MojAndroid

Slovenský operátor Telekom slávi túto nedeľu už 30. výročie prvého mobilného hovoru na našom území. Pri tejto príležitosti si pre svojich zákazníkov pripravil akciu s bezplatnými hovormi po celý deň výročia.

Prvý mobilný hovor uskutočnili advokátka z prípadu Jana Palacha a budúci slovenský politik

Prvý mobilný hovor na území ešte vtedajšieho Československa uskutočnili 12. septembra 1991 česká advokátka Dagmar Burešová a slovenský politik František Mikloško. Následne bola spustená pre prvých československých zákazníkov mobilná sieť prvej generácie – NMT. NMT (Nordic Mobile Telephone) je často označovaná aj ako 1G sieť a na Slovensku bola pre ňu vyčlenená frekvencia 450 MHz.

Dagmar Burešová a František Mikloško | Foto: glob.zoznam.sk

Počas nedele budú mobilné hovory v sieti Telekom po celý deň zadarmo

Aby Telekom pripomenul zákazníkom toto výročie ešte zreteľnejšie, tak počas nedele 12.9.2021 prináša volania do slovenských sietí zadarmo .Túto bezplatnú akciu budú môcť využiť zákazníci s paušálmi (vrátane biznis programov) i predplatenými kartami Predplatenka, Easy, Juro. (Volania zadarmo sú k dispozícii na štandardné účastnícke čísla na Slovensku, akcia sa nevzťahuje na prémiové čísla ako audiotexty a pod.).

Od NMT siete k 5G behom 30 rokov

Mobilná sieť prvej generácie (NMT) nebola na Slovensku v 90. rokoch tak mohutne využívaná ako súčasné 4G a 5G siete. Nárast zákazníkov mobilných operátorov nastal až s príchodom druhej generácie (GSM, od rokov 1997/98), ktorá funguje aj dnes. Veľký podiel na tom mali aj SMS správy (nechýbali ani samostatné SMS paušály), ku ktorým sa neskôr pridali multimediálne správy MMS či prenos dát cez nadstavby GPRS (2002) a EDGE (2004).

Tretiu generáciu (3G/UMTS) spustil Telekom pred 15 rokmi 24. januára 2006 v Bratislave. Tá postupom rokov priniesla viaceré nadstavby a vyššie rýchlosti mobilného internetu – až po HSPA+ nadstavbu s maximom 42 Mbps. 3G sieť priniesla aj podporu videohovorov a nástup smartfónov.  Či už išlo o Nokie s operačným systémom Symbian, Apple so systémom iOS alebo prvé modely s operačným systémom Android.

Štvrtá generácia mobilnej siete (4G/LTE) bola spustená 15. novembra 2013 v piatich mestách (Nitra, Trnava, Žilina, Banská Bystrica, Prešov) a následne sa rozšírila do celého Slovenska. Jej rýchlosť sa postupne zvyšovala až do hodnoty 877 Mbps. Vďaka 4G sieti sa mobilné dáta stali štandardom pre väčšinu zákazníkov.  Zákazníci odvtedy využívajú dátové balíky na surfovanie, streaming, videoslužby či sociálne siete.

Aktuálna mapa pokrytia 5G | Zdroj: Telekom

Aktuálne je spustená Piata generácia mobilných sietí (5G), ktorú Telekom nasadil v Bratislave už minulý rok 10. decembra 2020 a za deväť mesiacov pokryl 18 lokalít Bratislavy a ďalších 24 obcí v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Postupne by sa 5G sieť mala rozšíriť aj do ďalších krajov Slovenskej republiky.

Náš tip
Vivo X70: Séria vlajkových lodí s vysokým výkonom a rýchlym nabíjaním
11.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+