MojAndroid

Nie je žiadnym tajomstvom, že v Číne funguje iný politický režim ako u nás. Aj preto sa stáva, že niektoré praktiky sú v Číne úplne bežné, no v západnom svete sú absolútne neakceptovateľné. Presne toto nedorozumenie a zrejme aj nedbanlivosť niektorých výrobcov spôsobili, že sa do medzinárodného obehu dostali zariadenia, ktoré by inak mali byť určené iba pre čínsky trh. To by možno až tak nevadilo, ak by tieto zariadenia neposielali SMS s citlivými údajmi používateľov bez ich vedomia na servery výrobcov.

Špeciálne upravený firmvér sa mal nachádzať v zariadeniach mnohých čínskych výrobcov. Telefóny mali automaticky odosielať SMS správy s informáciami o polohe, kontaktoch, zozname telefonátov, celé SMS správy a ďalšie citlivé informácie. Softvér má na svedomí čínska spoločnosť Shanghai Adups Technology Company, ktorá ho pripravila špeciálne na žiadosť čínskych výrobcov smartfónov. Tí chceli tieto informácie použiť s cieľom lepšie zacieliť reklamu na svojich zákazníkov, čo by možno v Číne prešlo, no v ostatných častiach sveta je to neakceptovateľné.

Problém sa týka špecificky spoločnosti BLU, ktorej zariadenia sa predávajú aj v USA. Výrobca ale uviedol, že problém sa týka iba 120 000 zariadení. Celkovo by sa mal firmvér nachádzať v asi 700 000 zariadeniach a týkať by sa to malo aj ďalších čínskych výrobcov. Škodlivý softvér odhalila bezpečnostná firma Kryptowire, ktorá k celej situácii vydala obsiahlu správu. V súčasnosti by už mali byť postihnuté zariadenia aktualizované a softvér by mal byť odstránený. Iba samotná existencia celého incidentu je ale skutočne poburujúca.

Zdroj: NYT, Kryptowire

17.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+