MojAndroid

Ako ste si mohli domyslieť podľa titulnej fotky, Telekom usporiadal skutočne netradičnú tlačovú konferenciu. Okrem oslavy 10.výročia digitálnej televízie Magio totiž Telekom oficiálne predstavil aj svoje riešenie inteligentnej domácnosti. Ale poďme poporiadku.

Magio oslavuje 10 rokov

Digitálna televízia Magio oslávila 10 rokov a za ten čas si získala priazeň státisícov zákazníkov. Za desať rokov napozerali vyše 2,5 miliardy hodín televízneho obsahu. Na konci roku 2006 Telekom ešte ako T-Com predstavil IPTV službu s ponukou 49 kanálov, pričom pre porovnanie, dnes si zákazník s IPTV môže vyberať z až 211 kanálov v ponuke.

Ťahačom bol napríklad revolučný elektronický programový sprievodca, pomocou ktorého získal divák prehľad o televíznom vysielaní všetkých staníc. Diváci si navyše mohli pozastaviť obraz a dopozerať sledovaný program aj neskôr. Vďaka zabudovanému HDD v Magio Boxe si zákazníci mohli nahrávať programy podľa vlastnej chuti. Archív a funkciu spustenia programu od začiatku Telekom sprístupnil v roku 2011.

Telekom_magio_smarthome (7 of 18)

Magio: IPTV, satelit, ale aj smartfóny

V roku 2010, kedy do ponuky pribudla satelitná televízia Magio Sat, čím sa rodina Magio rozšírila. Magio je tak dostupné na celom Slovensku. Magio Sat mal tiež svoj vývoj – rok po akvizícii DIGI (2013) prešla celá skupina na spoločné družice. V priebehu rokov sa rozšírila aj programová ponuka a pribudol aj Archív.

S Magio GO môže každý sledovať televíziu v mobile, tablete, alebo na počítači doma alebo na ceste. Mobilná televízia Magio GO vznikla v roku 2012 najskôr s desiatimi kanálmi. Odvtedy zmenila nielen grafiku, ale aj obsah. Ponuka kanálov sa rozšírila až na 50 a mobilná televízia získala aj Archív.

HD obsah štandardom, v ponuke šport aj rozprávky

HD obsah sa v Magiu objavil v roku 2007 – vtedy v ponuke Magio Videopožičovne pribudol film Kliatba bratov Grimmovcov v HD. Prvý kanál v HD sa v Magiu objavil o rok neskôr – zákazníci si vtedy mohli vo vysokom rozlíšení pozrieť prenosy z LOH v Pekingu. Navyše, v roku 2016 Telekom športovým fanúšikom ponúkol možnosť vychutnať si pohľad na športové výkony na LOH v Riu aj v 4K UHD kvalite. Dnes je ponuke IPTV až 46 kanálov vo vysokom rozlíšení a ich počet ďalej rastie.

Telekom nie je len poskytovateľ televíznych služieb, ale ponúka aj množstvo exkluzívneho obsahu, ktorý diváci inde nenájdu. Za rok 2016 napozerali zákazníci Magia až 11 miliónov hodín športového obsahu na kanáloch DIGI Sport a 5,7 milióna hodín rozprávok na detskom kanáli Ťuki TV.

Telekom predstavil svoju víziu SmartHome

Pomerne veľkým prekvapením však bolo predstavenie Inteligentnej domácnosti v podaní Telekomu. Nie len, že sa okolo tlačovej konferencie robilo viacero tajností, ale na začiatku nič nenasvedčovalo tomu, že príde na rad aj demo SmartHome. Z prostredia gaučov a vankúšov nás vytrhla Barbora Bakošová v kúpeľni, ktorá potom (v župane) novinárov previedla do časti, kde sa nachádzali ukážky inteligentných senzorov a doplnkov domácnosti. Nový koncept SmartHome umožní bez potreby počiatočných investícií získať všetko potrebné vybavenie – od inteligentných žiaroviek až po dymové senzory. Inštalácia zariadení je navyše jednoduchá a rýchla, bez potreby ťahania káblov alebo vŕtania. Ak sa do toho však nechcete púšťať sami, môžete si to nechať nainštalovať aj technikom.

Telekom_magio_smarthome (8 of 18)

Čo všetko zatiaľ patrí k SmartHome?

Zákazník automaticky získava základňovú stanicu, ktorá prepája všetky zariadenia a dvojicu senzorov – pohybový a dverový. Potom si môže vybrať z ponuky ďalších zariadení, ako napr. dverový senzor, pohybový senzor, dymový senzor, cloudová kamera s obojsmerným audio prenosom, inteligentná zásuvka – s meraním spotreby a možnosťou vzdialeného a programovateľného zapnutia/vypnutia, inteligentné osvetlenie – viacero možností z rodiny Phillips Hue od základných žiaroviek po nabíjateľné a mobilné náladové osvetlenie.

Tieto zariadenia pritom môžu fungovať samostatne, alebo je možné ich prepojiť a nastaviť si vyspelejšie scenáre. Môžete napríklad po príchode domov nechať rozsvietiť náladové osvetlenie, spustiť obľúbenú hudbu, alebo nadiaľku vypnúť inteligentnú zásuvku. Na komunikáciu medzi používateľmi a zariadeniami je tu mobilná aplikácia dostupná pre smartfóny a tablety s operačnými systémami Android a iOS. Ovládať ju však môžete aj cez inteligentné hodinky Samsung Gear S / S2 a Apple Watch. Aplikácia s intuitívnym ovládaním inštaluje zariadenia a páruje ich s centrálou, ponúka prehľad o všetkých pripojených zariadeniach a pracuje s nimi na diaľku, hlási upozornenia a slúži aj na nastavovanie profilov a scenárov (poplachy, atmosféra a ďalšie).  Aplikácia môže bežať na viacerých zariadeniach súčasne a je tak dostupná pre všetkých členov domácnosti.

SmartHome je určený všetkým

SmartHome je výborným riešením pre všetkých bez ohľadu na to, či ide o technologických nadšencov alebo bežných používateľov. V rámci bezpečnosti vás vie pomocou inteligentnej kamery upozorniť o príchode detí zo školy, informovať o tom, čo robia domáce zvieratá doma po vašom odchode… Skrátka, monitoruje situácie v domácnosti v čase neprítomnosti – s upozornením na udalosti v podobe notifikácie. Vďaka senzoru dymu je tu zase prevencia a hlásenie požiarov.

Koľko to bude stáť?

Cena SmartHome od Telekomu závisí od vybratých položiek a požiadaviek zákazníka. Platí však len za tie zariadenia, o ktoré má skutočne záujem. Vďaka možnosti platby v mesačnej faktúre naviac odpadá potreba prvotných investícií. Základňová stanica spolu so základným balíkom senzorov stojí 10,99 eura, k čomu sa pripočítavajú ceny jednotlivých zariadení:

  • 0,99 eura – 4,99 eura za inteligentné osvetlenie,
  • 1,99 eura za pohybový a dverový senzor,
  • 2,99 eura za inteligentnú zásuvku a dymový senzor,
  • 4,99 eura za cloudovú kameru.

Zákazník si z ponuky zariadení môže poskladať vlastné kombinácie. Za sadu zariadení pre bezpečnosť a kontrolu domácnosti s dverovým senzorom, dvomi pohybovými čidlami a cloudovou kamerou tak napríklad zaplatí 18,97 eura. Kombinácia s dvomi dverovými čidlami, detektorom dymu a inteligentnou zásuvkou zase zaplatí 16,97 eura.

Zdroj: tlačová konferencia, tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+