Návyková hra Flappy Bird vyvolala pred časom obrovský rozruch. Jej popularita stúpala do závratných výšin, až to napokon jej vývojár neuniesol a musel ju stiahnuť z obchodov s aplikáciami. Na niekoľko mesiacov sa odmlčal, no teraz priniesol do obchodu Play nový titul, ktorý čerpá z pôvodných kvalít Flappy Bird, no zároveň priniesol zaujímavé vylepšenia a zmeny.
Čo sa ale nezmenilo je fakt, že ďalší vývojári takmer okamžite po uverejnení aplikácie začali Swing Copters kopírovať a prišli s vlastnými verziami hry, ktoré sa od pôvodnej odlišujú iba v detailoch. Takéto praktiky sú dnes veľmi bežné a v prípade hry Flappy Bird vyústili až do takého extrému, že z obchodu Play mali byť odstránené všetky hry, ktoré v názve obsahovali slovo “Flappy”. Dnes ich je tam opäť veľké množstvo, no originálnu hru tam už nenájdete.
Kopírovanie týchto titulov pritom vyvoláva zaujímavú diskusiu. Očividne ide o porušovanie autorských práv, aj keď vývojári sú prefíkaní a vedia, že stačí menšia zmena v názve či grafike hry a oficiálne proti nim nikto nič nezmôže. Veľmi ľahko tak môžu prísť k veľkému zárobku. Stačí, keď vo svojej verzii hry umiestnia množstvo reklám. Niektoré klony Flappy Bird mali pritom státisíce stiahnutí.
Treba ale podotknúť, že niektoré “klony” pôvodnú hru aj vylepšujú a nesnažia sa čerpať iba z popularity názvu originálneho titulu. Drvivá väčšina týchto hier ma za účel iba zmiasť užívateľov, ktorí si tento titul stiahnu mysliac si, že sťahujú originálnu verziu hry. Problém nastáva aj v prípade, keď je hra najskôr dostupná na konkurenčnej platforme iOS, ako to dnes už býva zvykom. Vývojári skopírovaných verzií sa potom poponáhľajú a v obchode Play uverejnia titul, ktorý býva takmer navlas identický s originálom z App Store a ľudia si ho sťahujú ešte skôr, ako je oficiálna hra vôbec uverejnená pre Android. Vývojári originálnej hry tak prídu o nemalé zisky, keď množstvo užívateľov má už stiahnutý neoficiálny titul. Títo užívatelia možno ani netušia, že podporili vývojára, ktorý nič nové nevymyslel a iba skopíroval nápad niekoho iného.
Veľmi zaujímavá situácia nastala aj v prípade puzzle hry 2048. Tá sa objavila v obchode Play v takom množstve iterácií, že bolo náročné nájsť originál. Jednak bolo k dispozícii množstvo rôznych klonov s miernymi zmenami herného princípu či vzhľadu, no zároveň je ešte stále v obchode Play množstvo titulov s presne rovnakým názvom – 2048. Mnohé z týchto hier majú aj milióny stiahnutí a je veľmi náročné nájsť tú správnu verziu. Ľahko sa môže stať, že ak si vy a vaši priatelia chcete stiahnuť rovnakú hru, budete mať problém nájsť ten istý titul.
V skratke povedané, napriek opatreniam spoločnosti Google je kopírovanie aplikácií stále očividné a veľmi aktuálne. Množstvo populárnych titulov má v obchode Play nejakú naklonovanú verziu, no týka sa to najmä jednoduchých hier ako 2048 či Flappy Bird, ktoré je možné naprogramovať v krátkom čase. Vývojári sa snažia naklonovať aj graficky náročnejšie hry, ktoré sú medzi užívateľmi populárne, no v tomto prípade väčšinou iba skopírujú a mierne upravia názov, no samotná hra je už celkom iná, ako originál. O kopírovaní hier a aplikácií by sa dalo polemizovať veľmi dlho. Čo si o tomto probléme myslíte vy? Je to vôbec problém? Ako by sa mal podľa vás riešiť? Dajte nám vedieť v diskusii. Sme zvedavý na každý názor či pripomienku.
Doplnené 22.8. o 18:00
Google podľa všetkého prečistil obchod Play od klonov hry Swing Copters. Nie je zrejmé, či tak urobil z vlastnej iniciatívy, alebo na žiadosť vývojára Donga Nguyena, ktorý mal kvôli týmto imitáciám určite obrovské straty. Google podľa všetkého počas tohto čistenia odstránil z obchodu Play až stovky rôznych napodobenín. Jednalo sa pritom o očividné klony, ktoré sa výrazne podobali na originálnu hru dizajnom alebo hernými vlastnosťami. Nie je známe, na akom princípe čistenie fungovalo a ani to, aké podmienky museli hry spĺňať, aby nemuseli byť z obchodu Play vymazané.
Hoci ide o rozumný krok zo strany spoločnosti Google, určite nie je všetko v poriadku, keďže množstvo klonov spôsobovalo, že pri zadaná hesla “swing copters” do vyhľadávania v obchode Play sa originálna hra nedostala ani do prvej 50-ky nájdených titulov. Pri množstve požiadaviek na schválenie aplikácií každý deň má internetový gigant určite náročnú úlohu v kontrolovaní obsahu každej aplikácie, no v budúcnosti by určite mali byť prijaté opatrenia, ktoré by dokázali podobnej situácií predísť.
Zdroj: Android Central, Android Authority