MojAndroid

Ako informuje Tatrabanka na svojom webe, z dôvodu prechodu na platobné štandardy SEPA budú od štvrtka 31. októbra od 22.30 do nedele 3. novembra 2013 do cca 6.00 hodiny ráno úplne nedostupné niektoré službykonkrétne sa jedná o Internet banking, mobilnú aplikáciu Tatra banka, a službu Tatra banka VIAMO. V tomto čase rovnako nebude možné využívať služby TatraPay, CardPay a i:deal.

Tatrabanka odstávka

Fungovať bez obmedzení však budú bankomaty a nijako obmedzené nebudú ani platby platobnými kartami. Služba b-mail môže zaznamenať krátkodobé výpadky, avšak správy, ktoré počas výpadku neprídu, budú následne doposielané.

V tomto období taktiež nebude veľká väčšina služieb Tatrabanky dostupná ani cez kontaktné centrum DIALOG Live. Zároveň budú od piatka 1. novembra do nedele 3. novembra 2013 zatvorené všetky pobočky banky. Tatrabanka preto odporúča realizovať požadované bankové služby ešte do tohto termínu, resp. až po jeho skončení.

Marína MasárováV súvislosti s výpadkom a prechodom na spomínané štandardy SEPA sme sa na podrobnosti opýtali priamo v Tatra banke. Na naše otázky odpovedala jej hovorkyňa, Marína Masárová:

Nebolo možné zrealizovať prechod na SEPA iným spôsobom, bez takéhoto výrazného obmedzenia služieb?

Ide o projekt, ktorý je svojou komplexnosťou, rozsahom, dopadom na interné systémy a počtom zapojených ľudí podobný uvádzaniu eura v roku 2008/2009. Z našich skúseností počas “dušičiek” klienti minimálne realizujú svoje bankové potreby. Aj preto sme si zvolili tento termín na odstávku.

Piatok je štátny sviatok, čo znamená, že to nie je tzv. bankový deň, rovnako ako dni víkendu. To znamená, že aj za štandardných okolností by napríklad domáca medzibanková platba zadaná v piatok – štátny sviatok – bola zrealizovaná až v pondelok, resp. utorok. Nakoľko výbery z bankomatu ako aj platby kartou budú naďalej funkčné, veríme, že väčšina našich klientov túto odstávku ani nepocíti. Klientom ďakujeme za pochopenie a ospravedlňujeme sa im za spôsobený nekomfort.

Ako sa výpadok dotkne používateľov mobilných služieb Tatra banky?

Mobilné aplikácie Tatra banka a Tatra banka VIAMO nebudú funkčné od štvrtku večera 22,30 hod. dňa 31. 10. 2013 do nedele 3. 11. 2013 do 6,00 hod. ráno.

Boli zákazníci bankou v dostatočnej miere a včas informovaní o chystanej odstávke?

Klientov sme informovali 7 dní vopred cez pobočkovú sieť, našu webovú stránku, Internet banking, či sociálne siete. Používatelia VIAMO sa o odstávke dozvedia prostredníctvom push notifikácie. Používatelia aplikácie Tatra banka sa o odstávke dozvedeli na vyššie uvedených miestach. Klienti sa tak o odstávke dozvedia na všetkých miestach, ktorých sa odstávka dotkne.

Aké konkrétne zmeny prípadne výhody prinesie SEPA bežným klientom? 

Spotrebitelia, podnikatelia, obchodníci a verejný sektor budú schopní realizovať platby a inkasá v mene euro v rámci oblasti krajín SEPA rovnako jednoducho a rýchlo ako domáce platby. Na získanie všetkých výhod, ktoré prináša SEPA bude klientom stačiť jeden platobný účet vedený v niektorej z krajín SEPA (nebude potrebné otváranie účtov vo viacerých krajinách). Cieľom SEPA je odstránenie rozdielov pri realizácii domácich platieb (v mene euro v rámci SR) a cezhraničných platieb v mene euro v rámci EÚ a EHP.

Zdroj: Tatra banka

30.10.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+