MojAndroid

Spoločnosť Telekom predstavila novú hru, ktorá má pomôcť dobrej veci. Titul Sea Hero Quest vznikal za pomoci vývoja vedcov a odborníkov a jeho účelom je okrem zábavy aj priniesť skvelý nástroj, ktorý pomôže pri výskume demencie. V skutočnosti ide o vôbec prvú mobilnú hru na svete, ktorej primárnym účelom je práve pomoc pri výskume tejto choroby.

Telekom Sea Hero Quest live1

Hra je navrhnutá tak, aby bolo vďaka nej možné skúmanie priestorovej orientácie. V príbehu hry sa pritom stretnete s chlapcom, ktorý chce zachrániť spomienky svojho otca. Vydá sa preto na dobrodružnú výpravu na mori, kde ho hráč bude musieť navigovať, aby sa bezpečne doplavil do cieľa. Práve orientácia v priestore je úzko spojená s demenciou a jej využitie pri hraní hry bude kľúčové pri výskume zákernej choroby.

Svetová zdravotnícka organizácia pritom uvádza, že v súčasnosti trpí chorobou asi 45 miliónov ľudí na celom svete a v roku 2050 to bude až 130 miliónov. „Odhaduje sa, že Alzheimerovou chorobou trpí na Slovensku približne 40 – 60 tisíc ľudí, a že ich počet sa do roku 2050 strojnásobí. Ochorenie vážne narúša pamäť a tvorbu nových spomienok. Má to za následok stratu schopnosti orientácie aj v známom prostredí, čo je zároveň jedným z prvých príznakov ochorenia,“ povedal psychiater MUDr. Martin Halmo. Lieky vedúce k vyliečeniu zatiaľ neexistujú. „Všetky aktuálne využívané lieky iba spomaľujú priebeh ochorenia, vďaka čomu sú postihnutí ľudia schopní dôstojnejšej existencie. Efektivita liečby každopádne závisí od jej čo najskoršieho začatia,“ dodal Halmo.

Dôležité pri výskume choroby bude najmä zbieranie dát, v čom pomôže práve hra Sea Hero Quest. Tá bola vyvíjaná vyše roka, pričom vznikla ako produkt iniciatívy spoločností Deutsche Telekom a Alzheimer’s Research, ktoré sa zaviazali k dvojročnému projektu. Získané dáta bude pritom analyzovať University College London. Hilary Evans, výkonná riaditeľka organizácie Alzheimer’s Research uviedla: „Nikdy predtým sa v oblasti výskumu demencie nerealizovalo nič v podobnom meradle. V doteraz najväčšej štúdii priestorovej orientácie bolo zapojených menej ako 600 dobrovoľníkov. Fakt, že výskumná obec získa prístup k údajom tohto druhu a v takom rozsahu, je presne ten druh inovácie, ktorý je potrebný na dosiahnutie prelomu vo výskume demencie.“ Dr. Hugo Spiers z University College London v tejto súvislosti povedal: „Tento projekt poskytuje bezprecedentnú možnosť študovať, ako sa ľudia z rôznych krajín a kultúr orientujú v priestore. Pomôže nám to lepšie pochopiť, ako používame mozog na orientovanie sa a tiež pri budúcej práci týkajúcej sa diagnostických a liečebných programov v oblasti výskumu demencie.“

Telekom Sea Hero Quest live2

Podľa University College London je možné vďaka hre zbierať dáta až 150-krát rýchlejšie ako pri štandardnom výskume. To znamená, že po dvoch minútach hrania majú výskumníci k dispozícii toľko údajov, ako by získali po piatich hodinách štandardného výskumu. Je tiež dôležité, že pri príprave projektu hral kľúčovú úlohu aj Slovak Telekom. Samotná hra a aj celá kampaň boli testované práve u nás, čo iba dokazuje dôležité postavenie nášho operátora na európskom trhu. Hru si môžte nezáväzne vyskúšať aj prostredníctvom wdigetu nižšie. Hráči pritom majú na výber, či chcú alebo nechcú, aby boli ich dáta použité na výskum.

Telekom Sea Hero Quest live3

Verzia: 1.7.0
Pôvodná cena: 3,99 €
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.7.0
Pôvodná cena: 3,99 €
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: Tlačová správa

6.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+