mal svoje kontakty appky a prostredie… sim je ako offline login a tento odtlackovy by bol ako Live ID… potom by bolo jedno do ktoreho i-zariadenia by sme sa prihlasovaly… a pausaly u operatora bu sme brali nie na obcanaky ale “na kazdy prst jeden” :-D….
…prihlasovali… preklep…
ako by to mohlo vyzerat bez SIM karty: od operátora miesto SIM dostanem tel.číslo a prihlasovacie údaje (mono a heslo), zapnem si nový telefón a prihlásim sa. Mohol by som mat viac zariadení a napr zdielať jeden dátový paušál alebo ak sa mi vybije telefón, tak mi začnú hovory chodiť na další prihlásený v poradí. Prechod medzi operátormi by bol ešte jednoduchší, takisto by každý telefón mohol byť nie len Dual sim, ale by som mohol mať aj trebárs 50 čísel v jednom telefóne :D jediná technická chyba je, že kým SIM je offline nosič a teda sa najskôr preberú údaje na pripjenie z nej a potom sa dá pripojiť na sieť, bez nej by bolo najskôr potrebné pripojiť sa na wifi, prihlásiť sa, stiahnuť pripojovacie údaje a až potom sa dá pripojiť k sieti.
Americky operator verizon uz velmi davno pouziva telefony bez sim. Konkretny telefon si zaregistrujete na svoje meno a volate…
Verizon je vykopavka ktora stale udrzuje pri zivote archaicke systemy CDMA kde telefon nepouziva SIM kartu ako GSM ale telefonne cislo je viazane na seriove cislo telefonu, to znamena telefon sa neda pouzit so ziadnym inym operatorom. Verizon sice uz ma v ponuke 4G ale kvoli spatnej kompatibilite so CDMA, telefony pre siet Verizon nefunguju nikde inde vo svete. Cely mobilny trh v Amerike je 20 rokov za Europou a Aziou.
verizon je najvacsi americky operator :)
cdma pouziva aj americky sprint a dokonca aj cinsky telekom :) aj ked nie na rovnakych frekvenciach.
tak opatrne s tou vykopavkou :D
Moznost vyuzivat data ineho operatora na sim dalsieho operatora nie je ziadnov novinkov od applu!!! Ved od 2Q tohto roka je to dokonca zakonna povinnst operatprov vEU. Kedze je to dane nariadenim EU, takze je to skor starina,kedze vieme aka je eu nepruzna. To ze o tom bezny uzivatel nevie je ale druha vec. Na vsetkych sim s datami mate moznost si navolit miesto pristu(APN): euinternet a idete ces ineho operatora. Samozrejme, ze si to musite u neho nqjprv predpatit. Zatial som v lete zaregistrval iba jedneho(z nejakej pobaltskej krajiny,uz si nepametam,pouzite UTFg metodu) a stacilo si u neho cez web zakupit balicek a je to.Cize nie ne to nic prevratneho zo strany applu, ale sa to asi z ich strany zas dobre odprezentovalo. Autor by skor mohol spravit clanok o aktualnom prehlade operotorov poskytujucich data roaming sluzby cez apn euinternet. Ja mam tak3-4 mesiace stare informacie. Takze autor nech si zapne wiki,google… a namet na novy clanok ma a dufam, ze uz bude bez applu ako velkeho inovatora,kedze ten mal problem aj so zmenov apn v jeho nastaveniach na iPhonoch(na iPadoch to uz ide celkom jednucho…)PS: naozaj nie som apple fan…skor naopak,ale to ste asi vycitili
Kde v článku môžem nájsť slovo PREVRATNÉ? Poprosím Ťa , zorientuj ma.
Majte sa!
:-)
myšlienka používať telefón bez sim karty ma napadla už dávno ešte v čase keď som začínal študovať telekomunikácie a určite. Vtedy to bolo preto že som poznal ludí čo sa im stratila karta veď asi každý kto začil éru 3310 ale aj ďalších fónov si pamätá problémy keď sa po páde rozsypal fón na všetky dieli a skladalo sa no a niektorý mali tak sprosté uchytenie sim že vypadla aj tá a sem tam sa stratila
. Teraz zasa v rámci šetrenia miesta ale aj vodeodolnosti lebo odstránením slotu na sim je o jeden otvor menej odstránením pamäťovky druhý a je o 2 problémy menej na zabezpečenie odolnosti .. .D
Posledny odstavec sa netyka appleu a operatorov, ale appleu a politikov. Ked apple slusne podplati politikov, tak budu operatorom ci sa to ostatnym operatorom bude pacit, alebo nie. Vsade na svete je dostatok alternativnych Palackov, ktori nepustia resp. pustia na trh dalsieho operatora. Apple ako pripadny operator by ceny za licenciu vyhnal pekne vysoko. Spokojny spotrebitel to potom zaplati.
Chcem sa opytat mam novy tel.Iphone C5 16 Gb a nejde mi dnu sim karta O2 čo mam robit.
Apple rules!
na programovatelnej SIM sa pracuje uz davno, Apple len naskocilo na rozbehnuty vlak, nie je to ich napad
ked si vymenim simkartu u operatora za microsim, zostanu mi telefonne cisla (kontakty) na karte?
[…] Image herunterladen More @ http://www.mojandroid.sk […]