MojAndroid

Určite to mnohí z vás poznajú – telefón sa vám vyšmykne z ruky a vy iba sledujete, ako dopadne na zem. Dúfate pritom, že nedopadne na krehký displej, ale na odolnú zadnú stranu. Ak sa tak stane a váš telefón zostane bez ujmy, považujete to za malý zázrak. Prečo? Prečo nie sú šance pádu na ktorúkoľvek inú stranu zariadenia rovnomerne rozložené? Prečo sa nám zdá, že v drvivej väčšine prípadov padne nadol práve cennou obrazovkou? Je to iba náhoda, Murphyho zákon, alebo je v tom niečo viac?

Skutočnosť je taká, že je to všetko o fyzike a nie je to iba naša predstava. Dokázal to teraz fyzik Rober Matthews, ktorý už v minulosti fyzikálnym zákonom preukázal, že maslový chlieb padne na zem väčšinou maslovou stranou na základe fyziky a nie iba zlej predtuchy. Teraz svoje skúsenosti a pozorovania presunul na oveľa modernejšie odvetvie – pády smartfónov. Dospel k podobnému záveru, čo ale majiteľov smartfónov nepoteší – ak váš telefón padne z výšky na zem, je veľmi pravdepodobné, že dopadne práve stranou s displejom.

vzorec

Práve na tejto skutočnosti postavila marketingovú kampaň spoločnosť Motorola, resp. Lenovo, keďže ich najnovší smartfón Moto X Force (Droid Turbo 2) je odolný voči rozbitiu a spoločnosť okolo toho už narobila dosť rozruchu. Ak teda nabudúce pristane váš telefón na zemi obrazovkou, môžete si aspoň povedať, že to nie je iba zlá sila vo vesmíre, ale jednoducho fyzika. Váš rozbitý displej to už ale asi nezachráni.

Zdroj: Android Authority

27.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • mar bartian

  mily moj android :) ste neuveritelni.
  opajcnut niekde clanok a uvernit ho bez toho aby ste vobec vedeli co uverejnujete je uz vazne slusny vykon.

  “Tento vzorec, hoci nám veľa nehovorí, túto teóriu dokazuje” :D nevieme co to je ale vieme co to dokazuje :D chalani chodte do politiky

 • Vlado

  Netreba žiadnu komplikovanú rovnicu. Ťažisko je väčšinou posunuté smerom ku ťažšiemu materiálu, v tomto prípade displeju zo skla. Ak je dostatočná vzdialenosť stihne sa otočiť tak aby dopadol tak ako nechceme. Zostáva dúfať, že povrch na ktorý dopadne sú napríklad parkety a nie betón ktorý vzyčajne nie je dokonale hladký a tak sa sila nárazu rozloží na plochu displeja, ale iba na pár bodov.

  • Zdeno

   Myslim že si vedľa ;)

   • Vlado

    Hej? Čo už, mýliť sa je ľudské ;)

    • Zdeno

     V pohode

 • mar bartian

  co som porusil svojim prispevkom ze ste mi ho odstranili? ste natolko jesitny ze si neviete priznat svoju chybu?

  alebo snad viete o tom co pisete?

  mily moj android :) ste neuveritelni.
  opajcnut niekde clanok a uvernit ho bez toho aby ste vobec vedeli co uverejnujete je uz vazne slusny vykon.

  “Tento
  vzorec, hoci nám veľa nehovorí, túto teóriu dokazuje” :D nevieme co to
  je ale vieme co to dokazuje :D chalani chodte do politiky

 • jasom

  Akurát ste sa zabudli zmieniť o tom prečo teda padne displayom nadol. To že to niekto povedal moc nestačí…

  • SeppWinkler

   Presne tak, akoby sa autorovi nechcelo interpretovať ten “jednoduchý” vzorček :)

   • mar bartian

    nekritizujte :) zmazu vas :D

 • mar bartian

  ste trapni… ked sa vas niekto na nieco pyta tak majte v sebe aspon tolko slusnosti ze odpovedzte na otazku. mazat kriticke prispevky dokaze kazdy tupec..

 • Tomáš

  Takže si to teraz všetci máme vyrátať že, “PREČO” ! ?

 • Retard

  Článok, kde je použitý vzorec a nie sú uvedené konštanty ma asi takú výpovednú hodnotu ako povedať, že dnešné stretnutie vo futbale sa skončilo 2:1 :-)
  To, ktorou stranou padne chlieb na zem nezáleží od polohy jeho ťažiska ale od výšky, z ktorej padá. To isté platí aj u mobilov. Ak bude mobil položený na stole displejom dolu, tak padne na zadný kryt.

 • Ponysynth One

  Čakal som aj vysvetlenie, ten článok mi príde málo obšírny…

 • Aďo

  članok ma asi taku hodnotu ako autorov umysel pri písaní jeho članku..žiadnu…

+