MojAndroid

Slovensko, zdá sa, zvládlo šírenie nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, dostať pod úplnú kontrolu. Už dlhú dobu má situácia veľmi priaznivý vývoj, počty nových nakazených sa držia blízko k nulovej hodnote a vyliečených naopak veľmi príjemne pribúda. Vláda preto pristúpila k urýchlenému uvoľňovaniu zavedených opatrení, život sa postupne približuje k normálnemu stavu a firmy, služby a rôzne prevádzky sa otvárajú.

Slovensko sa síce postupne vracia do bežného režimu, no opatrnosť je stále na mieste. Naďalej platia niektoré obmedzenia, stále chodíme na verejnosti v rúškach, hoci od 20.mája to už bude omnoho voľnejšie, stále je dezinfekcia rúk úplne bežnou súčasťou našich životov.

Určité uvoľnenia síce nastanú, avšak v lokalitách, kde sa predpokladá zvýšený výskyt ľudí musí naďalej prebiehať veľká kontrola a obozretnosť. Niektoré obchody, ale hlavne veľké nákupné centrá, preto uvažujú o zavedení nových bezpečnostných opatrení. Uvažujú o tom, prípadne to rovno vykonávajú. Jedným z riešení sú termokamery, o ktorých sme ešte pred niekoľkými mesiacmi poriadne ani nechyrovali.

Záujem o termokamery rastie

Dnes záujem o túto technológiu celkom prirodzene narastá. Dôvod je jasný. Zvýšená telesná teplota patrí medzi jeden zo základných príznakov ochorenia, v zovretí ktorého sme sa náhle ocitli a len teraz sa z toho začíname spamätávať. Preto sa nemôžeme čudovať, že firmy si termokamery inštalujú či už pri vstupoch do svojich priestorov alebo na miestach, kde sa pohybujú zákazníci.

Na zvýšený dopyt po termokamerách v tomto období upozorňuje aj firma SWAN a.s., ktorú väčšina z nás vníma ako telekomunikačného operátora, no jej pôsobnosť je rozsiahlejšia. Patrí aj medzi dodávateľov spomínaných termokamier, pričom teraz svoju ponuku zjavne prispôsobuje čerstvým požiadavkám.

„Sme druhým najsilnejším dodávateľom telekomunikačných služieb v komerčnej sfére a vzhľadom na denné kontakty s našimi zákazníkmi detailne poznáme ich potreby i obavy, ktoré spôsobil koronavírus. Rozhodli sme sa im pomôcť v týchto časoch aj tým, že sme pripravili riešenia, ktoré vieme prispôsobiť podľa konkrétnych potrieb zákazníka od jednoduchého merania teploty pri vstupe do budovy až po kamerové riešenie s dátami ukladanými do cloudu spoločnosti SWAN na ďalšiu analýzu,“ hovorí generálny riaditeľ Roman Vavrík.

Základnou funkciou termokamier je chrániť zdravie ľudí a zabezpečiť plynulosť prevádzky firmy. Viaceré kamery je možné prepojiť na jeden centralizovaný systém, ku ktorému má klient prístup cez PC alebo cez mobilný telefón.

Vysoká účinnosť aj pri rúškach

Zariadenie dokáže vďaka umelej inteligencii identifikovať tvár a zmerať teplotu prostredníctvom termovízneho infračerveného žiarenia. Pomerne zaujímavé je to, že táto technológia má veľmi vysokú mieru úspešnosti aj v prípade, že teplotu merá osobe, ktorá sa chráni rúškom.

„Pri tvári bez rúška dokáže systém identifikovať človeka s úspešnosťou až 99,85%. Aj v prípade, ak majú ľudia rúško, úspešnosť ich identifikácie je stále vysoká, až do 95%. Teplotu kamera zmeria bezdotykovo na vzdialenosť až päť metrov za 0,03 sekundy a s presnosťou až na 0,3 stupňa. Zariadenie dokáže okamžite identifikovať osoby so zvýšenou teplotou v reálnom čase,“ spresňuje vedúci produktového oddelenia SWANu Ján Matiaska.

Po monitoringu pomocou termokamier väčšinou siahajú obchodné reťazce, administratívne budovy, nákupné centrá, úrady, školské zariadenia, stravovacie zariadenia, športoviská, autobusové a vlakové stanice či letiská. Vo všeobecnosti teda môžeme hovoriť o veľkých priestoroch, kde sa denne premelú davy ľudí. S touto technológiu sa už čoskoro môžete bežne stretávať, no ani o tom nebudete vedieť.

Náš tip
Koniec ľuďom bez rúška? Slováci vyvinuli systém na rozpoznanie ľudí bez neho
Náš tip
Cat S61 – nástupca jedinečného telefónu s termokamerou
19.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+