MojAndroid

Telefonovanie za volantom je stále problém, ktorý ohrozuje bezpečnosť na cestách. V boji s týmto problémom používa vláda metódu trestania telefonujúcich vodičov pokutou, ktorej suma je momentálne 50 EUR. Ministerka vnútra Slovenskej republiky Denisa Saková predstavila zmeny pravidiel na cestách, ktoré sa dotknú aj telefonovania za volantom, neskúsených vodičov alebo cyklistov.

Podľa ministerky vnútra vodiči často používajú mobily tak, že ich držia v ruke počas jazdy. Keďže pritom nevenujú dostatočnú pozornosť riadeniu vozidla, rezort zvýši sankcie za porušenie zákazu ich používania. Novela cestného zákona zdvojnásobí pokutu za používanie mobilu za volantom na 100 Eur. Pokuta sa nebude vzťahovať len na mobilné telefóny.

Vzťahuje sa to aj na iné telekomunikačné, audiovizuálne a obdobné zariadenia, ktoré sú používané v ruke pri šoférovaní.

Denisa Saková, ministerka vnútra SR

Na základe aplikačnej praxe pri objasňovaní priestupkov súvisiacich s požitím alkoholických nápojov u cyklistov novela spresňuje definíciu územia, na ktorej platí tolerancia užívania alkoholu. To znamená, že tolerancia u cyklistov platí len v rámci obce, teda od tabule označujúcej jej začiatok po jej koniec.

Nové pravidla sa budú týkať aj vodičov, ktorí majú vodičské oprávnenie kratšie ako dva roky.

Približné každá piata dopravná nehoda, pri ktorej je usmrtený účastník, je spôsobená vodičom s vodičskou praxou do dvoch rokov. Týchto vodičov je päť percent z celkového počtu vodičov.

Denisa Saková, ministerka vnútra SR

Ak vodiči s menej ako dvojročnou praxou dvakrát porušia pravidlá cestnej premávky závažným spôsobom alebo prekročia najvyššiu povolenú rýchlosť, budú musieť na základe novely absolvovať dodatočné školenie v autoškole, pohovor u dopravného psychológa či opätovné testy z pravidiel cestnej premávky. Zmeny by mali viesť k väčšej disciplinovanosti a obozretnosti vodičov. Medzi ďalšie zmeny, ktoré novela prinesie, patrí povinnosť vytvárania záchranárskej uličky pre sanitky a záchranárov medzi dvoma pruhmi pri kolóne na diaľnici. Zjednoduší sa aj evidencia a prehlasovanie vozidiel.

Náš tip
Aktualizácia Android Auto prináša bezpečnejšie používanie multimédií a správ
9.1.2019
Zdroj: TASR
 • Vladimír Ptáček

  Ja si pamatam, ze ked som robil prvy krat vodicak v 15 rokoch (AM), tak vtedy platilo, ze ak som spravil za prve 2 roky dva pristupky, vzali by mi vodicak a musel som ist tiez na preskusanie.

 • SeppWinkler

  Pokuty nič neriešia, akurát vytvárajú elitu, ktorá „si to môže dovoliť“. Jedná cesta, ktorú dokonca náš právny poriadok pozná, len ju (prečo asi?!?!) neuplatňuje, je zákaz činnosti. Pokiaľ by za telefonovanie za volantom bol odobratý vodičák na 5 rokov, hneď by bola väčšina vodičov slušná.

 • Wergimo

  jednoznačne to treba sprísniť, a pokutu by som dal minimálne 200€, aby to bolo z peňaženky cítiť. Je jasné, že blbé decká bohatých rodičov, ktoré si z dodržiavania pravidiel nič nerobia (samozrejme arogantných debílkov je aj v radách obyčajných smrteľníkov), tá suma nerozhádže, ale stovečka je naozaj málo ako výchovný prostriedok.
  Ideálne ten zákaz šoférovania na 6-12 mesiacov.

+