MojAndroid

Tento alebo budúci rok by mal na Slovensko priniesť systém pre zjednodušené posielanie platobných informácií. V praxi by to malo vyzerať približne tak, že cez komunikačné aplikácie, SMS či e-mail pošlete jeden odkaz.

Príjemca ho otvorí, čím sa v aplikácii svojej banky alebo internetbankingu dostane priamo k predvyplnenému platobnému príkazu. Jediné čo potom musí urobiť, je príkaz potvrdiť a počkať na jeho spracovanie. Žiadne posielanie údajov a vypĺňanie formulárov, len jednoduchý link.

Štandard je navrhnutý

Nový technický štandard na jednoduchú výmenu údajov o platbe v elektronickom prostredí vytvorila Slovenská banková asociácia (SBA) so svojimi partnermi. Samotný systém, ktorý na ňom bude stavať, má byť pomenovaný príznačne – Payme (“Zaplať mi”). Na novinku upozornil Denník N.

V prvej fáze sa vlastne zjednoduší proces vytvárania transakcií. Po zavedení okamžitých platieb navyše všetko prebehne prakticky okamžite. Človek klikne na odkaz, potvrdí platbu, a tá protistrane nabehne do niekoľkých sekúnd.

O službu Payme nateraz mali prejaviť záujem ČSOB, Tatra banka či Slovenská sporiteľňa. Zvyšné bankové inštitúcie situáciu ešte vyhodnocujú.

Payme zažiari až po zavedení okamžitých prevodov

Systém Payme bude zaujímavý už pri svojom spustení, no skutočne zažiari až po spustení spomínaných okamžitých prevodov. K tomu by údajne mohlo dôjsť už v roku 2022. Zostáva len veriť, že to tak skutočne bude.

Slovenská banková asociácia uvádza, že vytvorenie otvoreného a nezáväzného štandardu, ktorý opisuje spôsob tvorby platobnej linky – Payment Link Standard, je len prvým krokom k spusteniu reálnej prevádzky systému Payme.

Prvým, ale najdôležitejším. Definuje totiž všetky potrebné náležitosti, vrátane presných špecifikácií tvorby odkazu, analýzy rizík či základnej metódy používania.

Payme
Zdroj: Slovenská banková asociácia
Náš tip
Smart Poisťovňa 2020: Optimalizácia stránok poisťovní pre mobilné zariadenia | Porovnanie
20.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+