Četovacia aplikácia Telegram rýchlo naberá na popularite a niet divu – mnohí ju vnímajú ako bezpečnejšiu alternatívu aplikácií WhatsApp alebo Facebook Messenger. Existuje aj menej známa aplikácia Signal, ktorá používateľom taktiež sľubuje pokročilú ochranu správ prostredníctvom end-to-end šifrovania.
Práve jej zakladateľ Moxie Marlinspike sa rozhodol verejne skritizovať konkurenta a vraví, že Telegram v skutočnosti ani zďaleka nie je taký bezpečný, ako sa tvári byť. Téme sa venoval portál Phone Arena.
Dokonca ešte aj WhatsApp a Facebook Messenger ponúkajú lepšiu ochranu ako Telegram
Podľa jeho tvrdení textové správy, obrázky, videá či mená kontaktov ukladané na serveroch Telegramu nie sú nijako šifrované. Namiesto toho sú ukladané v pôvodnej podobe alebo vo forme obyčajného textu. To znamená, že ktokoľvek s prístupom k serverom môže bez problémov vidieť obsah správ používateľov. V lepšom prípade to budú len zvedaví zamestnanci spoločnosti, v horšom hacker s úmyslom zneužiť ukradnuté údaje.
Ďalej uviedol, že v tomto smere lepšiu ochranu ponúkajú dokonca aj Facebook Messenger a WhatsApp, obe pod vlastníctvom spoločnosti Meta. Tá je známa svojou ľahostajnosťou voči súkromiu a ochrany osobných údajov používateľov jej služieb, no aspoň správy pred uložením na server zašifruje základným end-to-end protokolom.
Na prvý pohľad môžu tieto tvrdenia vyzerať ako lacný marketingový ťah, ktorým chce Marlinspike zviditeľniť Signal a potopiť svojho konkurenta. Avšak nie je to prvýkrát, čo niekto spochybnil reputáciu Telegramu.