MojAndroid

Rok 2015 môžeme považovať za rok QHD rozlíšenia. To sa začalo vo veľkom používať v Android smartfónoch a tabletoch, zatiaľ čo výskumníci pracujú na ďalšej generácii displejov s ešte vyšším rozlíšením. Ako to býva v mnohých oblastiach, aj v otázke displejov sú jednotkou Ázijci. Tí na najbližšie roky plánujú predstaviť hneď niekoľko noviniek, pričom vrcholom by mal byť rok 2020, kedy svetlo sveta uzrú prvé mobilné displeje s 8K rozlíšením. Na čo však bude dobré rozlíšenie 7680 x 4320 pixelov?

8K-displej-2

Rovnako ako pri 4K rozlíšení, aj 8K displeje sa budú používať v mobiloch a tabletoch. Na svoje si určite prídu fanúšikovia (mobilnej) virtuálnej reality a fajšmekri na multimédiá. Otázkou však ostáva, či je 8K rozlíšenie až tak potrebným v porovnaní so 4K jednotkami, ktoré sa ešte stále iba začleňujú do moderných zariadení. Podľa profesora Yoshihiro Fujita z Ehime University ide o natívn vývoj displejov, ktorý predstavuje dôležitý krok. Podľa nás ide opäť iba o marketingový ťah a akýsi vynútený upgrade. Však dnes si praktické využitie takýchto displejov, najmä pri pohľade na náročnosť ich výroby, cenu a spotrebu energie, nevieme predstaviť.

Spoločnosť Japan Display je priekupníkom v oblasti mobilných displejov a dokazuje to aj tým, že už teraz má prototyp 17,3″ 8K displeja. O slovo sa hlási aj ďalšia veľká ryba – spoločnosť Sharp, ktorá má 13,3″ OLED panel s takto jemným rozlíšením. Stále však ide o veľké uhlopriečky, ktoré sa dajú použiť iba na tablety. Akýmsi medzistupňom by mohla byť 9,7-palcová jednotka spoločnosti Orcus, ktorá má taktiež 8K rozlíšenie, no na 5-6″ displeje pre smartfóny si ešte budeme musieť počkať. Do masovej výroby sa dostanú naozaj až v najbližších rokoch a veríme v to, že aj s novou zobrazovacou technológiou. Dnešné výrobné procesy sú totižto pri takto jemnom rozlíšení nehorázne predražené.

Zdroj: AndroidAuthority

9.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+