MojAndroid

Zvedavosť a netrpezlivosť sú typickými ľudskými vlastnosťami a u fanúšikov mobilných technológií sa prejavujú snáď ešte výraznejšie než u ostatných ľudí. Odborná verejnosť a mobilní nadšenci vždy dychtivo očakávajú nové modely telefónov, pričom pochopiteľne ich najviac zaujímajú topmodely jednotlivých výrobcov. To je ideálna živná pôda pre rôzne neoficiálne informácie a úniky fotografií, renderov, technických špecifikácií a v zriedkavejšom prípade aj videí. Ich autormi môžu byť pracovníci v továrňach v Číne, kde sa nové zariadenia vyrábajú, prípadne skladník, ktorý otvorí balenie a rýchlo „nacvaká“ doteraz nezverejnené zariadenie. No a niekedy sa stane, že zamestnanec Apple proste zabudne mobil v bare:-)

So zverejnením takýchto únikov prichádzajú mnohé zdroje s rôznou spoľahlivosťou. Jeden však nad všetkými výrazne vyniká, či už množstvom samotných únikov, ich neskorším potvrdením alebo aj exkluzivitou zverejnených informácií. Je ním twitterovský účet @evleaks, od ktorého sme aj my v MojAndroid.sk preberali množstvo fotografií a informácií. Možno aj vy ste sa pri ich čítaní nevdojak zamysleli, kto vlastne za @evleaks stojí, či je to nejaká redakcia alebo skupina technologických nadšencov. V skutočnosti je to však len jediný človek, hoci s rozsiahlou sieťou informátorov – muž s menom Evan Blass. Kto je vlastne tento človek, ktorý nám priniesol rozsiahle uniknuté informácie o desiatkach zariadení?

Evan Blass – novinár a technologický redaktor

Evan sa narodil 13. marca 1978 v Allentowne, stotisícovom meste v štáte Pensylvánia v USA. Študoval na Vassar College v meste Poughkeepsie v štáte New York a pred založením @evleaks pôsobil v rokoch 2005 – 2008 na viacerých pozíciách v redakcii známeho technologického portálu Engadget.com. Tu sa okrem iného podieľal na profesijnom raste Joshuu Topolskeho a Nilaya Patela, dvoch prvých šéfredaktorov ďalšieho známeho technologického portálu TheVerge.com.

Evan Blass b

Aj ďalšie obdobie jeho života bolo pracovne spojené s technológiami, keďže od r. 2010 do roku 2012 pracoval ako šéfredaktor portálu Pocketnow.com. Už tu na seba niekoľkokrát upozornil neskôr potvrdenými únikmi informácií o zariadeniach HTC. Jeho mediálne najznámejšie a zrejme aj najvýznamnejšie obdobie je však spojené práve s twitterovským účtom @evleaks, v ktorom prinášal informácie o chystaných zariadeniach od júla 2012 do augusta 2014 (účet si síce založil už začiatkom r. 2012, nebol v ňom však príliš aktívny a nakoniec ho vymazal. Opätovne ho naštartoval v spomínanom auguste 2012).

Obdobie @evleaks

Takmer celý prvý rok existencie @evleaks pôsobil Evan anonymne a len niekoľko jeho bývalých kolegov a redaktorov z technologických webov vedelo o jeho prepojení s týmto účtom. Prvýkrát svoju totožnosť načrtol v tweete, uverejnenom 27. júna 2013 a krátko nato plne odhalil svoju identitu v rozhovore pre portál AndroidPolice.com. Dôvodom mala byť hrozba prezradenia jeho identity zo strany ďalšej osoby, takže sa radšej rozhodol odhaliť sám. Tu tiež objasnil, prečo sa dal na sólovú dráhu a nezamestnal sa radšej v nejakej renomovanej redakcii. Príčinou boli jeho zdravotné problémy (o ktorých bude reč nižšie) a ktoré mu už neumožňovali pracovať na plný úväzok.

Spomenul tiež jeden z najdôležitejších aspektov, ktoré ho motivovali pri zverejňovaní únikov. Je ním radosť a nadšenie z toho, že máte k dispozícii exkluzívne informácie, s ktorými môžete prísť ako prvý a informovať o nich čitateľov. Myslím, že ako redaktor a novinár Evana plne chápem, hoci sa samozrejme so žurnalistom jeho rangu nemôžem ani len porovnávať. Keď však máte k dispozícii exkluzívne informácie, aké sme my v MojAndroid.sk mali nedávno napríklad o akvizícii BE-ON-ROAD Sygicom a môžete o nich informovať v predstihu, je to veľmi príjemný a uspokojujúci pocit.

EVLEAKS_AVATAR_FINAL

Vráťme sa však k Evanovi. Počas svojho aktívneho pôsobenia na @evleaks zverejnil informácie a fotografie množstva smartfónov, tabletov, príslušenstva, aplikácií a dokonca aj zopár notebookov a jedného televízora s operačným systémom webOS. Jeho úniky sa týkali takmer všetkých dôležitých mobilných výrobcov a amerických mobilných operátorov. Mnohé zo zariadení o ktorých informoval boli oficiálne predstavené týždne či dokonca mesiace po jeho tweetoch. Aktuálne má Evan so svojím @evleaks na Twitteri približne 186-tisíc nasledovateľov, jeho informácie a fotografie prebrali tisíce, ak nie desaťtisíce rôznych webov a pri zadaní výrazu „@evleaks“ vám Google zobrazí viac ako 1 300 000 výsledkov. Legendou sa však stal nielen kvôli množstvu zariadení, o ktorých predčasne informoval, ale hlavne kvôli spoľahlivosti – väčšina ním uvádzaných informácií a fotografií sa neskôr ukázala ako pravdivá a Evan si tak získal ohromný kredit a uznanie. To mu prejavil napríklad magazín Wired tým, že ho zaradil do zoznamu 101 Signals za rok 2013, teda do skupiny najlepších reportérov, spisovateľov a mysliteľov na internete.

Koniec @evleaks

Začiatkom augusta tohto roka však nastal nečakaný a náhly koniec. Evan totiž oznámil, že sa chystá skončiť s rôznymi dohadmi a únikmi informácií, ktoré ho preslávili. Okamžite sa začalo špekulovať o dôvodoch, či za tým nie je tlak výrobcov či hrozba súdnych žalôb. Ako však uviedol sám Evan v rozhovore pre portál thenextweb.com, dôvody boli v prvom rade finančné. Napriek exkluzívnym informáciám, ktoré prinášal, sa mu totiž nepodarilo jeho twitterovský účet dostatočne monetizovať. Snažil sa o sponzorstvo a reklamu na mesačnej a neskôr týždennej báze, pokúšal sa tiež získať sponzorské príspevky na jednotlivé tweety. Podľa Evana to však nebolo vôbec jednoduché a niekedy sa cítil, akoby žobral online.

Veľký úspech v tomto smere nezožal ani so svojou webovou stránkou, ktorú spustil neskôr. Hoci bol na ňu hrdý, ľudia vyhľadávali informácie predovšetkým na jeho Twitter účte a tak nemali motiváciu chodiť ešte aj na stránku. Navyše, ako smutne skonštatoval Evan, jeho články priťahujú predovšetkým technologicky založených čitateľov, ktorí sa „vyznajú“ a vo veľkom používajú Ad-block, ktorý výrazne znižoval jeho príjmy z reklamy.

Evan Blass c

Na Evanovom rozhodnutí skoncovať so zverejňovaním únikov sa však určite podpísal aj jeho zdravotný stav. Už v roku 2004 mu totiž diagnostikovali sklerózu multiplex, teda závažné chronické ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Práve táto choroba mu znemožnila pracovať na plný úväzok a vykonávať náročné činnosti súvisiace s prácou novinára. Keďže jeho ochorenie sa postupne zhoršuje, Evan považuje za dôležité zabezpečiť sa finančne a pripraviť sa na budúcnosť a drahú liečbu.

Evan sa zatiaľ nevyjadril, čomu presne sa mieni venovať po ukončení pôsobenia na @evleaks. Zdôraznil, že má v pláne naštartovať svoju novú kariéru, pričom budúcnosť jeho webstránky je momentálne neistá a návrat k zverejňovaniu únikov považuje za veľmi nepravdepodobný. Účet @evleaks na Twitteri však zrušiť neplánuje a uchová si ho ako osobný komunikačný kanál pre tých ľudí, ktorí o to budú mať stále záujem.

Náš tip
Muž stojaci za zdrojom technologických únikov informácií @evleaks končí

Evanove najväčšie hity

Priblížili sme si v krátkosti Evanove začiatky, jeho profesijný život i doterajší vrchol kariéry a slávu, ktorú dosiahol s @evleaks. Bude teda vhodné zrekapitulovať aj jeho najväčšie úspechy a najdôležitejšie úniky, ktoré sa mu podarilo zverejniť:

Nokia Lumia 820/920 (august 2012)

Nokia-920-evleaks

Ako sme spomínali, Evan sa v r. 2012 načas odmlčal a vrátil sa až koncom augusta. Jeho návrat bol však vďaka zverejneniu informácií o týchto dvoch Nokiách triumfálny a bol predzvesťou jeho ďalších úspechov.

Asus PadFone 2 (október 2012)

asus-padfone-2-evleaks

V tomto prípade pre Evana nebol špeciálny samotný PadFone 2, ako skôr skutočnosť, že približne rok predtým, keď ešte pracoval pre Pocketnow.com, odhalil aj jeho predchodcu. No a nasledujúci rok sa mu dokonca podarilo priniesť predčasné informácie aj o PadFone Mini.

HTC First (apríl 2013)

HTC First evleaks

Medzi svoje obľúbené úniky zaradil Evan aj tento prvý Facebook telefón so špeciálnym launcherom Facebook Home. Hoci telefón nakoniec dieru do sveta neurobil, jednalo sa o zaujímavý prípad spolupráce výrobcu a najväčšej sociálnej siete.

LG G2 (máj 2013)

lg_g2-evleaks

V čase zverejnenia tejto fotografie si nikto nebol istý, či sa skutočne bude jednať o G2, teda nástupcu vlajkovej lode Optimus G, hoci neuveriteľne tenké okraje tomu nasvedčovali. Ako spomína Evan, nikdy predtým nezažil taký obrovský záujem verejnosti o nejaký únik, ako sa tomu stalo v prípade tejto snímky zariadenia s modrou obrazovkou.

Motorola Moto X (júl 2013)

motorola_moto_x_evleaks

Na tomto telefóne považuje Evan za najzaujímavejšiu skutočnosť, že napriek svojim uniknutým „nehighendovým“ špecifikáciám si získal oveľa väčšiu pozornosť a záujem než jeho konkurenti s Full HD displejmi a štvorjadrovými procesormi.

Logitech Powershell pre iPhone (júl 2013)

Logitech Powershell

Dopad zverejnenia údajov o tomto gamepade bol aj pre samotného Evana prekvapením. Netušil totiž, že aj príslušenstvo môže vyvolať rovnaký alebo dokonca ešte väčší záujem ako mnohé telefóny. Keď za krátky čas dosiahol tweet s informáciami o gamepade 300 retweetov, pre Evana to bol nový poznatok, že niektoré telefóny sú natoľko populárne, že aj takéto špecializované príslušenstvo môže spôsobiť značný rozruch.

Google Nexus 7 II (júl 2013)

Nexus 7 evleaks

Zariadenia Google Nexus vzbudili veľký záujem a špeciálne obľúbeným sa stal práve sedempalcový Nexus 7, ktorý dokázal znížiť ceny malých tabletov a po ňom sa s takýmito kompaktnými zariadeniami doslova roztrhlo vrece. Niet preto divu, že jeho nástupca bol netrpezlivo očakávaný a ľudia sa oň zaujímali. V tej dobe to bol Evanov úplne najúspešnejší tweet a hoci ho neskôr prekonali ďalšie, hlavne tweet v ktorom oznamuje svoj koniec s uverejňovaním únikov, stále patrí medzi tie najpopulárnejšie.

Sony Xperia Z1s (október 2013)

Sony Xperia Z1S

Podobne ako neskôr mnohí iní ľudia, aj Evan na Xperii Z1s oceňoval hlavne zachovanie výkonného hardvéru, čo u iných miniverzií vlajkových lodí nebývalo. Sony tak našiel na trhu priestor, ktorý ostatní výrobcovia nepovažovali za zaujímavý – teda zariadenie s výkonom na úrovni vlajkových lodí, ale s oveľa kompaktnejšími rozmermi.

Nokia X (december 2013)

Nokia X evleaks

V tom čase mnohí ľudia verili, že skôr v pekle nasneží, než by Nokia spojená a neskôr priamo vlastnená Microsoftom uviedla na trh telefón s Androidom. Skutočne sa však tak stalo, hoci na telefóne je zaujímavé práve toto pozadie a nie jeho technické špecifikácie. Evan v tejto súvislosti spomína niektoré názory, podľa ktorých sa Microsoft snažil tak urputne získať Nokiu práve kvôli neustále rastúcej dominancii zeleného robota.

HTC M8 Prime (máj 2014)

Prime

Tento prémiový smartfón s 5,5 palcovým QHD displejom a 3 GB pamäte RAM nakoniec nebol predstavený a jeho vývoj bol výrobcom zrušený. Podľa Evana to mohol byť jeden z najlepších smartfónov od HTC a tento únik považuje za výnimočný aj vďaka kvalite 3D rendera, ktorý sa v ňom objavil. Ako tvrdí, aj dnes si ho zvykne občas pozrieť a je z neho „úplne hypnotizovaný“.

V rozhovore pre AndroidPolice.com v októbri 2013 Evan uviedol ešte jeden únik, ktorý on sám považoval za svoj najlepší. Boli ním takmer kompletné špecifikácie a nové funkcie, ktoré by používatelia mohli očakávať od nového Windows Phone 8, vtedy známeho pod kódovým označením Apollo.

Windows Phone evleaks

No a k dôležitým exkluzívnym únikom Evan zaraďuje aj fotografiu, ktorá bolo urobená vtedy ešte nepredstaveným iPhone 4S (v tom čase sa označoval v médiách ako iPhone 5). Fotografia zobrazovala tanier so suši a vyfotil ju jeden zamestnanec Apple.

A čo bude ďalej…?

Evan teda s únikmi končí a je otázne, či sa nájde niekto, kto ho v množstve a kvalite uniknutých informácií nahradí. Sám Evan menoval napríklad TK O’Connora a jeho stránku tktechnews.com. Aj samotnému Evanovi sa zrejme ťažko odchádza a svojim priaznivcom dal „darček z dôchodku“ v podobe obrázkov Motoroly Moto X+1.

Náš tip
Unikli fotografie Motoroly Moto X+1, predstavená by mala byť čoskoro

Ako bolo spomenuté už v článku, Evan sa bude snažiť začať novú kariéru a zabezpečiť sa finančne, aby zvládol prípadnú náročnú liečbu svojej choroby. To, čomu sa bude venovať v najbližšej dobe, načrtol v odpovedi na predposlednú otázku v rozhovore pre TheNextWeb.com. Ako človek, ktorému sa jeho hobby tiež stalo prácou, plne chápem jeho pocity a súhlasím aj s jeho vysloveným názorom v závere. Dovolím si teda symbolicky dnešnú tému zakončiť práve citovaním celej otázky aj odpovede.

Čomu sa mienite venovať teraz, keď končíte so zverejňovaním únikov?

„Dúfam, že si znova začnem vychutnávať telefóny. Hovorí sa, že by ste sa mali pokúsiť vytvoriť si zamestnanie z vášho hobby, môžeme to nazývať „jobby“. Lenže už sa tak nehovorí o skutočnosti, že keď sa vám koníček zmení na prácu, tak po nejakom čase sa z toho vytratí tá skutočná zábava. Naozaj by som rád znovu prežil niektoré z tých úžasných pocitov a údiv, ktoré som prvýkrát cítil v dobe, keď smartfóny boli skvostnými novými hračkami a stali sa vreckovými počítačmi, ktoré dokázali komunikovať hlasom, textom a dátami v úplne konfigurovateľnej a dovtedy absolútne nepredstaviteľnej podobe.“

Zdroje: bbc.com, androidpolice.com, thenextweb.com, twitter.com, wikipedia.org

31.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+