MojAndroid

Bloatware. Cudzie slovo, ktorého najvýstižnejší slovenský preklad je “nechcený softvér”. V počítačoch sa s touto nepríjemnosťou stretávame už od deväťdesiatych rokov, kedy ako prvé AOL platilo výrobcom za umiestnenie svojho programu do ich nových počítačov. Odvtedy sa stalo takmer samozrejmosťou, že vás po prvom spustení vášho nového počítača či notebooku čaká nepríjemné prekvapenie v podobe niekoľkých programov, ktoré ste získali priamo so systémom, ako predinštalované. Zdá sa však, že táto doba sa chýli ku koncu.

bloatware-titulka

Prvý krok urobilo Lenovo, ktoré je najväčším výrobcom počítačov na svete. Začiatkom roka deklarovali, že do svojich počítačov už viac nebudú inštalovať bloatware a adware, teda softvér zobrazujúci reklamu na nejaký softvérový produkt. Dôvod, prečo tento krok Lenovo urobilo, však nie je až tak ušľachtilý. Počítače tejto značky sa totižto potýkali s problémovým predinštalovaným softvérom nazývaným Superfish. Ten zákazníkom v ich internetových prehliadačoch ponúkal reklamu, avšak bol aj jednoduchou cestou pre hackerov, ktorí cez tento bloatware mohli získať intímne dáta používateľov pomocou existujúcej bezpečnostnej diery. Z tohto prípadu sa poučili aj ostatní výrobcovia počítačov a notebookov, ktorí prisľúbili, že v roku 2015 obmedzia množstvo takéhoto softvéru vo svojich nových zariadeniach. Reálny boj proti nechcenému softvéru sa tak presúva na iný front, ten s Androidom.

Mobilné zariadenia so systémom Android trpia nechcenými aplikáciami takmer od prvej verzie softvéru od Googlu. Ich najväčším negatívom je beh na pozadí systému, ktorý spôsobuje vybíjanie batérie. Niektoré z aplikácií sú neškodné a používateľ sa nemusí báť útoku hackerov.

Celý článok nájdete v prvom čísle časopisu Android Magazín.

kup predplatne a vyhraj

Zakúpením predplatného sa zaraďujete aj do súťaže o množstvo zaujímavých vecných cien v Predplatiteľskej súťaži.

27.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+