MojAndroid

Slováci kupujú smartfóny najmä u operátorov na paušál. V poslednom období sa viac zameriavajú na rôzne e-shopy a obľúbenou formou obstarania si nového zariadenia je kúpa použitého. To sa prevažne deje prostredníctvom bazárových portálov. Používateľ tam predá svoje zariadenie a kúpi iné.

Riziká kúpy telefónu z bazáru

Nespornou výhodou je výrazne nižšia cena. Avšak s nižšou cenou prichádzajú aj rôzne riziká. Pokiaľ smartfón kupujete cez bazár, neviete, čo kupujete. Pri kúpe si samozrejme všetky funkcie pekne skontrolujete, no prípadné skryté vady neodhalíte. Problémom môže byť aj stav batérie. Počas piatich minút hrania sa so smartfónom nemáte šancu odhaliť či je v poriadku alebo bude potrebná výmena.

Predajca sa samozrejme prípadné vady bude snažiť čo najviac zakryť. Pokiaľ ich nezistíte na mieste, zaplatíte a prinesiete si svoj nový smartfón domov, máte jednoducho smolu. Na zariadenie nemáte žiadnu záruku, nemôžete ho vrátiť. Budete si musieť nechať chyby odstrániť v servise, za čo si samozrejme zaplatíte.

Pokiaľ ale kupujete používaný smartfón z výkupu od overených e-shopov, ste proti skrytým vadám chránení. Na zariadenie dostanete záruku 12 alebo 24 mesiacov. Výhoda nižšej kúpnej ceny ako pri novom zariadení samozrejme zostáva.

Telefón z výkupu: Čo to vlastne znamená?

Telefón z výkupu je (používané) zariadenie, ktoré obchod kúpil od iného zákazníka a následne ho predáva za zvýhodnenú cenu. Svoj smartfón môžete takto jednoducho predať aj vy, a to buď priamo na predajni alebo prostredníctvom kuriéra, ktorý príde až k vám.

Ako to funguje

Odkúpené zariadenia môžu byť buď úplne nové, prípadne používané. Použité zariadenia sú rozdelené do troch tried, v závislosti od stavu. Celkovo sú tak 4 triedy zariadení z výkupu, ktoré si zákazník môže kúpiť.

Nový z výkupu

Ide o smartfón, ktorý je nový a nebol používaný. Obsahuje kompletné originálne príslušenstvo a predajné balenie bolo otvorené len z dôvodu kontroly. Na takéto zariadenie platí plná 24 mesačná záruka.

Trieda A

Ide o smartfón, ktorý bol používaný, avšak veľmi málo a šetrne, takže vyzerá ako nový. Musí byť vo výbornom technickom stave a 100 % funkčný. Ak bol smartfón odkúpený s kompletným príslušenstvom, tak s ním bude aj predaný. Z hygienických dôvodov sa slúchadlá v balení nenachádzajú. Záruka na telefón z triedy A je 12 mesiacov.

Trieda B

To triedy B sú zaradené smartfóny, ktoré sú v dobrom technickom stave, ale majú viditeľné známky používania. Na displeji či ráme môžu byť menšie škrabance. Ak bol smartfón odkúpený s kompletným príslušenstvom, tak príslušenstvo bude v balení. S výnimkou slúchadiel. Záruka na zariadenia spadajúce do triedy B je 12 mesiacov.

Trieda C

Ide o smartfóny, ktoré majú výrazné známky používania, no sú plne funkčné. Na displeji a tele môžu byť viditeľné a hmatateľné škrabance alebo ryhy. Pre príslušenstvo a slúchadlá opäť platia rovnaké pravidlá ako v triedach A a B. Záruka na smartfón je 12 mesiacov.

Zákazník má možnosť pozrieť si vykúpené zariadenia priamo v predajni, čo určite odporúčame. V prípade nových to až také nutné nie je.

Predajná cena závisí od viacerých faktorov

Príklad z praxe: Prídete do obchodu a máte záujem o konkrétny smartfón z výkupu. Pravdepodobne rovnaký model nájdete za rozdielne ceny. Je to samozrejme logické. Pokiaľ vám stačí, že je plne funkčný a nevadia vám škrabance, zvolíte si triedu C, v ktorej bude zariadenie určite lacnejšie ako v triede A. 

A práve od zaradenia do tried sa vyvíja konečná predajná cena. Vplýva na ňu množstvo faktorov, ktoré sa týkajú stavu konkrétneho smartfónu. A tak môžete nájsť zariadenie za cenu 500 eur, ktoré je zaradené medzi novými, pričom rovnaký smartfón v triede C môže stáť kľudne aj 300 eur.

Ktorý si zvolíte, je už len na vás. Záruku 12 mesiacov dostanete aj na ten najlacnejší a taktiež bude plne funkčný. Len nebude vyzerať ako nový.

Proces výkupu zariadenia

Výkup zariadenia prebieha v štyroch krokoch. Najskôr si vypočítate cenu pomocou online kalkulačky. Jednoducho zadáte model vášho zariadenia a vyklikáte jednotlivé položky. Obchod mobilonline.sk tak zistí, aké príslušenstvo k nemu máte, kde bol kúpený, či je v záruke, v akom je stave a podobne. Od týchto parametrov sa následne odvíja výkupná cena.

Následne si vytvoríte nezáväznú objednávku s 3-dňovou garanciou odkupnej ceny. V ďalšom kroku prinesiete zariadenie na predajňu, prípadne preň príde kuriér. Posledným krokom je už samotné vyplatenie peňazí, a to buď v hotovosti na predajni alebo prevodom na váš účet.

Zhrnutie: Prečo kúpiť použitý smartfón z výkupu?

  • šetríte tým životné prostredie
  • výhodná cena
  • dostanete plne funkčný smartfón
  • získate záruku 12 alebo 24mesiacov
30.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+