MojAndroid

Tatra banka prináša bezpečné a moderné API (Application Programming Interface)  riešenie v podobe novej PSD2 (Payment Service Directive) smernice. Tá vstúpila do platnosti 13. januára 2018.

Pôvodná smernica o platobných službách (Payment Service Directive, PSD1) vytvorila základný právny rámec, ktorý definoval rovnaké pravidlá pre spracovanie platobných príkazov v rámci Európy. Ďalší vývoj v oblasti platieb však priniesol nové služby, ktoré touto smernicou regulované neboli.

Nová smernica PSD2 má uľahčiť vstup nových poskytovateľov platobných služieb na európsky trh a zároveň priniesť pravidlá, podľa ktorých budú môcť tieto subjekty poskytovať platobné služby koncovým používateľom.

PSD2 so sebou prináša zmeny v oblasti poskytovania platobných služieb

Hlavnou zmenou je  povinnosť sprístupniť vybrané služby tzv. tretím stranám prostredníctvom rozhraní API (Application Programming Interface). Prostredníctvom týchto rozhraní bude možné zadať platobný príkaz alebo získať informácie o platobnom účte – samozrejme, vždy až po klientovom súhlase.

Kto sú “tretie strany”?

Sú to noví poskytovatelia platobných služieb, tzv. tretie strany alebo Third Party Payment Service Providers (TPP). V praxi sa budeme môcť stretnúť s dvoma typmi poskytovateľov platobných služieb.

Prvým typom je poskytovateľ služieb informovania o účte – AISP (Account Information Service Provider). Na základe súhlasu klienta spracováva základné informácie o účte a transakciách na účte v banke. Napríklad, ak má klient vedené účty vo viacerých bankách, cez aplikáciu tretej strany môže vidieť zostatky na všetkých týchto účtoch naraz.

Druhým typom je poskytovateľ platobných inicializačných služieb – PISP (Payment Initiation Service Provider). Na základe žiadosti klienta umožňuje vytvoriť platobný príkaz z účtu vedeného v banke. Napríklad, pri nákupe v e-shope bude mať klient možnosť zvoliť si  platbu cez tretiu stranu. Platobný príkaz zadá prostredníctvom aplikácie tretej strany, pričom tento bude následne zrealizovaný z jeho účtu vedeného v banke. Pre zahraničné platby sa mení deň pripísania prostriedkov na účet a poplatková inštrukcia.

Open banking #challenge

Pri príležitosti  uvedenia nového vývojárskeho portálu Tatra banka pripravuje podujatie Open banking TB #challenge, na ktorom predstaviteľom médií a verejnosti predstaví svoje riešenie a firmám umožní vyskúšať si vzorovú implementáciu. Najlepšie projekty zabojujú o atraktívne ceny. Prezentácie nápadov a technické prototypy vyhodnotí odborná porota.

Zdroj: Tlačová správa

16.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+