MojAndroid

O kauze okolo americkej bezpečnostnej agentúry NSA, ktorú spustil známy whistleblower Edward Snowden, sa toho popísalo dosť a opakovane sme o nej informovali aj na našej stránke. Len v skratke teda pripomeňme, že sa jedná o masívne odpočúvanie, špehovanie a sledovanie celosvetovej internetovej komunikácie, pričom agentúra sa zamerala na tisícky cieľov z oblasti politiky, ekonomiky, priemyslu, ale dokonca aj na charitatívne organizácie.

NSA sledovanie

Hovorilo sa tiež o tom, že v rámci programu PRISM má NSA prístup do všetkých Android, iOS a BlackBerry smartfónov, do mailových služieb a vie sa dostať dokonca aj do serverov technologických spoločností za účelom monitorovania osobných informácií o používateľoch. Niet divu, že technologické spoločnosti zacítili ohrozenie a voči tejto hrozbe sa spojili aspoň v žiadosti o zmenu právomocí NSA.

Náš tip
Technologickí giganti žiadajú zmenu právomocí NSA

Zdá sa však, že tento otvorený list so žiadosťou je len začiatkom dlhej „zákopovej vojny“, teda dlhodobého sporu medzi štátnymi organizáciami na čele s NSA a technologickými spoločnosťami ako Google, Yahoo či Microsoft. Za všetkých sa vyjadril Eric Grosse, šéf bezpečnosti Google: „Najskôr sme boli v akýchsi pretekoch v zbrojení so sofistikovanými zločincami. Neskôr sme sa ocitli v nových pretekoch v zbrojení s istými štátnymi inštitúciami, ktoré sprevádzajú chýry o kyberútokoch. Do tretice sme teraz opäť v ďalších pretekoch v zbrojení, ale tentoraz s najlepšími a najlepšie vybavenejšími štátnymi inštitúciami“.

Predstavitelia NSA však v tomto smere necítia žiadnu vinu a nepripúšťajú ústupky. Ako sa pre časopis Wired vyjadril jeden z nich, „Gmail je medzi teroristami celosvetovo najpopulárnejšou mailovou službou a na druhom mieste je Yahoo. Samozrejme, nie je to preto, že by tieto dve spoločnosti boli zlé a chceli napomáhať terorizmu, len proste poskytujú skvelé služby“.

NSA teda zrejme v mene „národnej bezpečnosti“ neustúpi a v monitoringu internetu a používateľov služieb technologických spoločností bude pokračovať. Do akej miery tieto snahy zmenia internet a či sa technologickým spoločnostiam podarí dostatočne vzdorovať tlaku štátnych organizácií, ukáže až čas.

Zdroj: theverge.com

8.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+