MojAndroid

Spoločnosť SWAN vybuduje do konca roka 2014 prvých 300 základňových staníc pre svoju mobilnú 4G sieť. Prvé testovacie hovory sa očakávajú v októbri. Plánom operátora je do troch rokov vybudovať mobilnú 4G sieť s viac ako 1100 základňovými stanicami na území SR. SWAN tak zrejme nedodrží pôvodné plány, keďže v septembri už chcel pôvodne predstaviť ponuku komerčných služieb. Otázne je tiež, či vôbec stihne silné predvianočné obdobie.

Náš tip
Štvrtý operátor Swan predstaví komerčné služby v septembri, ponúknuť chce 4G/LTE dáta za nízke ceny

Technológie pre výstavbu mobilnej siete 4G/LTE dodá SWANu spoločnosť ZTE. „Od dodávateľa požadujeme výnimočné medzinárodné referencie a schopnosť v čase naplniť svoj záväzok,“ uviedol Martin Mosný, riaditeľ pre stratégiu a rozvoj spoločnosti SWAN. Čínska spoločnosť ZTE založená v roku 1985, ponúka infraštruktúru pre káblové a bezdrôtové počítačové siete, pevné a mobilné telefónne siete a zaoberá sa vývojom LTE sietí. Vývojové pracoviská má v Ázii, Spojených štátoch aj v Európe.

Spoločnosť SWAN získala v tendri licenciu na 2 x 15 MHz v pásme 1800 MHz, čo jej umožňuje výstavbu mobilnej 4G siete a vstup medzi trojku najväčších operátorov. SWAN už interne testoval technológiu LTE v Bratislave, Trnave, Nitre a Pezinku a už pred stanoveným termínom splnil všetky doterajšie podmienky licencie. Do konca roka 2015 musí SWAN pokryť vlastnou sieťou 25% populácie Slovenska. Operátor očakáva, že na konci roka 2015 bude mať v sieti 200 tisíc aktívnych SIM kariet. Cieľom projektu je získať viac ako pol milióna zákazníkov.

Náš tip
Rozhovor | SWAN: Telekomunikačný trh stojí na prahu generačnej zmeny

Zdroj: SWAN

15.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+