MojAndroid

Nepovedzte mi, že to nerobíte. Každý z nás si za volantom aspoň raz za čas vybaví krátky hovor, aj keď je to protizákonné. Tomu ale môže byť koniec vďaka softvéru z brazílskej Santa Catarina State University. Študenti tejto univerzity totižto vyvinuli softvér, ktorý rozpozná, či počas jazdy telefonujete alebo ovládate mobilné zariadenie. Hoci je tento projekt iba v počiatočných fázach, má svetlú budúcnosť. 

rozpoznanie-telefonovania

Celý systém funguje na kombinácii hardvéru a softvéru. Malá webkamera je umiestnená v palubnej doske a sníma tvár šoféra na základe polohy jeho nosu. Prítomnosť mobilného zariadenia pri hlave deteguje softvérom, ktorý v okolí hlavy hľadá štvorcové predmety alebo prítomnosť ruky. Hoci systém zatiaľ nedokáže na túto skutočnosť šoféra nijako upozorniť, či už alarmom alebo hociktorým iným spôsobom, detekcia funguje s vysokou úspešnosťou. Možno tento systém do budúcnosti odkúpi niektorá z automobiliek, ktorá príde na praktický spôsob upozornenia vodiča. 

Len pre zaujímavosť, priemerne trvá vytočenie telefónneho kontaktu 5 sekúnd. Pri rýchlosti 90 km/h prejdete za tento čas až 125 metrov, čo je viac ako dĺžka futbalového ihriska.

Zdroj: Engadget

16.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+