MojAndroid

Po hrozivých útokoch v Paríži, ktoré sa odohrali minulý týždeň, sa objavili informácie o tom, že teroristi zo skupiny ISIS využívali na komunikáciu okrem iného aj nástroj Telegram. Ten je známy najmä šifrovaním správ a zvýšeným súkromím užívateľov, čo vo svoj prospech využívali aj teroristi. Po útokoch v Paríži sa tak naskytla otázka, či je takáto služba vhodná a či sa takéto zneužitie nemôže v budúcnosti zopakovať. Vlnu pobúrenia vyvolala aj informácia o tom, že zakladateľ Telegramu Pavel Burov už pred tým vedel, že teroristi využívajú jeho službu na komunikáciu, čo dokazuje aj tento rozhovor zo septembra tohto roku.

Náš tip
VIDEO | Anonymous vyhlásili vojnu ISIS aj Al-Káide. Chcú pomstiť obete útoku na Charlie Hebdo

Po útokoch v Paríži prišli rázne opatrenia a v sieti komunikačného nástroja Telegram bolo odstránených 78 kanálov, ktoré mali prepojenie so skupinou ISIS. V rozhovore Durov prehlásil, že terorzimus určite nepodporuje a nechce, aby teroristi využívali jeho aplikáciu, no necíti sa zodpovedný za to, že im túto komunikáciu umožnil a zľahčil im tak koordináciu útokov. Sám poznamenal, že okrem jeho aplikácie je k dispozícii množstvo ďalších bezpečných komunikačných nástrojov, ktoré sú často k dispozícii aj zadarmo a ktoré by teroristi mohli teoreticky používať. Dodal, že je preňho dôležitejšie celkové súkromie užívateľov a ak by teroristi nepoužili jeho službu, použili by nejakú inú.

Náš tip
ISIS nazýva Anonymous idiotmi, svojim prívržencov ponúka návody, ako sa vyhnúť hacknutiu

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: TechCrunch (YouTube)The Washington Post via engadget

20.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+