MojAndroid

Mobilné platby sú na Slovensku čoraz obľúbenejšie. Situácia v posledných dňoch vygradovala spustením platobného systému Apple Pay, do ktorého sa v prvej vlne pridali 4 banky. Chýbať nemohla ani Tatra banka. Od 26.6. teda môžu klienti nielen Tatra banky platiť svojimi iPhonmi, či dokonca Apple Watch.

O popularite mobilných platieb svedčí aj fakt, že už počas prvého dňa si Apple Pay aktivovalo vyše 14 tisíc klientov Tatra banky na takmer 18 tisíc zariadeniach.

Ani používatelia Android smartfónov nemusia zúfať. Pre nich má Tatra banka svoj vlastný platobný systém Mobile Pay, ktorý je veľmi obľúbený, rýchly a tiež bezpečný. Aplikáciu Tatra banky pre Android má nainštalovaných 64 percent klientov, zatiaľ čo aplikáciu pre iOS 36 percent. Pre porovnanie, trhový priemer je 75,27 % oproti 22,74 % v prospech Androidu.

Ako si nastaviť platby pomocou Apple Pay v Tatra banke?

Je to veľmi jednoduché. Na to, aby ste mohli platiť pomocou Apple Pay, budete v prvom rade potrebovať jedno z podporovaných zariadení, čiže iPhone 6 a novší. Všetci držitelia súkromných debetných kariet Visa Electron a súkromných kreditných kariet Visa vydaných Tatra bankou môžu platiť prostredníctvom Apple Pay.

Ako to nastaviť

 1. Otvoríme aplikáciu Wallet v iPhone
 2. Klikneme na “pridať kartu”
 3. Ak už máte kartu vo svojom iCloud účte, váš iPhone vám ponúkne jej pridanie automaticky. Ak nie, zadáte všetky potrebné údaje – meno, číslo karty a podobne (informácie o karte je možné aj naskenovať pomocou fotoaparátu)
 4. Nasleduje overenie. V SMS správe vám príde overovací kód, ktorý zadáte do aplikácie Wallet
 5. Teraz je všetko nastavené a vy môžete platiť pomocou Apple Pay

Apple Watch

 1. Otvoríme aplikáciu Apple Watch v iPhone
 2. Prejdeme na Wallet a Apple Pay a vyberieme Pridať kreditnú alebo debetnú kartu
 3. Zadáme všetky potrebné údaje o karte rovnako, ako v prípade nastavenia pre iPhone
 4. Nasleduje overenie pomocou sms správy, overovací kód prepíšeme do aplikácie
 5. Všetko je nastavené

Ako platiť

Teraz, keď už máte svoju kartu pridanú v aplikácii Wallet, môžete veľmi jednoducho platiť prostredníctvom svojho iPhonu. Aj tu však platia nejaké pravidlá, ktoré musíte dodržať, aby všetko prebehlo správne.

Ak máte iPhone s Face ID (X, XS, XS Max, XR)

 1. Telefón vytiahnete a dvakrát stlačíte tlačidlo napájania
 2. Na obrazovke sa objaví informácia o tom, že chcete platiť prostredníctvom Apple Pay
 3. Následne prebehne overenie vašej identity pomocou FaceID
 4. Posledným krokom je priloženie telefónu k platobnému terminálu. Odporúčame jeho vrchnou stranou, pretože práve tu sa nachádza NFC čip
 5. Hotovo, nákup je zaplatený

Ak máte iPhone s Touch ID (6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus)

V tomto prípade je postup tiež veľmi jednoduchý. Hlavným rozdielom bude samotné overenie, ktoré tentokrát prebehne prostredníctvom vášho odtlačku prsta a nie rozoznaním tváre.

 1. Telefón priložíte vrchnou časťou k terminálu a podržíte prst na tlačidle Touch ID
 2. Hotovo, nákup je zaplatený

Ak chcete platiť prostredníctvom Apple Watch

 1. Dvakrát stlačte bočné tlačidlo
 2. Priložte Apple Watch k platobnému terminálu
 3. Hotovo, nákup je zaplatený

Je platenie prostredníctvom Apple Pay bezpečné?

Spoločnosť Apple si dáva na bezpečnosti svojich služieb záležať a Apple Pay nie je žiadnou výnimkou. Je to dokonca bezpečnejšie ako platenie s fyzickou platobnou kartou.

Pri použití kreditnej alebo debetnej karty pri platbách cez Apple Pay nie sú údaje o karte uložené v zariadení ani na serveroch Apple. Namiesto toho má každé zariadenie pridelené unikátne číslo, ktoré je zakryptované a bezpečne uložené v zariadení. Každá platba je tiež overená prostredníctvom Touch ID alebo Face ID. Na základe tohto obchodník nemá šancu zistiť údaje z vašej karty.

Prípadný zlodej nemôže váš iPhone použiť ani na zneužitie platieb. Pred uskutočnením samotnej platby je totiž vždy vyžadovaná vaša autentifikácia. Pokiaľ tak neurobí, žiadna platba nebude zrealizovaná. Platenie so službou Apple Pay je tak pre klientov jednoduché, bezpečné a pohodlné.

Reálna skúsenosť

My sme, samozrejme, neváhali a službu sme otestovali aj v praxi. A musíme uznať, že funguje výborne. Pridanie karty je otázkou minúty, následná platba je potom ešte jednoduchšia.

Apple Pay od Tatra banky už pár dní testujeme na iPhone XS. Po niekoľkých úspešných a bezproblémových platbách sme si zvykli na to, že do obchodu ideme už len s mobilom. Peňaženku nechávame doma. Keď potrebujete niečo zaplatiť, stačí vytiahnuť svoj iPhone, dvakrát stlačiť tlačidlo napájania, pozrieť sa naň a priložiť.

Navyše, počas platenia nemusíte byť ani online. Apple Pay podporuje až 10 offline platieb. Nemusíte sa tak obávať, že keď náhodou nemáte signál, platba neprebehne. Prebehne.

V porovnaní s klasickou kartou máte svoj mobil stále poruke. Nemusíte ho hľadať vo vrecku, peňaženke či kabelke, ako je to v prípade platobnej karty. Tá môže pokojne zostať doma, všetko teraz zvládnete len s pomocou vášho telefónu.

V aplikácii Wallet tiež máte vždy aktuálny prehľad o posledných platbách. Viete, koľko ste zaplatili a aj kde ste platili. Navyše nechýba ani mapa, na ktorej vidíte, kde presne ste transakciu uskutočnili.

Najlepšia banková aplikácia

Tatra banka si už dlhšie drží prvenstvo v SmartBanka INDEX. Ide o hodnotenie mobilných bankových aplikácií na základe informácií získaných od ich reálnych používateľov v ankete SmartBanka. Je to živý systém, v ktorom sú zohľadnené všetky pozitívne aj negatívne skúsenosti a názory používateľov na jednotlivé funkcionality bankových aplikácií, ich celkovú použiteľnosť a prínos pre klienta banky.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zaujímavé štatistiky: milión za prvý týždeň

Úplne prvý klient sa zaregistroval ešte pred oficiálnym spustením služby, o 4:30 ráno. Počas prvej hodiny spustenia si ju aktivovalo až 5 tisíc klientov, po prvom dni ich už bolo 14 tisíc. Počas prvého týždňa klienti spolu zaplatili viac ako milión eur práve prostredníctvom Apple Pay.

Momentálne má službu Apple Pay aktivovanú takmer 26 tisíc klientov Tatra banky. Služba je obľúbenejšia medzi mužmi. Len 24 percent z jej používateľov je nežnejšieho pohlavia.

Priemerný vek používateľov Apple Pay v Tatra banke je 32 rokov. No a kde klienti Tatra banky pomocou Apple Pay najviac nakupujú? Na prvých miestach figurujú Tesco, Billa, Slovnaft, OMV, Shell a DM.

Článok vznikol v spolupráci s Tatra bankou.

9.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+