MojAndroid

Služba Telegram je cloudová služba pre instant messaging, ktorá je dostupná prostredníctvom open source klientov pre mobilné zariadenia s Android OS, iOS a osobné počítače. Používatelia si môžu prostredníctvom Telegramu zasielať správy, fotografie, videá a súbory ľubovoľných formátov, vytvárať skupiny a kanály pre viacerých používateľov. Zakladateľom Telegramu je Pavel Durov a väčšina používateľov Telegramu sú Rusi.

Vojna Telegramu s ruskou vládou?

Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie a ruská vláda žiadala prístup k šifrovacím kľúčom spoločnosti Telegram, avšak služba ich pochopiteľne odmietla odovzdať. V dôsledku toho bol Telegram masívne napadnutý. S povolením súdneho rozhodnutia ruské orgány nariadili poskytovateľom internetových služieb zablokovať obrovské množstvo IP adries v snahe zastaviť činnosť Telegramu.

To však nie je všetko, požiadali aj gigantov Google a Apple, aby odstránili Telegram zo svojich obchodov z aplikáciami – Google Play a App Store – aby zabránili používateľom získať prístup k samotnému softvéru. Nie je jasné, či požiadavku má niektorá zo spoločnosti splniť, ale zatiaľ verejne nezareagovala a ani nepodnikla žiadne znateľné kroky.

Telegram je zatiaľ stále dostupný

Zakladateľ Telegramu, Pavel Durov, sa vyjadril na svojej sociálnej sieti nasledovne: Napriek tomu, že Rusko zablokovalo cez 15 miliónov IP adries, Telegram zostáva dostupný pre väčšinu ruských obyvateľov. Je to tým, že Rusi majú tendenciu obísť ban pomocou VPN a proxy serverov.

Tento rok som začal vyplácať milióny dolárov v bitcoinoch jednotlivcom a spoločnostiam, ktoré prevádzkujú proxy a VPN. Volám to digitálny odboj – decentralizované hnutie za digitálnu slobodu a globálny pokrok.

Povedal Durov. Zdá sa, že jeho postoj by mohol mať pozitívny vplyv na opatrenia proti cenzúre tak v Rusku, ale aj mimo neho. Uvidíme, ako sa táto “vojna” bude ďalej vyvíjať, ale zatiaľ Telegram “prežíva” na ruskom území bez toho, aby sa ho podarilo zabanovať, a to bolo zablokovaných vyše 18 miliónov IP.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

24.4.2018
Zdroj: Torrentfreak

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+