MojAndroid

Aj vám znovu začali volať neznáme čísla? Nie ste sami. So začínajúcou sa dovolenkovou sezónou narastá aj počet podvodníkov, ktorí si chcú privyrobiť na nič netušiacich obetiach. Tie si môžu myslieť, že im volá dovolenkujúci príbuzný. Z Ruska volali aj nám do redakcie.

Operátori o probléme vedia a riešia ho

Hneď dvakrát sa snažili dovolať nášmu šéfredaktorovi Michalovi. Viacero podnetov na podobné incidenty sme zaznamenali aj na sociálnych sieťach, a tak sme kontaktovali našich operátorov s prosbou o vyjadrenie. V Telekome o situácii vedia a aj ju riešia:

„Tieto podozrivé volania a prezváňania sa v poslednom roku objavujú cyklicky každých pár týždňov. Druhá strana akurát mení pôvod, intenzitu či krajinu, tentokrát sa rozmohli ruské čísla. Evidujeme viaceré čísla a priebežne sme zablokovali celý rozsah +79540330, no stále je šanca, že vzniknú ďalšie. Zákazníkom odporúčame nevolať späť na dané čísla,“ hovorí Michal Korec, hovorca spoločnosti Telekom.

Z tohto čísla volali nášmu šéfredaktorovi Michalovi.

O2 zatiaľ nezaregistrovalo hovory z ruských čísel, no už podvodné hovory zaregistrovalo, aj keď nie v zvýšenej miere. Tieto čísla už operátor zablokoval, s podobným problémom bojuje operátor už dlhšie.

„Podozrivé volania a prezváňania z cudzích krajín, najmä afrických a ázijských, ale aj z Európy či Oceánie, sú pravidelne sa opakujúcim problémom. Obvykle sa vyskytujú niekoľkokrát za rok. Prijatie takéhoto volania nie je síce spoplatnené, ale takéto čísla ihneď po identifikácii blokujeme, aby neobťažovali zákazníkov ďalšími prichádzajúcimi volaniami a tiež aby nebolo možné na ne volať späť. Našim zákazníkom odporúčame v prípade zmeškaného volania z akéhokoľvek neznámeho čísla so zahraničnou predvoľbou nevolať naspäť. Potenciálne riziko vyplýva z volania späť na takéto číslo v podobe spoplatnenia odchádzajúceho hovoru podľa cenníka. V záujme ochrany zákazníka má O2 dlhodobo zablokované odchádzajúce hovory najmä do niektorých afrických a ázijských krajín, ktoré sme vyhodnotili ako rizikové. V prípade záujmu samozrejme zákazníkovi volania na jeho žiadosť umožníme. V prípade podozrenia prosíme zákazníkov, aby nás o takomto jave neodkladne informovali,“ hovorí Tereza Molnár, hovorkyňa O2 Slovakia.

O vyjadrenie sme požiadali aj bezpečnostnú spoločnosť ESET. Odpovedal nám bezpečnostný špecialista Ondrej Kubovič:

“Nejde o novým problém. Podobné telefonáty podvodníkov sa objavujú už niekoľko rokov a to vo všetkých častiach sveta. V prípade slovenských používateľov ich doposiaľ chránila najmä malá rozšírenosť slovenčiny. Oveľa častejšie tak na podobné hrozby mohli naraziť používatelia španielčiny či angličtiny. Tento problémy však mali v prvom rade rozpoznať a riešiť mobilní operátori, ktorí majú v daných číslach lepší prehľad.

V každom prípade by sme používateľom odporúčali:

1.      Ak vám volá neznáme prípadne zahraničné číslo, nedvíhajte ho. Vyhnete sa tak nevyžiadanej reklame, či rozhovoru s podvodníkmi.

2.      Používajte kvalitné a spoľahlivé bezpečnostné riešenie pre prípad, že by sa vám snažili takýmto spôsobom nainštalovať falošnú či nebezpečnú aplikáciu do vášho zariadenia. Notifikácie či varovania bezpečnostného riešenie neobchádzajte a neignorujte.

3.      Na trhu sú k dispozícii aj špecializované aplikácie, ktoré si vedú databázu podobných nevyžiadaných hovorov a kontaktov, z ktorých prichádzajú. Môžu tak používateľovi tiež pomôcť výrazne zredukovať ich počet. Pozor však na falošné aplikácie, ktoré by takúto funkcionalitu len sľubovali, no sami boli hrozbou.

4.      V rámci ESET Mobile Security si môžete vytvoriť vlastný blacklist – teda zoznam telefónnych čísel, z ktorých aplikácia telefonát zablokuje.”

Vyjadrenie nám už zaslal aj Matúš Benčík, hovorca operátora 4ka:

“Neustále sledujeme akékoľvek podozrivé správanie v našej sieti. Keďže sme zaznamenali zvýšenú aktivitu prezváňania z podozrivých zahraničných čísiel, okamžite sme na potrebnú dobu zablokovali odchádzajúce hovory na čísla začínajúce na +7 954 033… Aj keby boli Štvorkári prezváňaní a náhodou telefonát prijali, za takýto hovor nič neplatia. Volanie na škodlivé čísla bolo zablokované, pretože inak by boli tieto hovory účtované štandardnými cenami platnými pre Ruskú federáciu. Ide o rutinný zákrok, ktorým vždy okamžite ochránime používateľov našej siete.”

Zdvihnutie telefonátu je neškodné, no nevolajte späť

Na vyjadrenia ďalších dvoch operátorov zatiaľ čakáme. Už teraz je ale zrejmé, že ak vám v posledných dňoch volalo neznáme zahraničné číslo, zrejme nebudete sami. Samotné zdvihnutie takéhoto telefonátu je v podstate neškodné. Na telefonát reagoval aj náš šéfredaktor Michal, na druhej strane sa ozval ženský hlas, ktorému nebolo veľmi rozumieť a po krátkej chvíli hovor ukončila druhá strana. Aj napriek tomu si však Michal neskôr našiel ďalší zmeškaný hovor z toho istého čísla. Preto aj vy, ak si nájdete zmeškaný hovor z cudzej krajiny, nenaleťte a nevolajte späť.

Upravené 29. júna o 18:35:

Doplnené o vyjadrenie spoločnosti ESET a upravené vyjadrenie spoločnosti O2 Slovakia.

Upravené 2. júla o 09:15:

Doplnené o vyjadrenie operátora 4ka.

2.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+