MojAndroid

Telekom ako druhý mobilný operátor na Slovensku spúšťa komerčnú prevádzku VoLTE volaní. Tá zákazníkovi umožňuje volať cez 4G sieť operátora, čo so sebou prináša hneď viacero výhod.

  • Volanie a surfovanie v rýchlej 4G sieti súčasne: Počas hovoru nedochádza ku obmedzovaniu nadviazaných dátových spojení. Prináša to výhody napríklad pri súčasnom používaní online navigácie a volania, či podobných aktivitách.
  • Bleskové spojenie hovoru: Prvým rozdielom pri bežnom používaní je rýchlosť spojenia hovoru. Pri VoLTE začne telefón na druhej strane zvoniť približne do dvoch sekúnd. V porovnaní s bežným telefonátom ide o zhruba trojnásobné zrýchlenie.
  • Kvalitnejší prenos hlasu: Zásadným vylepšením je špičková kvalita zvuku. VoLTE umožňuje prenášať širšie zvukové spektrum a efektívne potlačiť ruchy v okolí. Výsledkom je kvalitnejší prenos hlasu ako pri bežnom hovore, dokonca aj v porovnaní s aktuálne nasadenou technológiou HD Voice.

Opäť iba pre niekoľko zariadení

Základnou podmienkou je telefón s podporou VoLTE. Prvými podporovanými zariadeniami, ktoré bude možné využívať k VoLTE volaniam v 4G sietí sú Samsung GALAXY S7 a Samsung GALAXY S7 Edge zakúpené v Telekome. Neskôr má pribudnúť podpora aj pre ďalšie zariadenia, vrátane nového Samsungu Galaxy S8 a S8+.

Pre využitie služby VoLTE na existujúcich telefónoch je potrebná aktualizácia firmvéru: Od utorka sa zákazníkom s podporovanými telefónmi zakúpenými v Telekome začnú objavovať výzvy k aktualizácii firmvéru, ktorú je potrebné uskutočniť obvyklým spôsobom.

Aktivuje sa automaticky

Telekom bude zákazníkom s podporovanými telefónmi službu VoLTE postupne automaticky aktivovať. Zo strany zákazníka už nie je potrebná žiadna ďalšia aktivita. Aktívnu službu VoLTE oznámi ikona VoLTE na displeji telefónu. Zákazník si však môže službu VoLTE aktivovať prednostne aj sám, a to zaslaním bezplatnej SMS. Bližšie informácie o spôsobe aktivácie nájdete na www.telekom.sk/wiki/ostatne/volte.

Ceny volaní ostávajú rovnaké

Služba VoLTE je využiteľná v pokrytí 4G siete, ktorou Telekom aktuálne pokrýva viac ako 87 percent populácie. Na dosiahnutie všetkých výhod VoLTE hovoru je potrebné aby obaja účastníci hovoru spĺňali podmienky pre využívanie služby VoLTE (podporovaný telefón, firmvér, aktivovaná služba VoLTE). Ak z VoLTE volá jeden z nich a druhý volá napríklad z 3G siete, tak spojenie hovoru prebehne klasickým spôsobom ako doteraz.  Cena VoLTE hovorov sa od tých klasických nebude líšiť, takže ich používanie na faktúre nijako nepocítite.

Zdroj: tlačová správa

18.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+