MojAndroid

Bezpečnosť a súkromie sú dve veci, na ktoré sa dnes kladie veľmi veľký dôraz. Bohužiaľ, žijeme v dobe, kedy zverejňujeme na internete viac vecí, ako si uvedomujeme a pre hackerov či zloprajníkov je oveľa jednoduchšie zistiť si o nás, kde sa pohybujeme a čo robíme. Zrejme netreba zdôrazňovať, že bezpečnosť pri prehliadaní internetu a sociálnych sietí je jednou z hlavných vecí, ktorú by sme mali dodržiavať. My vám preto prinášame niekoľko tipov na to, ako zostať pri týchto aktivitách v bezpečí a ako si ustriehnuť svoje súkromie.

  1. Používajte silné heslá

Dôležitosť takého základného prvku bezpečnosti, akým je vaše heslo, netreba vôbec podceňovať. Vytvoriť si silné heslo nie je žiadna hračka, avšak po zvolení toho správneho postupu vám vytvorenie silného hesla zaberie iba niekoľko sekúnd. Našim odporúčaním je, aby vaše heslo obsahovalo malé i veľké písmená, číslice a dokonca aj špeciálne znaky ako @, $, &, # alebo §. Taktiež je veľmi dôležité, aby ste používali pre každú službu iné heslo. Najlepšie však urobíte, ak si určite nejaký bezpečný základ, z ktorého budete svoje heslá odvádzať pre jednotlivé účty a služby. Návod na to, ako si vytvoriť silné heslo, nájdete aj na našom webe. Pokiaľ vám došla inšpirácia, prípadne tvorbou bezpečného hesla nechcete strácať čas, môžete využiť niektorý z online generátorov hesiel alebo aplikácie určené na tento účel. Tie vám pomôžu nielen s vytvorením silného hesla, ale aj s jeho uložením. Môžete tak používať silné heslá bez toho, aby ste ich museli držať v hlave.

wifi-heslo

Náš tip
NÁVOD | Ako vytvoriť silné a jedinečné heslo vhodné pre online služby

2. Pozor na zdieľanie polohy

Používanie sociálnych sietí a rôznych aplikácií na zdieľanie fotografií či iných informácií zvýšilo riziko toho, že internetoví zločinci o vás získajú nejaké citlivé informácie. Hoci si poviete, že zdieľaná fotografia s kamarátkou nie je vôbec citlivým materiálom a môže si ju pozrieť ktokoľvek, môžete sa mýliť. Aj jednoduchá fotografia v sebe môže ukrývať informácie, ktoré sú potenciálne nebezpečné. V jej popise sa napríklad môže nachádzať miesto, kde ste ju odfotili, prípadne miesto zdieľate vedome vy sami. Útočník na fotografii tiež môže spoznať, kde sa nachádzate a túto informáciu zneužiť. Monitorovanie vašej polohy je povolené aj v samotných Android zariadeniach, ktoré tieto informácie využívajú na cielenie reklamy a služieb vo vašom okolí. Ak si však nainštalujete nebezpečnú aplikáciu, ktorá si vyžiada prístup k vašej polohe, môžete tieto informácie odovzdať útočníkom jednoduchšie než si myslíte. Hoci môžeme vyznieť paranoidne, aj taká jednoduchá vec, akou je vaša aktuálna poloha, môže byť pre niekoho cennou informáciou, ktorú môže využiť vo váš neprospech.

3. Zadávajte iba nevyhnutné údaje

S predošlým bodom súvisí aj všeobecné zdieľanie vašich informácií. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, na internet dávajte čo najmenej vašich informácií. Pokiaľ nemusíte, nikde neuvádzajte vaše telefónne číslo a adresu. Veľmi citlivým údajom je aj rodné číslo či číslo akéhokoľvek vášho preukazu totožnosti, prípadne údaje o vašej platobnej karte. Tieto údaje rozhodne nezverejňujte na žiadnych webstránkach a do registračných formulárov ich vkladajte len pri šifrovanom prístupe a vtedy, keď danej webstránke plne dôverujete. Určite tieto údaje neposkytujte nikomu, kto si ich od vás bezdôvodne vyžiada a buďte opatrní aj v komunikácii s vašimi známymi. Nikdy neviete, či ich raz nevyužijú proti vám. Pozor si treba dávať obzvlášť na sociálnych sieťach, ktoré zaznamenávajú všetky vaše činnosti a aktivity. Stále platí, že čím menej informácií o sebe zdieľate, tým viac ste v bezpečí pred nástrahami, ktoré na vás čakajú pri prehliadaní internetu.

4. Nenechajte sa oklamať

Šikovnosť hackerov a iných virtuálnych zločincov je každým rokom vyššia. Dnešné možnosti hrajú v neprospech bezpečnosti a vášmu súkromiu, čo však mnohí z vás až tak nevnímajú. Nenechajte sa však na internete alebo sociálnych sieťach ľahko oklamať. Neustále tvrdíme, že najlepšou ochranou je zdravý rozum a úsudok. Nikdy neklikajte na podivné e-maily o tom, ako ste vyhrali auto alebo finančnú hotovosť, pokiaľ ste sa do danej súťaže naozaj neprihlásili a pozor si dávajte aj na dobre zamaskované banery či falošné súťaže, ktoré slúžia na získavanie citlivých údajov. veľkou hrozbou súčastnosti sú aj podvrhnuté stránky či e-maily od bánk a iných inštitúcií pracujúcich s peniazmi. Ak sa vám čokoľvek na danej webstránke nezdá, radšej z nej čo najrýchlejšie odíďte a nereagujte na žiadne výzvy o zadaní vašich údajov.

Náš tip
Hackeri dokážu na diaľku aktivovať Google Now a zadávať príkazy

5. Správny výber aplikácií je dôležitý

Keďže čítate Android magazín, v oblasti bezpečnosti sa budeme venovať aj samotnému systému Android, presnejšie Android aplikáciám a hrám. Stále totižto platí, že aj voľba aplikácií je pri zvyšovaní bezpečnosti veľmi dôležitá. Najmä neskúsení používatelia totižto bezhlavo inšalujú všetky tituly, ktoré im prídu pod ruku, pričom vôbec nehľadia na to, či sú bezpečné. V zásade platí pri inštalovaní Android aplikácií a hier niekoľko pravidiel. Pred inštaláciou si vždy skontrolujte, aké povolenia žiada daný titul od vášho smartfónu alebo tabletu. Ak si inštalujete hru, ktorá chce pristupovať k vašim hovorom, zrejme to nie je kóšér. Nedajte sa nachytať ani na rôzne reklamy a ponuky, ktoré na vás vyskočia počas používania aplikácie. Striktne vám odporúčame aj to, aby ste sa vyhli akýmkoľvek čiernym obchodom s aplikáciami alebo manuálnemu inštalovaniu aplikácií z warez fór. Niekoľkokrát sa potvrdilo, že práve takéto aplikácie sú pre používateľov nebezpečnými.

google-aplikacie-titulka

Náš tip
TÉMA | Kríza vo vývoji mobilných aplikácií

6. Neignorujte softvérové aktualizácie

V notifikačnej lište sa vám zobrazí upozornenie o dostupnej aktualizácii systému a vy ho odignorujete spolu s ďalšími upozorneniami jedným ťahom. Hoci sa to niekedy môže vyplatiť, keďže aktualizácie z času na čas prinesú nejaké nedostatky alebo negatíva, vo väčšine prípadov sa oplatí danú aktualizáciu ihneď nainštalovať. Výrobcovia v aktualizáciách totižto často prinášajú okrem grafických a funkčných zmien aj opravu známych chýb a vylepšenie bezpečnosti. Najmä, ak sa jedná o majoritné aktualizácie prinášajúce novú verziu operačného systému. Pred inštaláciou si môžete na internete alebo priamo v popise aktualizácie prečítať, čo nové prináša, a pokiaľ sa v popise nachádza aj zmienka o vylepšení bezpečnosti, aktualizáciu neignorujte. Tiež si dajte pozor na to, aké alternatívne ROM si inštalujete na svoje Android zariadenia. Nie všetky totižto spĺňajú bezpečnostné štandardy, ktoré ponúka systém od Googlu.

Náš tip
Sundar Pichai: Google plánuje vylepšiť aktualizácie pre Android

7. Zabezpečenie obrazovky a ochrana pred zneužitím zariadenia

Aj taká jednoduchá vec, akou je zabezpečenie obrazovky na vašom smartfóne či tablete, môže zvýšiť vašu bezpečnosť. V prípade straty alebo odcudzenia zariadenia sa totižto útočník neodstane do vášho systému a nebude môcť uložiť citlivé informácie, ktoré máte v zariadení uložené. Veľkým pomocníkom môžu byť aj aplikácie, ktorými môžete vaše zariadenie ovládať na diaľku. V prípade straty či krádeže môžete z mobilu na diaľku vymazať všetky vaše dáta, zabezpečiť ho ďalším heslom alebo zistiť jeho presnú polohu. Bezpečnosť treba budovať od základov a v dnešnej dobe treba myslieť naozaj na všetko.

8. Používajte najmä svoj vlastný rozum

Ako sme už spomínali, najlepšou ochranou je vždy váš vlastný rozum a zdravý úsudok. Neklikajte zbytočne na hlúposti, nezapájajte sa do súťaží, ktoré vyzerajú až neuveriteľne lákavo a vždy dbajte na to, aby ste svoje údaje zadávali len tam, kde je to naozaj potrebné, a v čo najmenšom rozsahu. Mnohí odborníci tvrdia, že dnes sa za služby platí vašim súkromím a my s týmto vyhlásením musíme súhlasiť. Niekedy platí, že je lepšie si za službu zaplatiť, ako jej poskytnúť nadmerné množstvo vašich súkromných informácií. Dúfame, že sa nikdy nestretnete so zneužitím vašich dát na internete a že vám tieto tipy pomohli aspoň trochu zvýšiť bezpečnosť a súkromie pri prehliadaní internetu či sociálnych sietí.

Tento článok vyšiel pôvodne v 6. čísle Android magazínu. Objednajte si ho na stránke www.AndroidMagazin.sk.

28.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+