MojAndroid

Tatra banka predstavuje ako prvá na Slovensku inováciu Tvárová biometria TB, vďaka ktorej si otvoríte online účet, na ktorý si môžete ihneď poslať peniaze, vybrať si ich z bankomatu či robiť z neho prevody. Navyše, účet otvorený cez Tvárovú biometriu TB využívate po celý rok bez poplatku za jeho vedenie.

Náš tip
Tatra banka: Komplexné mobilné bankovníctvo | SmartBanka 2017

Rok 2018

Online účty sú tu už roky. Avšak slovo online väčšinou znamenalo len online elektronickú žiadosť. Klient po jej vyplnení musel čakať na kuriéra alebo navštíviť pobočku, aby bol jeho účet aktívny a mohol ho začať využívať. Tatra banka sa rozhodla priniesť online účet, na ktorý si budete môcť okamžite poslať peniaze, vybrať si ich z bankomatu či robiť z neho prevody. Účet, ktorý bude dostupný aj pre tých, ktorí žiadny iný účet ešte nemajú. Na to bola však potrebná zmena legislatívneho prostredia a ďalší rozvoj biometrickej technológie.

Náš tip
Tatra banka sprístupnila do prevádzky Open banking

Zmena legislatívneho prostredia

Jedným z mála spôsobov ako bolo doteraz možné v zmysle legislatívy overiť identitu osoby na diaľku, bol prevod peňažnej čiastky z účtu klienta v inej banke, tzv. „penny payment“. Prevodom minimálnej čiastky, napríklad 1 centu, sa presunula zodpovednosť za overenie osoby na banku, odkiaľ boli peniaze prevedené. Nevýhodami z pohľadu nového klienta boli nutnosť mať účet v inej banke a trvanie medzibankového prevodu (1 pracovný deň), na ktorý je viazaná aktivácia účtu. Menšia kontrola, ktorá spočívala len v overení mena klienta pri prevode, bola rizikom pre banku.

Ustanovenia novely zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a ochrane pred financovaním terorizmu vstúpili do platnosti 15. marca 2018. Novelizovaný zákon umožňuje využívanie elektronických prostriedkov, ako sú elektronický podpis, elektronický občiansky preukaz, mobilné aplikácie na smart telefónoch či tabletoch. Banky tak môžu overovať totožnosť klientov práve pomocou nových technológií bez toho, aby boli klienti osobne prítomní v pobočke. Využívanie nových technológií v tejto oblasti podporuje aj samotná európska smernica a jej cieľom je nastaviť rovnaké legislatívne prostredie pre všetky banky.

Náš tip
Push-notifikácie aj rýchla kontrola zostatku. To sú zimné novinky v aplikácii Tatra banka

Technologické trendy vo svete

Vo viacerých krajinách Európskej únie a eurozóny si už dnes môžu klienti založiť účet či vykonať iný bankový obchod bez toho, aby banku fyzicky navštívili. Overovanie totožnosti sa uskutočňuje prostredníctvom moderných technológií. Niektoré zahraničné banky ponúkajú svojim klientom možnosť odfotiť si preukaz totožnosti a potom si urobiť selfíčko alebo krátke video. Softvér získa z oboch prvky podstatné pre overenie živosti človeka a platnosti preukazu. Zároveň overí, či ide na oboch fotografiách o rovnakú osobu, a skontroluje, či ide o selfie živej osoby (a nie fotografiu, figurínu alebo prednahraté video). Vyhodnotí mieru zhody a buď ihneď otvorí účet, alebo vyžiada iné spôsoby overenia identity. Inou možnosťou je overovanie identity pri založení účtu prostredníctvom asistovaného video hovoru, ktorú využíva napríklad nemecká banka N26.

Výhody tvárovej biometrie

 • bezpečnosť
 • plne automatizované riešenie
 • okamžitá spätná väzba
 • úspora času až 70 percent
 • identifikácia prítomnosti osoby
 • získanie vhodnej fotografie pomocou ICAO štandardov
 • overenie živosti človeka
 • biometrické porovnanie fotografií (tvár, fotografia z OP, register Ministerstva vnútra SR) a stotožnenie osoby
 • overenie údajov z dokladu

Bezpečnosť

“Z pohľadu bezpečnosti považujeme nový spôsob identifikácie za minimálne rovnako bezpečný ako identifikáciu v pobočke. Klienti si môžu byť istí, že komunikácia je zabezpečená na rovnakej úrovni ako státisíce operácií súčasných používateľov aplikácie Tatra banka. Komunikácia je šifrovaná, osobné údaje vrátane fotografií neopustia servery Tatra banky s výnimkou zabezpečeného online dopytu na Ministerstvo vnútra SR. Banka v priebehu procesu vyhodnocuje všetky potrebné informácie podľa pravidiel, ktoré požaduje regulátor (KYC – Know Your Customer, AML, FATCA a pod.).”

Náš tip
Používate aplikáciu Tatra banka? Takto si udržíte prehľad o svojich financiách!

Ako to funguje

 1. Stiahnete si aplikáciu Tatra banka
 2. Zadáte základné údaje
 3. Overíte svoje telefónne číslo
 4. Vytvoríte si PIN do aplikácie
 5. Naskenujete svoj občiansky preukaz a nasnímate svoju tvár – banka obratom overí platnosť dokladu a vašu totožnosť voči databáze Ministerstva vnútra SR
 6. Potvrdíte zmluvnú dokumentáciu
 7. Zadáte heslo a e-mail k výpisom, kontaktné údaje pre doručenie debetnej karty

Nečakáte na schválenie, účet máte aktivovaný okamžite a môžete naň ihneď prijať peniaze. Kuriérom alebo na pobočke dostanete debetnú kartu, kartu a čítačku, heslo do internet bankingu a zmluvu.

Tvárová biometria bude dostupná v novej verzii aplikácie Tatra banka už v priebehu najbližších dní. Budete si ju môcť stiahnuť v aplikačných obchodoch Google Play a App Store do zariadení s minimálnou verziou operačného systému Android 4.1 alebo iOS 9.

PIN kód ku karte zistíte priamo v aplikácii

Novinkou bude aj zobrazenie PIN kódu priamo v aplikácii Tatra banka. Kuriér vám tak prinesie iba kartu, PIN k nej bude v aplikácii. Dostanete sa k nemu len vy, pretože najskôr je potrebné sa do aplikácie prihlásiť, až potom si môžete zobraziť PIN. Navyše, pokiaľ je PIN kód zobrazený, nie je možné urobiť snímku displeja na zariadeniach s Androidom ani iOS. Nový update s označením 2.12 bude k dispozícii v priebehu budúceho týžňa.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

14.5.2018
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+