MojAndroid

Hoci sú dnes mobilné technológie jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich segmentov trhu, nie všetci z toho môžu mať rovnaký úžitok. Napríklad nevidomí používatelia sa dnes pri používaní mobilu môžu spoľahnúť iba na zvukovú (hlasovú) odozvu a aj napriek tomu, že dnes väčšia zariadení ponúka “dotykový” displej, práve tí, ktorí na čítanie používajú dotyk, ich nemôžu plnohodnotne využívať. To sa však čoskoro môže zmeniť vďaka vedcom z Michiganskej univerzity.

https://www.youtube.com/watch?v=M7Gl2qF9Eds

Tí vyvinuli veľmi zaujímavý prototyp tabletu s Braillovým písmom zobrazujúcim sa na displeji. Doteraz dostupné riešenia na interakciu s inteligentnými zariadeniami sú pomerne drahé (asi 5000 dolárov) a ponúkajú iba jeden riadok s Braillovým písmom, ktorý môže nevidomý používateľ čítať. Nový tablet obsahuje na displeji niekoľko tisíc “bubliniek” ovládaných vzduchom alebo tekutinou, ktoré sú schopné na tablete zobraziť aj 5 alebo 6 riadkov Braillovho písma naraz. Dnes by však takéto zariadenie stálo približne 55 000 dolárov. Vedci sa preto snažia prísť na spôsob, ako tablet vyrobiť lacnejšie a ako ponechať jeho kompaktné rozmery aj napriek zložitosti danej technológie.

S jedným riadkom Braillovho písma sa nedá robiť veľa vecí. Je jednak ťažké čítať akýkoľvek text, ale je priam nemožné zobraziť informácie v grafoch, tabuľkách alebo inak plošne rozvrhnutých informáciách. – hovorí Alexander Rossomanno, študent Michiganskej univerzity, ktorý pracuje na tablete s Braillovým písmom.

Sme rozhodne radi, že na univerzitách vznikajú aj projekty pre ľudí so zdravotným postihnutím. Dúfame, že sa vedcom z Michiganu podarí tablet čo najskôr vyvinúť a znížiť jeho výrobnú cenu. O novinkách z tohto projektu vás budeme v budúcnosti informovať.

Zdroj: BigThink

16.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+