MojAndroid

Slovak Telekom dnes na Magio pláži v Bratislave demonštroval novú technológiu prenosu dát v LTE sieti. Praktický test prebehol v sieti mobilného operátora, pričom rýchlostný rekord dosiahol vďaka technológii intra band LTE Carrier Aggregation, ktorú využíva najnovšia generácia mobilných dátových sietí LTE Advanced. Táto umožňuje efektívnejšie využívanie frekvenčného pásma, a to skombinovaním niekoľkých kanálov, cez ktoré sú dáta posielané do mobilného zariadenia.

Ukážka novej technológie bola realizovaná vo frekvenčnom pásme 2600 MHz so šírkou kanála 2×20 MHz, dáta boli prenášane pomocou frekvenčného multiplexu FDD. Slovak Telekom je v súčasnosti jediným operátorom na Slovensku, ktorý v rámci dostupného spektra môže dosiahnuť rýchlosť sťahovania dát na úrovni 300 Mbps. Hoci sa doteraz uskutočnilo niekoľko podobných verejných testov, test v Bratislave získal jedno svetové prvenstvo. Ako prvý na svete totiž dosiahol rýchlosť 300 Mbps v rámci jedného pásma. Infraštruktúru pre test dodal Ericsson a zariadenie, na ktorom bol test uskutočnený, využil prototyp chipu od spoločnosti Qualcomm.

SAMSUNG CSC

Ako telekom počas demonštrovania technológie uviedol, v budúcnosti je vďaka získaným frekvenciám možné dosiahnuť ešte vyššie prenosové rýchlosti, ktoré by mohli vzniknúť ďalšou kombináciou frekvenčných pásiem a technológií. Konkrétne zaznela rýchlosť, ktorá by mohla dosahovať až 800 Mbps. Táto je samozrejme hudbou budúcnosti a zatiaľ môžeme len čakať, kedy sa telekom rozhodne aspoň pre nasadenie rýchlejšej LTE siete. Konkrétne dátumy neboli spomenuté a tak je otázne, či sa rýchlosti pohybujúcej sa na úrovni 300 Mbps dočkáme ešte do konca tohto roka. Vzhľadom na slabú podporu rýchlejšieho štandardu medzi mobilnými zariadeniami však predpokladáme, že reálnejší je oveľa neskorší termín.

SAMSUNG CSC

Branimir Marić, výkonný riaditeľ pre technológie spoločnosti Slovak Telekom hovorí: „Vďaka kombinácii množstva vydraženého spektra i bohatým skúsenostiam s LTE sieťou sme sa rozhodli využiť príležitosť a ukázať prvý test svojho druhu s rýchlosťami 300 Mbps v LTE sieti. Slovak Telekom pravidelne testuje novinky v technologickej oblasti, o čom svedčia prvenstvá nasadenia HSPA+ 21 i 42 Mbps alebo naposledy štart LTE v pásme 2600 MHz s rýchlosťami 150/50 Mbps. Verím, že aj test LTE-A s rýchlosťou 300 Mbps je ukážkou ďalšieho rozvoja a možnosti našich technológií.

Telekom na tlačovke spomína aj o rozširovaní súčasnej LTE siete. Momentálne touto sieťou pokrýva približne 40% populácie, pričom do konca roka by to mala byť už polovica. Bratislava a Košice sú pokryté vo frekvenčnom pásme 2600 MHz a Telekom v nich ponúka rýchlosti do 150 Mbps. V menej osídlených a vzdialenejších lokalitách operuje LTE na frekvencii 800 MHz, a to v rýchlostiach 73 Mbps pre download a 25 Mbps pre upload.

Náš tip
Telekom už pokrýva 4G/LTE sieťou 40% populácie Slovenska a 45 miest

SAMSUNG CSC

8.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+