MojAndroid

Hoci bol včerajšok medzinárodným dňom vtipov, tento článok, bohužiaľ, vtipom nie je. Každým rokom používame technológie stále viac, pričom len na svojom smartfóne trávime v priemere 3-4 hodiny denne. To v mnohých smeroch vplýva nielen na náš zrak, ale aj na celé telo. O pár rokov môžu teda ľudia vyzerať úplne inak než je tomu dnes.

Hrubšia lebka a oči ako jašter

V súčasnosti je už známe, že používanie technológií vplýva na ľudské telo v podobe syndrómu karpálneho tunela či vyššie zmieneného zhoršenia zraku. V nemalej miere však moderná doba vplýva aj na našu chrbticu a celkové držanie tela. Touto témou sa z pochopiteľných príčin zaoberá množstvo vedcov a doktorov z celého sveta. Tí sa teraz rozhodli vytvoriť 3D model toho, ako môže vyzerať človek budúcnosti. Ten bude mať v značnej miere poškodenú chrbticu, ktorá sa časom prispôsobí nášmu zlému držaniu tela pri používaní smartfónu. Minimálny pohyb, práca s počítačom a sledovanie monitora sa v negatívnom smere prejaví aj na našom krku.

Podľa štúdií by sa mala jeho dĺžka skrátiť, avšak objem krčného svalstva by mal v budúcnosti narásť. Ako uviedol jeden z odborníkov, stať by sa tak malo kvôli tomu, že svaly nášho krku budú musieť vynakladať čoraz vyššie úsilie na to, aby dokázali udržať našu hlavu sklonenú. To však nie je ani zďaleka všetko. Ako 3D model ukazuje, zmení sa aj naša lebka, ktorá by mala zhrubnúť. Stať sa tak má kvôli rádiovému žiareniu, ktoré na nás pôsobí z našich smartfónov. Hrubšia lebka by mala lepšie brániť preniknutiu tohto žiarenia do nášho mozgu. Ten by sa mal zase postupom rokov zmenšiť, čo sa zakladá na vedeckej teórií, ktorá spomína, že sedavý spôsob života znižuje kapacitu mozgovej hmoty.

V týchto prípadoch sa síce dá hovoriť už o katastrofických scenároch, pričom tie spomínajú aj zmenu na našich rukách. Prsty majú byť ohnuté o 90 stupňov, keďže aj tie sa prispôsobia držaniu telefónu. Podobne neprirodzene sa majú ohnúť aj naše zápästia či lakte, ktoré nás navyše budú čoraz viac bolieť. No a posledná zmena je zrejme najvýraznejšia, pričom je aj najviac pritiahnutá za vlasy. Podľa profesora menom Kasun Ratmayake z univerzity v Tolede si totiž naše oči v budúcnosti vytvoria vnútorné viečka.

Zmena môže, no nemusí prísť

Tie budú slúžiť na ochranu nášho zraku pred jasom, ktorý na nás niekoľko hodín denne žiari z obrazoviek telefónov a počítačov. Táto vrstva by tiež mala obsahovať filter neželaného modrého svetla. Treba si uvedomiť, že daný 3D model človeka z budúcnosti je schválne vytvorený tak, aby šokoval. Nie je teda isté či všetky tieto zmeny ľudské telo aj skutočne postihnú. Isté však je, že k takejto negatívnej evolúcii máme celkom slušne našliapnuté.

2.7.2019
Zdroj: Mirror

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+