MojAndroid

Napadnutie hackermi podľa webového portálu XDA-developers potvrdzuje už aj samotný operátor. “Sme presvedčení, že vstupný bod, ktorý bol použitý na získane prístupu, je už kompletne uzavretý. Pokračujeme v hĺbkovom technickom skúmaní situácie v našich systémoch, aby sme dokázali identifikovať akékoľvek údaje, ku ktorým bolo nezákonne pristupované.”

Oficiálne potvrdenie vzniknutých nepríjemností skutočne nie sú dobrými správami pre užívateľov služieb T-Mobile v Spojených štátoch amerických. Súkromné dáta sa hackerom predávali na verejnom fóre za 6 bitcoinov, čo je približne 240 000 eur. Útočník, respektíve skupina útočníkov potvrdila, že aj napriek stiahnutiu príspevku z fóra má stále údaje zákazníkov zálohované na svojich vlastných úložiskách. Istú dobu ešte potrvá, kým sa prípad podarí vyriešiť a prinajlepšom i kompletne uzavrieť.

Operátor čelil hackerskému útoku. V ohrození sú údaje 100 miliónov používateľov

16.8.2021

Obrovského škandálu sa nedávno dočkal americký mobilný operátor T-Mobile. Druhý najväčší operátor v USA mal podľa webu Phone Arena zažiť útok, ktorý sa dotýka hneď 100 miliónov ľudí. Na internetovom fóre sa mala zverejniť ponuka, ktorá predáva osobné údaje užívateľov služieb spoločnosti.

Hacker predáva súkromné údaje obrovského množstva ľudí za hodnotnú kryptomenu. T-Mobile zisťuje ďalšie informácie

Únik dát mal obsahovať telefónne čísla, mená, adresy bydliska, čísla v sociálnych poisťovniach a taktiež aj jedinečné IMEI čísla, ktorými disponuje každý telefón. Medzi ďalšie ukradnuté údaje patria aj informácie o vodičských preukazoch. Všetky informácie naznačujú, že ide o zákazníkov operátora T-Mobile. Útočník predával “plné informácie o zákazníkoch operátora T-Mobile USA.” Taktiež prezradil, že dáta čerpal z viacerých serverov spomínanej spoločnosti.

t-mobile hackerský útok
Foto: PhoneArena.com

Viete, koľko si “predajca” pýtal za všetky používateľské dáta? Hneď 6 bitcoinov. V prepočte je reč približne o 240 000 eurách (hodnota kryptomeny sa zvykne časom radikálne meniť). Za túto cenu by ste mohli potenciálne zneužiť 30 miliónov údajov z vodičských preukazov či kariet sociálnej poisťovne. T-Mobile sa k vzniknutým problémom stručne vyjadril v znení:

“Sme si vedomí tvrdení vznesených na fóre a aktívne overujeme ich platnosť. V súčasnosti nemáme žiadne ďalšie informácie, o ktoré by sme sa mohli podeliť.”

Aj napriek tomu, že útočník, respektíve skupina viacerých útočníkov už bola z fóra vyhodená, tvrdia, že ukradnuté údaje majú zálohované hneď na viacerých miestach. Na záver spomenieme, že do podobných problémov sa T-Mobile nedostal prvýkrát. V marci minulého roka sa skupine, označovanej ako “sofistikovaní hackeri”, podarilo získať osobné údaje niektorých zákazníkov T-Mobile predtým, než ich kybernetickí pracovníci stihli zastaviť. Pre tých, ktorí využívajú na americkom kontinente služby operátora T-Mobile, ide o veľmi nepríjemné správy. Sme si istí, že ich priebeh vyšetrovania bude zaujímať viac, ako kohokoľvek iného.

Náš tip
Oneskorený TV signál cez internet alebo ako stratiť 400 tisíc eur v očkovacej lotérii

18.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+