MojAndroid

Niektorí zákazníci Telekomu dostali cez víkend e-maily, ktoré vyzerajú ako upomienka na neuhradenú faktúru. Adresa, z ktorej boli maily odoslané, zatiaľ známa nie je. Ide však o falošné upomienky a šúčasťou e-mailov je aj príloha, ktorá obsahuje škodlivý obsah. Na vzniknutú situáciu sme sa opýtali priamo operátora. Ako prvý na tému upozornil web Žive.sk.

Na podvodné upomienky nás zatiaľ upozornili traja zákazníci, je však pravdepodobné, že takýto email dostali viacerí. Situáciou sa intenzívne zaoberáme. V prípade akýchkoľvek pochybností o elektronickej upomienke si zákazníci môžu jej pravosť overiť osobne alebo telefonicky.“

Telekom prípad analyzuje, sleduje a podľa vývoja situácie bude reagovať. Žiada však svojich klientov o to, aby boli pozorní a dôsledne si preštudovali to, za čo majú zaplatiť. Ak máte pochybnosti o faktúre či upomienke, môžete sa obrátiť na jeden z kontaktov Telekomu, ktoré sú verejne dostupné, prípadne zavolať na infolinku.

Nenechajte sa oklamať

Tento prípad môže mať dva negatívne dopady na zákazníka. Môže uhradiť upomienku, hoci nemá – v tomto prípade Telekom okamžite platbu vráti. Horšie je, ak si otvorením nebezpečnej prílohy nainštaluje do počítača vírus.

 

telekom falosna upomienka
Takto vyzerá falošná upomienka
telekom upomienka spravna
Upomienka od Telekomu

Príznaky falošnej upomienky:

  • dátum doručenia bol piatok a sobotu, 9. a 10.8.2019
  • v texte sa píše, že Telekom nezaznamenal úhradu faktúry č. 19005
  • v kolónke Adresát sú hviezdičky – štandardne sa uvádza meno zákazníka
  • súčasťou mailu je .rar príloha namiesto PDF

Telekom upozorňuje, že je potrebné všímať si základné náležitosti:

  • variabilný symbol – 10 miestne číslo, každá faktúra ho má jedinečné
  • adresát – meno zákazníka – nikdy tam nie sú hviezdičky
  • číslo adresáta – každý zákazník má pridelené 10-miestne číslo, musí byť rovnaké na všetkých jeho faktúrach
  • chýba tam logo, ktoré Telekom uvádza vo všetkých e-mailoch
Náš tip
Telekom zažíva celoslovenský výpadok internetových služieb | Aktualizované: Internet už funguje
13.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+