MojAndroid

Súčasná pandémia Covid-19 neprinútila len veľkú časť ľudí pracovať formou home office, ale študenti sa kvôli už niekoľko mesiacov nedostali do svojich škôl. Školy museli prejsť na distančnú formu výučby, s čím im pomáha systém školského internetu EDUNET. Podľa jeho prevádzkovateľa, spoločnosti SWAN, má k nemu prístup už viac ako dvetisíc škôl. Celkovo sa k nemu podarilo pripojiť takmer 400-tisíc žiakov.

Pandémia zmenila plánovaný spôsob používania EDUNET

Počas príchodu prvej vlny sa zavreli skoro okamžite školy, čo komplikovalo inštaláciu technológie. Vzniknuté meškanie sa nám podarilo dohnať vlani počas letných prázdnin. Len pre ilustráciu pripojenie dvoch tisícoviek škôl trvalo desať mesiacov, z toho tisíc sme zvládli počas leta. Druhú vlnu pandémie sme, vzhľadom na získané skúsenosti z predošlého obdobia, zvládli bez vážnejších oneskorení, samozrejme pri dodržaní všetkých hygienických odporúčaní.

Jozef Lasz, projektový riaditeľ pre Edunet zo spoločnosti SWAN, a.s., dodávateľa projektu.

Pôvodne sa systém vyvíjal preto, aby umožnil posielanie dát hlavne do škôl.. Aktuálna situácia a on-line výučba spôsobila, že dáta prúdia najmä opačným smerom. Učitelia vyučujú a často vysielajú zo škôl, čo mení nároky na sieť.

Snažíme sa im pomôcť, ak je to technicky možné. Oslovilo nás za posledné dva mesiace asi sto škôl a 80 z nich sme už navýšili kapacitu tzv. up-loadu. Ďalším, viac ako 300 školám sme navýšili prenosové rýchlosti na základe požiadavky Ministerstva školstva a pracujeme na ďalších školách.

Jozef Lasz, projektový riaditeľ pre Edunet zo spoločnosti SWAN, a.s., dodávateľa projektu.

Internet zabezpečuje hlavne optická infraštruktúra a staršia technológia LTE

K sieti EDUNETu je momentálne pripojených 2073 škôl, čo v praxi znamená 395-tisíc žiakov a viac ako 61-tisíc učiteľov a zamestnancov škôl. Konektivitu sprostredkúva hlavne optická infraštruktúra. Keď nie je k dispozícii, tak je škola pripojená vzduchom cez moderné mikrovlnné spoje alebo technológiu LTE Advanced, čo je predchodca 5G sietí. Ak nie je možné školu pripojiť týmito technológiami, nastupujú ďalšie možnosti ako napríklad DSL. Na samotné školy sú inštalované najmodernejšie zariadenia, aj vďaka ktorým môžu mnohé z nich už dnes využívať vysoké rýchlosti pripojenia až 1Gbps.

Projekt zastrešuje Ministerstvo školstva SR

Okrem konektivity sú súčasťou projektu aj ďalšie služby, predovšetkým ochrana detí a mládeže pred nevhodným obsahom a to na základe filtrov podľa veku používateľa. Tie nastavuje a definuje Ministerstvo školstva SR. Cez centrálny bod majú školy prístup k digitálnemu učivu. SWAN, ako dodávateľ riešenia tiež zabezpečuje ochranu celej siete Edunet pred hackerskými útokmi. Rovnako napríklad nonstop monitoring poskytovaných služieb a služby call centra. Čo ale pocítili samotné školy okamžite, je vysoko nastavený štandard pokrytia priestorov modernou WiFi sieťou.

To doteraz nebolo štandardom. Školy ho doteraz riešili najmä svojpomocne. Na každej škole sme sa stretli s iným riešením. Buď išlo o sponzorské dary, alebo si škola sama nakúpila vybavenie. Častokrát to však neboli profesionálne riešenia, ale riešenia určené pre domácnosti.

Jozef Lasz, projektový riaditeľ pre Edunet zo spoločnosti SWAN, a.s., dodávateľa projektu.

Pripájanie škôl bude pokračovať aj do budúcna, v závislosti od ich záujmu. Samotné školy pritom za služby neplatia, projekt manažuje a financuje Ministerstvo školstva SR.

Čo je EDUNET?

Najmodernejší systém školského internetu, ktorý spĺňa nároky na vzdelávanie súčasnej doby. Cieľom EDUNETu je poskytnúť internetovú konektivitu, telekomunikačné a dátové služby. Dôležitou súčasťou sú aj služby centrálneho manažmentu i priamy prístup k digitálnemu edukačnému obsahu. Jeho predchodcom je projekt Infovek 2. Do EDUNETu je možné postupne pripojiť materské, základné i stredné školy a iné školské zariadenia, ktoré k nim patria. Celkovo ide o takmer 7000 inštitúcií.

Zaujímavé čísla o Edunete
• 2 073 aktuálne zapojených škôl
• 10 000 nainštalovaných zariadení na školách
• 100 Gbps celoslovenská chrbticová sieť SWANu tvorí základ Edunetu
• 1 Gbps je najvyššia možná rýchlosť pripojenia škôl
• 100 inštalačných tímov s pôsobnosťou po celom Slovensku pracovalo na realizácii projektu

Náš tip
Android 12 vylepší multitasking dvoch aplikácií na rozdelenej obrazovke
22.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+