MojAndroid

Čínska spoločnosť TCL v úvode roka 2020 prezentovala niekoľko svojich vízií, akým smerom by sa chcela uberať v oblasti skladacích zariadení. Prekvapení bolo samozrejme viacero, no asi tým najväčším bol smartfón s vysúvacím, respektíve rolovateľným displejom.

S myšlienkou na vytvorenie takéhoto unikátu sa TCL pohráva už dlhšiu dobu a vyzerá to tak, že to nemusí skončiť len pri predstavách. Ako upozornil portál Gizchina, do obehu sa dostalo video, ktoré zachytáva prototyp smartfónu s rolovateľným displejom.

Podrobnosti chýbajú, no dostupných je niekoľko základných informácií. Na krátkom videu má byť zachytený smartfón, ktorý v základom stave disponuje 4,5-palcovým AMOLED displejom. Vďaka “rolovaciemu mechanizmu” sa dokáže bez väčších problémov natiahnuť tak, že uhlopriečka sa zväčší na 6,7-palca.

TCL chce svoju technológiu ohýbacích a rolovacích obrazoviek zjavne dostať do viacerých typov zariadení. Naznačuje to spomínaná vízia spoločnosti, ako ďalšie prezentačné video, ktoré v krátkosti ukazuje extrémne flexibilné obrazovky rôznych veľkostí.

TCL sa súčasne necháva počuť, že pozornosť venuje aj možným problémov so životnosťou svojich neštandardných panelov. V aktuálnej fáze majú vydržať 200 000 zložení a rozložení. Ešte počas tohtoročného veľtrhu IFA zástupcovia spoločnosti uvádzali, že prvé zariadenia tohto formátu nemáme čakať skôr ako na konci roka 2020.

Či to tak skutočne bude je prinajmenšom otázne. Prezentačné videá síce môžu naznačovať, že sa niečo chystá, no rovnako tak môže ísť iba o čistý propagačný materiál. Navyše do celého produkčného procesu mohla výrazným spôsobom zasiahnuť aktuálna pandemická situácia. V každom prípade, rozhodne to celé vyzerá poriadne zaujímavo.

Boj o prvenstvo

Záujem o ponúknutie tejto technológie nemá len TCL, podobne netradičné zariadenie sa nedávno objavilo aj v patente spoločnosti Samsung. Do veľmi blízkych experimentov sa ešte v roku 2016 púšťala aj spoločnosť Xiaomi. Nedávno sa správy o vysúvacom smartfóne s rozšíriteľným displejom objavili aj v tábore Oppo.

Dá sa teda povedať, že snaha zo strany technologických spoločností je skutočne vysoká. Dokonca to podľa všetkých tých náznakov vyzerá tak, že sa medzi sebou budú pretekať v snahe o získanie statusu skutočného technologického inovátora. Ktorá spoločnosť rolovateľný displej v smartfóne prinesie ako prvá reálne na trh je samozrejme otázne. Potenciál na to majú viacerí kandidáti.

Náš tip
Sú skladacie smartfóny s ohybnými displejmi dostatočne odolné?
29.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+