MojAndroid

Mali ste na základnej či strednej škole chémiu? A aj vy ste ju mali tak radi, ako my v redakcii? :-) Keby sme všetci dávali väčší pozor, mohli by sme duplikovať projekt, ktorý urobili študenti z University of Surrey. Ten viedol profesor biológie, doktor Simon Park, ktorého nápad bol viac než zaujímavým – študenti mali umiestniť do Petriho misiek svoje smartfóny a zistiť, koľko baktérií sa na nich nachádza. A výsledok viacerých prekvapil.

PhoneBacteria1-646x1024.jpg   bacteria on mobile phones study

Ako viaceré štúdiá dokazujú, smartfón je priam magnetom na baktérie všakovakého druhu. Stačí, že sa raz pošpárate v nose a na vašom displeji sa razom môže z infikovaného prsta objaviť aj vzorka stafylokoka (staphylocuccus aureus), ktorí patrí medzi tie nebezpečnejšie baktérie. Všeobecne ale platí, že sa na displeji vášho smartfónu povaľujú pozostatky z jedla a baktérie staré aj niekoľko dní! Presvedčia vás o tom priložené fotografie priamo zo spomínanej univerzity a ich malého projektu.

PhoneBacteria2-682x1024.jpg   bacteria on mobile phones study

Dúfame, že vás tieto zábery presvedčili o tom, že bozkávať každý deň displej s fotkou vášho domáceho miláčika či partnera sa naozaj nevypláca. Pozor by si mali dať najmä tí, ktorí cez deň prídu do kontaktu s mnohými ľuďmi, prípadne im cez ruky prejde veľa (špinavých) vecí. A ako sa baktérií zbaviť? Skúste vlhčené obrúsky na displej, hygienickú vreckovkou a nejaký čistiaci prípravok, prípadne špecializovanú UV lampu, ktorá sa priamo na tento účel dá kúpiť. Ak však nemáte vodeodolný mobil, tak to s čistením moc nepreháňajte ;-)

Zdroj: Metro, Univerzita Surrey

19.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+