MojAndroid

Aj napriek tomu, že spoločnosti ako Apple sa snažia pretlačiť používanie tabletov, pre väčšinu bežných používateľov si miesto v živote nenašli. Pre starších používateľov však môžu byť lepšou voľbou ako napríklad smartfón alebo notebook. Tablety ponúkajú rovnaké možnosti a aplikácie ako smartfóny, no vo väčšom prevedení, ale zároveň sú jednoduchšie a kompaktnejšie ako notebooky. Ktorý však kúpiť? Vybrať cenovo dostupný, no zároveň šikovný tablet pre seniorov nemusí byť ťažké ani v prípade, že nie ste expert technológie.

Pripravili sme si pre vás rýchly návod, ako sa pri kúpe zorientovať v špecifikáciách zariadenia spolu s ponukou najlepších dostupných tabletov.

Podľa čoho vybrať tablet pre seniorov?

Pozor na príliš nízky rozpočet

V tabuľkách so špecifikáciami nájdeme množstvo parametrov, ktoré z nich sú však dôležité pri výbere nového zariadenia? Pri kúpe akejkoľvek elektroniky často zaváži hlavne cena. Čím lacnejšie, tým lepšie. Pozor však na extrémne lacné zariadenia, za ktoré síce nedáte veľa peňazí, no kvalita zážitku z používania bude výrazne horšia. To znižuje pravdepodobnosť, že budúci majiteľ tabletu s ním bude spokojný. 

Pri výbere tabletu pre seniorov je vhodné zamerať sa najmä na kapacitu batérie, veľkosť displeja a operačnej pamäte (RAM).

Displej: Koľko palcovú uhlopriečku zvoliť a čo znamenajú označenia TFT, IPS LCD a OLED/AMOLED?

Tablety môžeme rozdeliť na väčšie s veľkosťou obrazovky okolo 10-12″ a na menšie, ktoré majú uhlopriečku displeja menšiu ako 10″. Starší ľudia mávajú problémy so zrakom, kde veľká obrazovka príde vhod. Avšak čím väčšie zariadenie je, tým horšie sa s ním narába. Preto je potrebné zvážiť aj to, ako je na tom budúci používateľ s motorikou a či plánuje tablet často prenášať.

Kvalitu obrazovky zas určuje typ panelu. Vo svete Android tabletov sa stretnete s pojmami TFT, IPS LCD a OLED/AMOLED. Zlatou strednou sú zväčša IPS LCD obrazovky, z hľadiska ceny aj kvality, pričom TFT panely spravidla zaostávajú v ostrosti, farebnosti a v pozorovacích uhloch. Najkrajšie vyzerajú OLED alebo AMOLED displeje vďaka skvelému kontrastu a jasným, sýtym farbám. Ich hlavným negatívum však je, že sú aj nákladnejšie na výrobu, preto ich väčšinou nájdete len v drahších zariadeniach.

Operačná pamäť (RAM): Radšej viac, ako menej

Väčšina seniorov si pravdepodobne nepotrpí na špičkový výkon, ktorý zariadeniu dodá najnovší vlajkový procesor a obrovské množstvo RAM. Aby však tablet bol použiteľný a vydržal bez vážnych zásekov aspoň zopár rokov, nesiahajte po Android tabletoch, ktoré majú menej ako 2 GB RAM. Spravidla platí, čím viac RAM, tým lepšie. Na výkone sa samozrejme podieľa aj procesor, no tých je na trhu nespočetné množstvo. V tomto prípade si jednoducho môžete pomôcť Googlom.

Kapacita batérie: Spravidla čím viac mAh, tým lepšie

Kapacita batérie udávaná v jednotke mAh približne určí, koľko tablet vydrží bez nabíjania. Opäť ako v prípade RAM na Android zariadeniach väčšinou platí, že čím väčšia kapacita, tým lepšia výdrž. Pri väčších tabletoch s uhlopriečkou displeja 10-12″ sa kapacita môže pohybovať aj okolo 10 000 mAh, no aj 7 000 až 8 000 mAh by malo byť postačujúce. Pri tabletoch s menším displejom môže byť kapacita kľudne aj nižšia bez toho, aby to bolo pocítiť na výdrži.

Tablety nad 10″

Samsung Galaxy Tab S6 Lite (10,4″)

Samsung Galaxy Tab S6 Lite
Foto: Samsung

Tablet od juhokórejského výrobcu Samsung, ktorý okrem iného ponúka aj možnosť ovládať ho pomocou stylusu a klávesnice. Nižšia cena sa však odrazila na menej kvalitnom TFT displeji, ktorý však ponúka 10,4″ uhlopriečku a rozlíšenie 1200 x 2000 pixelov. No čo sa týka výdrže a výkonu, pre nenáročných seniorov bude tento tablet viac ako postačujúci. O plynulý chod systému sa postará procesor Exynos 9611 spolu so 4 GB RAM a o bezproblémové niekoľkodňové používanie zas batéria s kapacitou 7 040 mAh.

Pre používateľov tohto tabletu je k dispozícii 64 GB alebo 128 GB vnútorného úložiska na ukladanie fotografií, videí alebo skladieb. V prípade potreby je kapacitu možné rozšíriť pomocou microSD karty. Zariadeniu nechýbajú ani dva fotoaparáty, jeden vzadu s rozlíšením 8 MP a druhý na prednej strane s rozlíšením 5 MP, a 3,5 mm jack na prehrávanie hudby.

Lenovo Tab P11 (11″)

Lenovo Tab P11
Foto: Lenovo

Tento model ponúka mierne väčší, 11″ IPS LCD displej s rozlíšením 1200 x 2000 pixelov, 4 GB RAM či veľkú batériu s kapacitou 7 700 mAh, vďaka ktorej sa nebudete musieť zaťažovať s častým nabíjaním. Procesor Snapdragon 662 v kombinácii so 4 GB RAM si síce s náročnejšími úlohami a hrami neporadí, no na bežné používanie stačí. Vnútorné úložisko poskytuje 64 GB alebo 128 GB v závislosti od verzie, no jeho kapacitu je možné rozšíriť pomocou microSD karty.

Opäť ide o tablet s podporou stylusu, avšak na rozdiel od modelu Galaxy Tab S6 Lite tomuto zariadeniu chýba 3,5 mm jack. Majitelia modelu Lenovo Tab P11 majú taktiež možnosť zachytávať fotografie alebo uskutočňovať videohovory pomocou 13 MP zadného fotoaparátu a 8 MP selfie fotoaparátu.

Lenovo Tab K10 (10,3″)

Lenovo Tab K10
Foto: GSMArena.com

Ďalší tablet z nášho výberu si pre nás pripravila spoločnosť Lenovo s modelom Tab K10. Ten za dostupnú cenu disponuje 10,3″ IPS LCD displejom s rozlíšením 1200 x 1920 pixelov, postačujúcim výkonom vďaka procesoru Mediatek Helio P22T spolu s 3 GB RAM a skvelou výdržou, o ktorú sa postará 7 700 mAh batéria. Nechýba ani 32 GB alebo 64 GB úložného priestoru, ktorý je dodatočne možné rozšíriť pomocou microSD karty.

Aj v prípade tohto modelu je možné zachytávať fotografie alebo uskutočňovať videohovory pomocou dvojice fotoaparátov8 MP zadným a 5 MP predným. Zvuk je možné okrem stereo reproduktorov prehrávať aj pomocou káblových slúchadiel vďaka prítomnosti 3,5 mm jacku.

Lenovo Tab M10 HD 2nd Gen (10,1″)

Lenovo TAB M10 HD Gen2
Foto: GSMArena.com

Modelu Tab M10 HD 2nd Gen dominuje 10,1″ IPS LCD displej s rozlíšením 800 x 1280 pixelov. Plynulý výkon zabezpečí procesor Mediatek Helio P22T spolu s 2 GB alebo 4 GB RAM a dostatok ukladacieho priestoru s kapacitou 32 GB alebo 64 GB, ktoré je možné rozšíriť ho pomocou microSD karty.

Zariadenie môže v porovnaní s ostatnými spomenutými modelmi zaostávať vo výdrži, v jeho vnútri totiž nájdeme batériu s kapacitou len 5 000 mAh. V závislosti od intenzity používania ho teda možno bude potrebné častejšie nabíjať. Za konkurenciu však nezaostáva vo fotovýbave, ponúka jeden 8 MP zadný snímač a 5 MP selfie fotoaparát. Problém pri tomto tablete nebude mať ani s prehrávaním audia, k dispozícii je 3,5 mm jack alebo stereo reproduktory.

iGet Smart W103 (10,1″)

iGet Smart W103
Foto: Alza.sk

iGet Smart W103 zaujme najmä svojou extrémne nízkou cenou, ktorá si však vyžiadala zopár kompromisov. No ako tablet pre nenáročných seniorov viac než postačí. Za približne 100 eur ponúka 10,1″ IPS LCD displej, 3 GB RAM a procesor MediaTek MTK8163. Na prednej strane zariadenia nájdeme aj 2 MP selfie fotoaparát a na zadnej zas 5 MP snímač. Tablet je navyše kompatibilný s dotykovým perom iGet iPen a nechýba mu ani 3,5 mm jack.

Mierne však zaostáva v kapacite batérie, ktorá sa zastavila na veľkosti 5 800 mAh. Je vhodné poznamenať aj fakt, že nabíjanie sprostredkuje starší, microUSB konektor. Pre náročnejších používateľov bude určite nedostačujúca aj 16 GB kapacita vnútorného úložiska, no je možné ho rozšíriť pomocou microSD karty.

Tablety do 10″

Samsung Galaxy Tab A7 Lite (8,7″)

Samsung Galaxy Tab A7 Lite
Foto: Samsung

Ak sa vám tablety s 10″ a viac palcovými uhlopriečkami zdajú priveľké, juhokórejský výrobca Samsung ponúka aj jedno šikovné a cenovo dostupné zariadenie s 8,7″ TFT obrazovkou. Model Tab A7 Lite je poháňaný procesorom Mediatek Helio P22T a 3 GB RAM. O výdrž sa postará v porovnaní s ostatnými spomínanými tabletmi menšia, 5 100 mAh batéria, no na výdrži sa to neodrazí vzhľadom na to, že tento model má menší displej.

Na ukladanie súborov je k dispozícii 32 GB alebo 64 GB vnútorné úložisko, ktoré je možné rozšíriť pomocou microSD karty. Zadný fotoaparát zariadenia má 8 MP rozlíšenie, zatiaľ čo selfie fotoaparát len 2 MP. Na záver sa Galaxy Tab A7 Lite môže pochváliť prítomnosťou 3,5 mm jacka.

Huawei MatePad T8 (8″)

Huawei MatePad T8 modrý
Foto: GSMArena.com

Z menších tabletov tu máme aj zástupcu čínskej spoločnosti Huawei. Model MatePad T8 je vybavený 8″ IPS LCD displejom, 2 GB RAM, procesorom Mediatek MT8768 a 5 100 mAh batériou. Opäť nás čaká dvojica fotoaparátov – 5 MP zadný a 2 MP selfie, a taktiež aj 3,5 mm jack. Jeho nevýhodou je malá kapacita ukladacieho priestoru, čo je však možné vyriešiť pomocou microSD karty. V závislosti od preferencie k mínusom možno patrí aj microUSB port na nabíjanie.

Ak sa nakoniec rozhodnete pre tento model, pri prvom spustení sa nezľaknite. Kvôli problémom, ktoré výrobca má s americkou vládou, viacero jeho zariadení nepodporuje Google služby. Do zoznamu postihnutých modelov patrí aj tento tablet, čo znamená, že nemá predinštalovaný obchod Google Play a nespustíte na ňom niektoré aplikácie závisle na službách Google. Huawei však ponúka svoj vlastný obchod s aplikáciami s názvom AppGallery, kde nájdete väčšinu populárnych a dokonca aj menej známych aplikácií.

Lenovo Tab M8 (8″)

Lenovo Tab M8 displej
Foto: Lenovo

V závere dnešného výberu nájdeme opäť model od spoločnosti Lenovo, tentokrát však s menšou uhlopriečkou displeja. Tento 8″ IPS LCD panel s rozlíšením 800 x 1280 pixelov je doplnený o 2 GB alebo 3 GB RAM, procesor Mediatek Helio A22 a 5 000 mAh batériu. O napájanie sa postará v dnešnej dobe už zastaralý microUSB port.

Vnútorné úložisko s kapacitou 16 GB alebo 32 GB niektorým nenáročným používateľom postačí, no ak vám nie, je možné ho rozšíriť pomocou microSD karty. Tabletu nechýba ani základná fotovýbava s 5 MP zadným objektívom a 2 MP selfie fotoaparátom či 3,5 mm jack.

25.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+