MojAndroid

ČSOB nás prostredníctvom tlačovej správy informovala o tom, že klienti banky už môžu využívať službu Payme a platiť tak “jediným klikom”. Službe sme sa plnohodnotne venovali v článku Na Slovensko prichádza služba Payme, platiť budeme môcť cez Messenger či WhatsApp, v ktorom nájdete všetky potrebné informácie o tom, ako to všetko funguje.

Payme v skratke umožňuje zdieľať platobné údaje prostredníctvom vygenerovaného webového odkazu, napríklad cez četovacie aplikácie či SMS správy. Aj zaplatenie menších finančných čiastok tak môže byť jednoduchšie a bezhotovostné.

„V praxi to funguje veľmi jednoducho – potrebujete sa zložiť s rodinou či priateľmi napríklad na vianočný darček alebo za účet v reštaurácii. V takomto prípade už klienti nemusia hľadať presnú sumu v hotovosti alebo prácne prepisovať dlhé IBAN číslo a ďalšie platobné údaje. Stačí si priamo v mobilnej aplikácii vygenerovať link so všetkými platobnými údajmi a jednoducho ho vyzdieľať, napríklad cez četovaciu aplikáciu so svojimi známymi. Tí budú po kliknutí na link presmerovaní do mobilnej aplikácie banky (banka prijímateľa musí podporovať Payme štandard) a po prihlásení sa im v aplikácii automaticky otvorí platobný príkaz s už preddefinovanými údajmi. Platbu stačí teda iba potvrdiť.“

Jaroslav Vojčík, riaditeľ Digitálnej divízie ČSOB.

Nový systém Payme chce zjednodušiť vytváranie platobných príkazov

20.8.2020

Tento alebo budúci rok by mal na Slovensko priniesť systém pre zjednodušené posielanie platobných informácií. V praxi by to malo vyzerať približne tak, že cez komunikačné aplikácie, SMS či e-mail pošlete jeden odkaz.

Príjemca ho otvorí, čím sa v aplikácii svojej banky alebo internetbankingu dostane priamo k predvyplnenému platobnému príkazu. Jediné čo potom musí urobiť, je príkaz potvrdiť a počkať na jeho spracovanie. Žiadne posielanie údajov a vypĺňanie formulárov, len jednoduchý link.

Štandard je navrhnutý

Nový technický štandard na jednoduchú výmenu údajov o platbe v elektronickom prostredí vytvorila Slovenská banková asociácia (SBA) so svojimi partnermi. Samotný systém, ktorý na ňom bude stavať, má byť pomenovaný príznačne – Payme (“Zaplať mi”). Na novinku upozornil Denník N.

V prvej fáze sa vlastne zjednoduší proces vytvárania transakcií. Po zavedení okamžitých platieb navyše všetko prebehne prakticky okamžite. Človek klikne na odkaz, potvrdí platbu, a tá protistrane nabehne do niekoľkých sekúnd.

O službu Payme nateraz mali prejaviť záujem ČSOB, Tatra banka či Slovenská sporiteľňa. Zvyšné bankové inštitúcie situáciu ešte vyhodnocujú.

Payme zažiari až po zavedení okamžitých prevodov

Systém Payme bude zaujímavý už pri svojom spustení, no skutočne zažiari až po spustení spomínaných okamžitých prevodov. K tomu by údajne mohlo dôjsť už v roku 2022. Zostáva len veriť, že to tak skutočne bude.

Slovenská banková asociácia uvádza, že vytvorenie otvoreného a nezáväzného štandardu, ktorý opisuje spôsob tvorby platobnej linky – Payment Link Standard, je len prvým krokom k spusteniu reálnej prevádzky systému Payme.

Prvým, ale najdôležitejším. Definuje totiž všetky potrebné náležitosti, vrátane presných špecifikácií tvorby odkazu, analýzy rizík či základnej metódy používania.

Payme
Zdroj: Slovenská banková asociácia
Náš tip
Smart Poisťovňa 2020: Optimalizácia stránok poisťovní pre mobilné zariadenia | Porovnanie
15.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+