Možno niektorí z vás majú doma počítač, ktorý ma v sebe integrované dva a viac operačných systémov. Tento spôsob má isté výhody, kedy môžete okrem vzdelávania sa v jednotlivých platformách, pracovať pod viacerými operačnými systémami a tým rozdeliť svoje priority aj na základe bezpečnosti práce s jednotlivými údajmi napríklad na domáce a pracovné. Predstavte si však situáciu, že by sme mali možnosť spustiť dva operačné systémy aj na smartfónoch. Takto by sme získali zariadenie, ktoré by naozaj mohlo pracovať kdekoľvek na v podstate akejkoľvek úlohe.
Technológia, ktorá by mohla umožniť tento spôsob práce na smartfónoch sa volá Hypervisor. Má dve varianty a prináša možnosť viacerých operačných systémov na jednom mobilnom zariadení. Prvý variant poskytuje virtuálny operačný systém pod pôvodným operačným systémom a druhý variant poskytuje vedľa pôvodného OS vytvorenie plnohodnotného operačného systému, ktorý pracuje samostatne. Používateľ môže prepínať medzi jednotlivými operačnými systémami a ak prijmete hovor pod jedným z nich, smartfón sa automaticky prepne na tento systém.
Hypervisor prvého variantu potrebuje však veľkú podporu od výrobcov smartfónov a hardvéru, aby bola optimalizovaná výdrž batérie a ďalších súčastí hardvéru. Jednotlivé systémy sa však nijako neovplyvňujú a bez problémov môžu pracovať jeden vedľa druhého.
Druhý variant spúšťa operačný systém v takpovediac programe podobnom ako je VirtualBox. Teda pod hlavným operačným systémom je spustený v okne druhý doplnkový systém. Takto si môžete virtuálne spustiť napríklad aplikáciu, ktorá nie je spustiteľná pod operačným systémom Android a pracovať s ňou.
Zdá sa teda, že výrobcovia smartfónov budú musieť pridať hardvérového výkonu a pamäte, aby sa podobné experimenty ujali naplno. Táto technológia by sa mohla objaviť už na konci budúceho roku, čo by mnohým používateľom vyhovovalo a vytvorilo tak viacej možností pre zábavu ale aj prácu, ako ich poznáme teraz.
Zdroj, foto: Computerworld, Androidauthority