MojAndroid

Sociálne siete ako je Facebook alebo Twitter v posledných rokoch bojujú s nárastom príspevkov obsahujúcich konšpirácie alebo nenávisť voči menšinám. Portál Bloomberg a Protocol teraz informuje o pripravovanom sociálnej sieti s názvom Telepath, ktorá chce byť konkurenciou Facebooku bez nenávistných príspevkov a hoaxov. Prekvapivo za ňou stojí človek, ktorý bol ešte pred desaťročím investorom spoločnosti Facebook.

Telepath aplikácia

Namiesto zdieľania fotografií a videí budú službe dominovať slušnejšie konverzácie

Investičná spoločnosť Marca Bodnicka Elevation Partners investovala pred 10 rokmi do spoločnosti Facebook sumu 210 miliónov dolárov.  V tom čase dokonca ešte americký internetový gigant nemal ani svoje akcie na burze. Teraz v roku 2020 chce tento investor preraziť na trhu s vlastnou sociálnou sieťou.

Zatiaľ je známy len jej názov Telepath a hrubý koncept. Sociálne sieť nechce byť alternatívou na zdieľanie fotografií a videí ako je Instagram alebo TikTok. Chce sa zamerať na priame skupinové konverzácie medzi používateľmi na rôzne témy ako sú politický humor, videohry alebo klimatické zmeny.

Oproti konkurencii chce ale v týchto konverzáciách eliminovať konšpirácie, rasizmus, homofóbiu alebo iné nenávistné prejavy, ktoré v súčasnosti trápia väčšinu sociálnych sieti. Ako to chce docieliť?

Registrácia len cez pozvánku a pravidlá slušného správania

Do sociálne siete sa bude dať registrovať len cez pozvánku od existujúceho používateľa. Sieť tak chce mať pravdepodobne komunitu, ktorú si vytvoria samotní používatelia. Pre prihlásenie bude navyše nutné zadať skutočné overené meno a telefónne číslo na rozdiel od obyčajnej emailovej adresy, ktorú vyžaduje konkurencia.

Telepath má tiež pravidlá, ktorými sa majú používatelia riadiť. Je medzi nimi napríklad pravidlo byť milý, nezdieľať porno a násilie alebo neútočiť na druhých kvôli ich rase, pohlaviu, sexuálnej orientácii alebo náboženskému presvedčeniu.

Telepath pravidlá

Nie je zatiaľ jasné, ako chce sieť dodržiavanie pravidiel dosiahnuť, či budú konverzácie kontrolované a v prípade porušenia pravidiel cenzurované. Mark Bodnick ale tvrdí, že sú ochotní obetovať rast spoločnosti za cenu lepšieho moderovania sociálnej siete.

Všetci zamestnanci by preto mali pracovať interne a Telepath nebude zadávať pracovné zákazky externým spoločnostiam, ako to robí konkurencia. A aký je váš pohľad na tento nápad? Ocenili by ste slušnejšiu sociálnu sieť bez hoaxov a nenávisti?

Náš tip
Toto je zoznam noviniek v nadstavbe Samsung One UI 3.0
30.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+